• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-11385-5
  • خبرنگار : 15164
  • منبع خبر : ----

اولین همایش بین‌المللی فراورده‌های حلال در مشهد برگزار می‌شود

اولین همایش بین‌المللی فراورده‌های حلال از ۲۲ تا ۲۴ آذرماه سال جاری در مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا صابری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد امروز ۲۶ تیرماه در نشست خبری این همایش اظهار کرد: هدف این همایش علمی بررسی مسائل و خلاهای پژوهشی در حوزه غذا، دارو، فراورده‌های آرایشی بهداشتی و پوشاک حلال در سه محور شریعت، پژوهش و فناوری و اقتصاد است.

وی افزود: در این همایش از تمام کشورهای اسلامی از طریق آیسسکو دعوت شده و برآورد می‌شود ۵۰۰ نفر در این همایش شرکت کنند.

دبیر اجرایی این همایش خاطرنشان کرد: در این همایش ۱۶ سخنران ویژه که ۱۲ نفر آنان خارجی هستند دعوت شده‌اند، همچنین خواهان حضور وزیر بهداشت، وزیر صنعت معدن و تجارت، وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس سازمان ملی استاندارد و دیگر مسوولین مرتبط با موضوع همایش هستیم.

صابری با بیان اینکه موضوع حلال سالانه به میزان دو هزار میلیارد دلار گردش اقتصادی در جهان دارد و عمده آن هم توسط غیرمسلمانان بهره‌وری می‌شود، ادامه داد: متاسفانه پژوهش‌ها در این زمینه بسیار اندک بوده به طوری که تا کنون تنها ۶۰۰ مقاله با عنوان موضوع حلال در جهان ثبت شده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر ۵۰ هزار پروانه ساخت مواد غذایی در ایران وجود دارد و این جزئی از سبد غذایی مردم است اما باید این سوال را بپرسیم که چه میزان مطالعات در زمینه حلال بودن این محصولات انجام شده است؟

دبیر اجرایی این همایش با بیان اینکه این همایش با هدف فعال کردن افراد مرتبط در زمینه فرآورده‌های حلال، رسیدگی بیشتر به مواد غذایی، کمک به قانون‌گذاران و ... برگزار می‌شود: برای این همایش اطلاع‌رسانی گسترده‌ای انجام خواهد شد و بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان هزینه خواهد داشت که بیشتر این هزینه‌ها صرف تولیدات علمی می‌شود.

حجه‌الاسلام سید محمود طباطبایی، مسوول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این نشست اظهار کرد: کلیدواژه حلال در کل فضای جهان گسترش یافته و این واژه فراتر از حوزه غذا مطرح می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲ موضوع اعم از غذا و دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی، پوشاک، گردشگری، خدمات مالی و بانکی، رسانه، ورزش و ... با موضوع حلال در ارتباط هستند.

طباطبایی خاطرنشان کرد: مخاطب در موضوع حلال فراتر از مسلمانان است و عنوان حلال می‌تواند ارمغان سلامتی را در زندگی دنیوی به همراه داشته باشد، بر همین اساس یکی از اهداف اصلی این همایش مسئله گفتمان سازی در زمینه مصرف فرآورده‌های حلال است.

دبیر علمی این همایش یاداور شد: ۳۰ نفر از اصحاب پژوهش و نظر در کمیته علمی حضور دارند تا بتوان از همه ظرفیت‌های علمی استفاده کرد، همچنین از اساتید برجسته ای در زمینه‌های مختلف برای این همایش دعوت شده‌اند تا شاهد خروجی‌های علمی و پژوهشی ارزشمندی باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: