• شنبه ۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۳۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-4490-5
  • خبرنگار : 15087
  • منبع خبر : ----

حافظ ناظری:

در را بر روی کسی که صدایش در خون مردم ایران جاری است، پلمب می‌کنند

حافظ ناظری با بیان اینکه در را بر روی کسی که صدایش در خون مردم ایران جاری است، پلمب می کنند، گفت: استاد ناظری کسی است که تمام موقعیت های دنیا را رها کرده و با همه سختی ها در ایران مانده. کسی که مورد تایید مقام معظم رهبری و سران این مملکت است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حافظ ناظری شامگاه گذشته 6 مردادماه پس از کنسلی کنسرت خود و پدرش با عنوان «آواز پارسی، افسانه و مهر» ، در سالن کارگران شهرستان قوچان سخنان خود را اینگونه آغاز و اظهار کرد: یک عذرخواهی بزرگ از شما مردم و یک عذرخواهی کوچک به خود ما لازم است که از ساعت 15:30 بعدازظهر در خیابان نشسته ایم.

وی ادامه داد: استاد متاسفانه حالشان بد شد، به درمانگاه منتقل شدند و به زیر سرم رفتند و نمیدانم این چه رفتاری است. هنرمندان که هیچ، اما این چه رفتاری است که با مردم می‌کنند. چه کسی مسئول و جوابگو است و مردم باید بپرسند و جواب بخواهند. من همه دنیا را گشتم و هم در کمترین امکانات به اجرای موسیقی پرداختم و هم در بهترین سالن جهان کنسرت برگزار کردم، با نوازنده های آماتور، بزرگان موسیقی جهان، برندگان پنجاه جایزه اسکار موسیقی کار کردم اما تا به امروز این مورد را در زندگیم ندیده ام.

این نوازنده و آهنگساز بابیان اینکه مانند آدم های جانی و درحالی که مشخص نیست چه خطایی مرتکب شدیم با ما این رفتار می‌شود، عنوان شد: موسیقی که قرار بود برای شما اجرا کنیم موسیقی را شامل می شود که در برگیرنده اشعار حضرت فردوسی است، چرا که اینجا خانه حضرت فردوسی است، من می توانم بپذیرم که این شهر فضای مذهبی دارد و برای همه ما قابل احترام است. اما به عنوان مثال یکی از جوانان تازه کار موسیقی به این شهر بیاید و برایش مشکلی ایجاد شود طبیعی است اما پدر من، مردی که همه جوانان و رزمندگان ایران با صدایش شهید شدند چه طور ممکن است با این برخورد مواجه شود؟ ما با کی می توانیم این کار را بکنیم؟

وی خاطرنشان کرد: حتی از خودم هم تعجب می کنم. با خودم می گویم چرا اینجا هستم، با توجه به اینکه با خوشی در امریکا زندگی کردم و امکانات فراهم بود اما به عشق مردم ایران همه اینها را رها کردم و به ایران آمدم. هر کاری که می کنیم مشکلی پیش می آید و نمی دانم چرا تنها برای ما مشکل پیش می آید. در کنسرت یزد کفن پوشیدند جلوی در سالن برگزاری کنسرت آمدند. دفعه گذشته سه مرتبه قرار بود در قوچان کنسرت برگزار شود و کنسل شد. قرار بود بزرگان موسیقی دنیا را به ایران بیاورم اما اجازه این کار را ندادند.   

ناظری در ادامه در حالی که بغض در صدایش به گوش می رسید از حال نامساعد پدر خبر داد و افزود: در حال حاضر نیز شرمنده مردم هستیم. از ساعت سه و نیم بعدازظهر در ماشین نشسته ایم که بیایند و بگویند در سالن برگزاری کنسرت پلمب است. جناب دادستان با من تلفنی صحبت می کنند و می گویند سقف این سالن بر سر مردم خراب می شود. این ستون های بزرگ به چه دلیل باید بر روی سر مردم بریزد؟ چرا با حیثیت و اعتبار مردم بازی می کنید؟ 

وی تصریح کرد: قرار است کنسرت سنگینی در تهران برگزار کنیم اما قصد داشتم برنامه آواز پارسی که همراه با اشعار حضرت فردوسی و برای اولین بار هم است که اجرا می‌شود، استارت آن به احترام مردم و خود حضرت فردوسی از این شهر و استان زده شود. اما با یک اسطوره موسیقی ایران باید اینگونه برخورد شود؟ بعد از این همه مدت که منتظر بودیم ساعت 12 شب درهای سالن را باز می کنند. اگر سالن مشکل داشت چرا حالا درها را باز می کنند. دوستان می خواهند خود را تبرئه کند که سالن باز شده است. 

این نوازنده و آهنگساز با بیان اینکه نمی دانم دلیل این رفتارها چیست که با موسیقی فاخر و موسیقی سنتی این طور رفتار می کنیم گفت: ما ایرانی ها موشک و... به دنیا صادر نمی کنیم و در این میان، فرهنگ اصیل ایرانی حائز اهمیت است. این فرهنگ و تمدن ماست که باید به آن افتخار کنیم. در این میان عده ای باقی ماندند که سعی دارند این فرهنگ را حفظ و به جوانان انتقال دهند. باید خوشحال باشند که هزاران هزار نفر به خصوص جوانان زیر بیست سال را در کنسرت های «ناگفته» با موسیقی ایرانی آشتی دادیم.‌ باید تشویق کنند نه اینکه در را پلمپ کنند.

وی عنوان کرد: در را روی چه کسی پلمپ می کنید؟ روی کسی که صدایش در خون تک تک مردم ایران جاری است؟ کسی که تمام موقعیت های دنیا را رها کرده و با همه سختی ها در ایران مانده است. کسی که مورد تایید رهبر مملکت، مورد تایید سران این مملکت است. در کجای دنیا این اتفاق می افتد که مردم تا ساعت 12 نیمه شب منتظر بمانند.

ناظری با بیان این نکته که هنرمندان جز مظلوم ترین قشر در جامعه هستند، اظهار کرد: دوستانی که تشریف آوردند همچون مدیر کل ارشاد خراسان رضوی و معاون فرماندار کاش زودتر تشریف می آوردند. ما ایرانی ها خیلی قلب مهربانی داریم ولی بعضی از ما بسیار ترسو هستیم و هراس از دست دادن میز خود دا داریم بزرگترین پادشاهان تاریخ کاخ هایشان ویران شد، سلسله هایشان از بین رفت. کسی یادش نمی آید 2500 یا 3000 سال پیش در مصر کدام فرعون وجود داشته است اما بتهون را کسی از یاد نبرده. هیچکس پیکاسو و مولانا را ازیاد نبرده است. بنابراین خیلی نباید نگران این میزها بود.تجربه ثابت کرده کسانی که در کنار مردم ایستاده اند برندگان اصلی بودند.

وی در ادامه با بیان این جمله که شاید به خاطر این حرفهایی که می زنم نگذارند در ایران کنسرت بدهم، گفت: هیچ مهم نیست. از ایران می روم اما من عشق به مردم ایران را به هیچ چیزی نمی فروشم و به جای همه کسانی که باید عذر خواهی کنند از شما عذر خواهی می کنم و امیدوارم که فرصتی پیش بیاید و درس عبرتی شود برای اینکه این اتفاقات در ایران تکرار نشود که البته بعید می دانم فکر می کنم باز هم تکرار شود. اما امیدوارم این موضوع تلنگر کوچکی باشد تا مسئولین این اشتیاق را ببینند و بتوانیم دوباره به اینجا بازگردیم چون ما کم نمی آوریم و تا شما باشید ما هم هستیم.اگر اجازه دادند بازهم باز میگردیم و در خدمت شما هستیم.

این نوازنده و آهنگساز عنوان کرد: ای کاش می توانستیم امشب بمانیم و فردا بتوانیم در هرجایی که شده برنامه اجرا کنیم حتی تا این قسمت هم پیش رفتیم که سازها را از سالن خارج کنیم و در محوطه بیرون در کنار شما موسیقی اجرا کنیم اما صحبت هایی شد که این اتفاق نیافتاد. همه ما برنامه های دیگری داریم که باید به آن بپردازیم. امیدوارم شرایطی پیش بیاید که بتوانیم به شهر قوچان برگردیم و مطمئن هستم که شما هم ما را تنها نمی گذارید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: