• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 964-8591-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی:

امیدوارم یک مرکز مطالعات زیارت تاسیس شود

رئیس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي گفت: امیدوارم یک مرکز مطالعات زیارت تاسیس شود تا در راستای تجربه زیارت در جهان امروز و ایران معاصر بتوانیم فعالیت داشته باشیم و گفت‌و‌گوی جهانی در خصوص مطالعات زیارت صورت گیرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، دکتر نعمت الله فاضلی در پنجمین نشست پژوهشی که تحت عنوان «بررسی تحول کنش زیارت در ایران معاصر» اظهارکرد: دانش نظری و تئوری ما در خصوص مقوله زیارت بسیار محدود است، بنابراین این محدودیت این ضرورت را ایجاد کرده تا ایران مطالعات علوم اجتماعی، شاخص‌های انسانی، روانشناسی اجتماعی، تاریخی و فرهنگی خود را در امر زیارت گسترش و توسعه دهد.

وی گفت: زیارت با فرهنگ‌های متفاوتی رو به رو است و دنیایی که رو به افزون‌زدایی در حال حرکت است، عقلا‌نی‌تر می‌شود. زیارت به عنوان یکی از وجوه مهم زندگی مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: زیارت از منظر دینی به عنوان یکی از مناسک مقدس در بین مسلمانان مطرح است که در مکان‌های مقدس همچون آرامگاه‌ها انجام می‌شود و از این نظر با چالش رو به رو است، چرا که تحت تاثیر دنیای مدرن قرار گرفته و در حقیقت معنا، مفهوم، کیفیت و تجربه زیارت را از آن خلوص ناب که به واسطه مذهب محقق شده دور می‌کند.

فاضلی گفت: در شرایط فعلی در حوزه تجربه زیارت، زائران و گردشگران مرزهای خود را از دست می‌دهند. انسان شیعه به نوعی در مکان‌های مقدس بر اساس فضای معماری، رنگ‌ها، صداها، لباس‌ها و... شیعه بودن خود را آشکار می‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر زائر همان زائر چند دهه پیش است، اما در شرایط فعلی در حال تبدیل شدن به گردشگر است. توریست با یک هویت خاص برای تجربه و شناخت فرهنگ و آداب و رسوم به دیگر کشورها سفر می‌کند، دنیای مدرن باعث گسترش و سهولت انتقال فرهنگ، اطلاعات، تصاویر، نمادها و... شده است.

رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی به روح زیارت و معنای زیارت اشاره کرد و گفت: تجربه زیارت از آن امر ساده مذهبی در حال خروج و در حال تبدیل شدن به مقوله‌ای مرکب است، در گذشته زائران با رنج و سختی به زیارت مشرف می‎شدند، ولی در حال حاضر با یک آسایش کامل تجربه زیارت رخ می‌دهد.

فاضلی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی تجربه زیارت متاثر از محلیت و خاص‌گرایی محلی است و به جای اینکه زیارت یک معنای عام را تولید کند، یک معنای خاص دارد. به همین دلیل تجربه زیارت یک کنش معناگرایانه است.

وی بیان کرد: تجربه زیارت متناسب با حرکت به سمت کلانشهر شدن تغییر می‌کند و فضای زیارت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین در این تحول اجتماعی، تحول معنایی نیز رخ می‌دهد و بخش سنتی زیارت محدود و به حاشیه می‌‌رود. سپس اشکال و صورت بندی‌های جدیدی شکل می‌گیرد.

فاضلی خاطرنشان‌کرد: امیدوارم یک مرکز مطالعات زیارت تاسیس شود تا در راستای تجربه زیارت در جهان امروز و ایران معاصر بتوانیم فعالیت داشته باشیم تا گفت‌و‌گو جهانی در خصوص مطالعات زیارت صورت گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: