• یکشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-9087-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

معاون استاندار خراسان رضوی:
باید به دنبال ایجاد شهر دوست‌دار کتاب باشیم

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: شهر دوست‌دار کتاب هدفی است که همه ما در بخش‌های مختلف باید به دنبال ایجاد آن باشیم. 

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، دکتر سید جواد حسینی که ظهر امروز در آیین اختتامیه هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: برای این مهم باید شان و منزلت نویسنده و مترجم و خواننده و کتابدار و کتابفروش و... را افزایش دهیم. 

وی ادامه داد: امروز با این سوال مواجه هستیم که برای رشد فرهنگ کتابخوانی چه باید کرد؟ و برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید زنجیره فرهنگ کتابخوانی را ترسیم کنیم.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: این زنجیره شامل نویسنده، کتابفروش یا کتابدار، خواننده کتاب و در نهایت فرهنگ‌سازی برای رشد فرهنگ کتابخوانی قرار دارد. 

حسینی خاطرنشان کرد: نویسندگی از این جهت اهمیت دارد که با خوانندگی آغاز می‌شود و از همین روست که رسالت پیامبران با خواندن آغاز شده است و همواره تاکید بر خواندن در دیدگاه پیامبران وجود داشته است.

وی افزود: خواندن چنان اهمیت دارد که معلم بزرگ قرن ما دکتر شریعتی به فرزند خود توصیه می‌کند که اگر می‌خواهی گرفتار استبداد نشوی فقط بخوان و بخوان و بخوان و تا نفس داری بخوان و از همین رو اگرچه خواندن مرحله پایانی این زنجیره است، پیشینی محسوب می‌شود زیرا تا خواندن اتفاق نیوفتد، نوشتن نیز اتفاق نمی‌افتد.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: امروز ما خوشحالیم که در استان خراسان سالانه 4 هزار عنوان کتاب نوشته می‌شود و تعداد عنوان کتاب‌ها نیز رو به افزایش است که نشان می‌دهد عرصه‌های تولید معنا در استان رو به افزایش است و دوم اینکه خواندن در حال اتفاق افتادن است. 

حسینی اضافه کرد: تیراژ کتاب در کشور ما به صورت میانگین 1500 جلد است ولی این رقم در ترکیه 50 هزار جلد است و این نشان می‌دهد که ما وضعیت مناسبی در این حوزه نداریم.

وی با بیان اینکه در کشورهای دیگر وضعیت کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها بسیار بهتر از ماست، گفت: ما باید تلاش کنیم تا اجزای مختلف حلقه و زنجیره کتابخوانی ما رشد کند تا فرهنگ کتابخوانی در کشور و استان ما به اعطلا برسد.

معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: امیدواریم این جشنواره سبب رشد وضعیت کتابخوانی در استان شود و انجمن‌ها و مجموعه‌های غیر دولتی در خصوص کتاب را گسترش دهیم.

حسینی ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا مشارکت نظام‌مند مردم در زمینه فرهنگ کتابخوانی را افزایش دهیم که این مساله ما را در آینده به نقاط خوبی خواهد رساند که این موضوع وقتی معنی بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم 54 درصد شرکت کنندگان در این مسابقات را کودکان و نوجوانان ما تشکیل می‌دهند.

در ادامه این نشست معاون منابع اداره کل کتابخانه‌های عمومی کشور طی سخنانی گفت:نقل شایعی است که سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و همه جا نقل می‌شود که ایرانیان خیلی کتاب نمی‌خوانند، هرچند که گروهی هم به شدت با این نظر مخالف هستند اما متاسفانه این نقل مشهور است.

میرعبدالهیان تصریح کرد: در چنین شرایطی این مساله مطرح می‌شود که چگونه می‌توان کار موفق فرهنگی انجام داد، کار فرهنگی چند خصوصیت دارد از جمله اینکه نباید محدود به یک گروه سنی خاص باشد، نکته دیگر این است که بخشی عمل نشود و همه مسئولان پای کار باشند و تلاش کنند تا نقش خوبی را در زمینه مورد نظر اجرا کنند.

وی افزود: نکته دیگر آن است که لطف خود حضرت نیز موجب رونق و دوام اینگونه جشنواره‌هاست که هم نویسنده‌ها را بر سر ذوق می‌آورد و هم خوانندگان را به خواندن تشویق می‌کند که امیدواریم همین روند در ادامه نیز تداوم پیدا کند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: