• سه شنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 965-3991-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

آذین‌بندی حرم امام رضا(ع) و تلالوء شور و شکوه

 چراغانی این شب‌های حرم تلالوء شور، شکوه و شادی در چشم زائرانی شده است که شب‌هنگام توفیق زیارت بارگاه حضرت ثامن الحجج(ع) را یافتند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در دهه کرامت اماکن متبرکه حرم رضوی به وسیله منابع روشنایی مختلف از جمله لوستر، جار یا چلچراغ، پروژکتور، لامپ و ریسه چراغانی شده است، در صحن آزادی بیش 9 هزار متر مربع لامپ‌ LED و در صحن انقلاب و جمهوری بیش از 11 هزار متر مربع لامپ‌ LED به کار رفته است.

تزئین صحن آزادی، انقلاب و جمهوری با استفاده از لامپ‌های LED جلوه و روشنایی خاصی به این صحن‌ها بخشیده است. سایر صحن‌ها و رواق‌های حرم به وسیله 35 هزار لامپ شعله‌ای رنگی تزئین شده است.

رواق‌های حرم مطهر با لوستر تزئین شدند، در واقع بیش از هزار و 400 لوستر در حرم رضوی وجود دارد و رواق دارالحجه حرم دارای بیشترین لوستر نسبت به سایر رواق‌های حرم است. این رواق یکی از رواق‌های پرستون حرم رضوی است و دارای 122 ستون است که در فاصله ستون‌ها لوسترها تعبیه شدند.

رواق دارالحجه روشن‌ترین رواق حرم مطهر با بیش از 5 هزار و 600 شعله لامپ است. بزرگترین لوستر حرم در رواق امام خمینی(ره) با ارتفاع 7 متر و عرض 6 متر قرار دارد، همچنین لوستر بزرگ دیگری در رواق دارالسیاده با ارتفاع 4 متر و عرض 3 متر قرار گرفته است.

یکی دیگر از وسایل روشنایی در حرم رضوی جارها یا چلچراغ‌ها هستند، با ارزش‌ترین جار در بالای ضریح مطهر با چهل شاخه سبز نصب شده است، نکته قابل توجه در رابطه با روشنایی حرم رضوی این است که یکی از بیشترین موارد وقف مربوط به امور روشنایی حرم است و هم‌اکنون هزینه‌های اداره روشنایی حرم مطهر از محل موقوفات تامین می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: