• چهارشنبه ۱۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-3385-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

منوچهر متکی:

در دیپلماسی حق ناراحت شدن نداريم

وزیر اسبق وزرات امور خارجه گفت: روابط با کشورهای خارجی به ویژه هنگامی که چندجانبه می‌شود کاری مینیاتوری و ظریف است، بنابراین در دیپلماسی حق ناراحت شدن نداریم .

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منوچهر متکی امروز، 11 مردادماه، در آئین افتتاحیه و رونمایی از وبسایت موسسه مطالعات آسیای مرکزی و افغانستان که در هتل مدینه الرضا مشهد برگزار شد، با اشاره به اهمیت نقش موسسات مطالعاتی، اظهار کرد: امروز هر کاری که انجام دهیم به یک نقشه راه و مدیریت توانمند برای طی مسیر نیاز داریم. 

وی ادامه داد: بی‌شک نداشتن نقشه راه حرکتی به ناکجا آباد است، همچنین نداشتن مدیریتی توانمند نیز سبب چرخیدن دور خود می‌شود، بنابراین داشتن این دو مولفه از الزامات حضور در عرصه‌های گفتمان بین‌المللی است که معمولا یکی از این دو مولفه در کشورهای جهان سوم یافت نمی‌شود.

متکی عدم وجود هریک از این دو مولفه را یک خلأ برشمرد و تصریح کرد: ما در منطقه‌ای واقع هستیم که در آن شناخت اساس و لازمه شروع کار است، اما متاسفانه به دلیل دیوار فولادین میان کشورها ارتباط و شناخت زیادی از هم نداشتیم.

وی افزود: زمانی که انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت موضوع صدور انقلاب مطرح شد و عنوان می‌کردند که ایران می‌خواهد انقلاب صادر کند، انقلاب کالا نبود یک تفکر بود که مرز جغرافیایی ندارد و امروز باید گفت با تحول ارتباطی دیگر مرزی برای صدور تفکرات وجود ندارد اما در این رابطه کشورهای غربی با القای حس بدبینی و دخالت در امور دیگر کشورهای منطقه سبب ایجاد فاصله ارتباطی میان کشورهای منطقه شدند.

وزیر اسبق امور خارجه گفت: موسسات مطالعاتی باید این فاصله را موشکافانه بررسی کنند چرا که کشورهای منطقه بیشترین اشتراکات و نزدیک‌ترین ارتباطات کلامی را دارند و نباید این فاصله وجود داشته باشد، با وجود اینکه نگرانی‌ها و منافع ما مشترک است و هیچ مجموعه‌ای مثل کشورهای این منطقه و آسیای مرکزی با بیشترین شباهت‌ها را نمی‌بینید، متاسفانه میان کشورها شکاف وجود دارد.

وی عنوان کرد: روابط با کشورهای خارجی به ویژه هنگامی که چندجانبه می‌شود کاری مینیاتوری و ظریف است، بنابراین در دیپلماسی حق ناراحت شدن نداریم و در این راستا موسسات مطالعاتی می‌توانند مبنای کار خود را در تنظیم و تدوین آئین‌نامه ارتباط و روابط این منطقه ترسیم کنند و سبب شوند کشورهای منطقه با چشم بازتری روابط خود را گسترده و تدوام بخشند.

متکی با اشاره به جایگاه ایران در منطقه یادآورشد: جمهموری اسلامی ایران در 26 سال گذشته پس از استقلال کشورهای آسیای مرکزی تا جایی که توانسته در حل مشکلات منطقه ورود داشته است.

وی افزود: اگر امروز مشکل کوچکی  میان کشور ما با کشورهای آسیای مرکزی و افغانستان شکل گیرد باید در پروژه‌های مطالعاتی به این مشکلات توجه و ورود شود و این پروژه‌های مطالعاتی برای کشورهایی که در آن کشورها بحران شکل گرفته ارسال شود.

وزیر اسبق امور خارجه تصریح کرد: نکته دیگری که در تعاملات میان کشورها باید به آن توجه داشت این است که با زبانی قابل فهم سخن گفت چرا که گفتمان قابل فهم بیان‌گر اهمیت و نقش ارتباطات است.

وی با اشاره به نقش فضای مجازی و موسسات مطالعاتی، خاطرنشان کرد: امروز فضای مجازی نقش رنگ بستر و موزیک متن را دارد و در این رابطه باید متذکر شد که برای هر پروژه مطالعاتی باید روی آن اندیشه کرد، همچنین باید به این موضوع نیز تاکید داشت که فضای مجازی یک فضا برای انتقال نیست و یک زمینه برای فهم مطالب نیز هست و اینگونه از دل فضای مجازی جنگ نرم و قدرت هوشمند خارج می‌شود.

متکی ادامه داد: در دنیای امروز که کشورهای غربی دروغ‌های خود را به عنوان راست القا می‌کنند باید راست‌های موجود میان تعاملات کشورها را با استفاده از فضای مجازی عرضه کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: