• پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 965-9090-5
  • خبرنگار : 15087
  • منبع خبر : ----

یک میلیارد تومان از مطالبات بلوکه شده صندوق امید قوچان به چرخه پولی بازگشت

رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان قوچان از کاهش 10 درصدی مطالبات بلوکه شده این صندوق خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدعلی اعتمادی در جمع خبرنگاران با اشاره به رویکرد صندوق کارافرینی امید مهم‌ترین رسالت این صندوق را ایجاد اشتغال در سطح خرد از طریق اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه (بدون سود) و بدون سپرده‌گذاری به متقاضیان واجدالشرایط نامید و اظهار کرد: به صورت استاندارد بنگاه خرد به بنگاهی اطلاق می شود که کمتر از 10 نفر در آن مشغول به کار باشند و صندوق کارافرینی امید از طریق پرداخت وام قرض الحسنه به ایجاد مشاغل جدید کمک می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت این صندوق با مجوز بانک مرکزی افزود: تمرکز اصلی «صندوق کارآفرینی امید» در دولت گذشته بر روی وام‌های ازدواج و خوداشتغالی بود که بخش خانگی را نیز شامل می‌شد، اما با تغییر دولت، رویکرد اعطای تسهیلات از «فردمحور» به پرداخت تسهیلات به طرح‌هایی که «بازار محور» باشند، سوق پیدا کرد.

رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان قوچان با بیان اینکه خطِ مشی «صندوق کارآفرینی امید»، همسو با سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی» ابلاغی مقام معظم رهبری و همراه با رویکردهای اصولی دولت «تدبیر و امید» است، گفت: این مجموعه توانسته با اقدامات ارزنده خود با پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال و ازدواج به جوانان شایسته این دیار، گام‌های مؤثری را در جهت رونق «کارآفرینی» و رویش «امید» واقعی بردارد.

وی با بیان این جمله که شعار یک روستا یک محصول از برنامه‌های سال 96 است، اظهار کرد: این طرح برای روستاهایی است که از توانایی بالقوه برای تولید یک محصول خاص برخوردارند و در این طرح محصول و روستای مورد نظر شناسایی می شود و با اعطای تسهیلات در جهت تقویت ان محصول و تکمیل زنجیره تولید آن قدم برمیداریم برهمین اساس، محصول 4 روستا معرفی شده که در حال بررسی است.

اعتمادی از طرح روستای بدون بیکار به عنوان یکی دیگر از طرح‌های صندوق امید نام برد و تاکید کرد: این طرح دارای رویکردی بسیار قوی به سمت محرومیت زدایی روستاها است که در شهرستان قوچان با همکاری بخشداری مرکزی و بخشداری باجگیران به دنبال شناسایی روستاهایی با توانمندی‌های ویژه هستیم که در آن افراد فاقد شغل وجود داشته باشد و پس از آن با اعطای تسهیلات در آن روستا شغل ایجاد می‌کنیم تا روستا را عاری از بیکار کنیم. برهمین اساس تاکنون سه روستا معرفی شده‌اند که در دست بررسی هستند.

وی در ادامه ازطرح هر خانه یک کارخانه به عنوان طرحی برای کاهش هزینه‌های تولید نام برد و افزود: شعار هر خانه یک کارخانه مبتنی بر این است که تولید را در خانه انجام دهیم که بتوانیم بخشی و یا همه تولید در منازل انجام شود براساس این طرح تولید کننده به جای اینکه بیشتر سرمایه خود را صرف هزینه‌های ثابت مثل ساختمان، زمین و... کند این سرمایه را در کار می‌برد.  

رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان قوچان  با اشاره به طرح حمایت از برندهای معتبر و دارای بازار مناسب گفت: اگر بنگاه‌های کوچک به برندهای دارای شهرت متصل شوند، قطعا از پایداری بیشتر برخوردار خواهند بود و برهمین اساس تسهیلاتی در قالب ایجاد نمایندگی‌های فروش، توسعه حمل‌ونقل و... به این برندها پرداخت می‌شود.

وی با یاداوری جذب 120 درصدی اعتبارات حوزه اشتغال در سال گذشته و کسب رتبه چهارم شهرستان قوچان برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان گفت: سال گذشته در حوزه اشتغال بیش از 23 میلیارد تومان و برای تسهیلات ازدواج با جذب 120 درصدی بیش از 800 میلیون تومان به متقاضیان اعطا شده است.

اعتمادی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون 120 پرونده با یک میلیارد و 550 میلیارد تومان تسهیلات در حوزه‌‎های اشتغال، ازدواج، وجوه مردمی و... با شرایطی مناسب به متقاضیان اعطاشده است.

وی با تأکید بر این موضوع که مهم‌ترین نقش صندوق کارآفرینی امید اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و تأمین مالی خرد است تا زمینه لازم را برای تبدیل تجربه و تخصص به ثروت فراهم ‌کند، گفت: این شهرستان، دارای طرح‌های برتری ازجمله تولید کشک سنتی و نیمه‌صنعتی با پروانه بهداشتی برای نخستین بار است که متقاضی این طرح توانسته است با حمایت صندوق کارآفرینی امید و دریافت 50 میلیون تومان تسهیلات این تولیدات را در طعم‌های مختلف انجام داده و زمینه اشتغال برای پنج نفر را فراهم کرده است.

وی با بیان این جمله که نقش صندوق کارآفرینی بانکداری نیست بلکه بانکداری تنها ابزار است، افزود: نقش اصلی صندوق امید حمایت برای اشتغال پایدار همراه با نظارت مداوم و مستمر بر طرح است.

رئیس صندوق کارآفرینی امید شهرستان قوچان یکی از مهم‌ترین اقدامات این صندوق در سال گذشته را وصول  یک میلیارد تومان از مطالبات بلوکه‌شده و کاهش 10 درصدی مطالبات دانست و افزود: اخذ این مطالبات می‌تواند منابع مالی را در اختیار افراد بیشتری قرار دهد و اداره ثبت‌ اسناد و املاک قوچان به‌عنوان مرجع صدور اجراییات باید همکاری خوبی با این صندوق داشته باشد تا منابع بلوکه‌شده سریع‌تر وصول و وارد چرخه شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: