• یکشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-6984-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

/طرح رونق تولید در آستانه مرحله دوم/

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری:
بخش عمده‌ای از تسهیلات رونق تولید به رونق واحدها کمک کرد

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی گفت: این را قبول نداریم که همه تسهیلات رونق تولید پرداخت شده به واحدهای تولیدی خرج بدهی‌های آن‌ها شده است بلکه بخش عمده‌ای از تسهیلات رونق تولید به رونق واحدها کمک کرد.

علی رسولیان در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با اشاره به کارآمدی طرح رونق تولید اظهار کرد: این طرح برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خیلی کمک می‌کند. البته ممکن است نرخ سود این تسهیلات وضعیت خوبی نداشته باشد ولی در حالت عادی واحدهای تولیدی که مالکان آن بدهی معوق بانکی دارند یا نسبت مالکانه آن‌ها با سیستم بانکی یکی نیست و یا چک برگشتی دارند و.... نمی‌توانستند از تسهیلات استفاده کنند ولی این امکان در طرح رونق تولید دیده شده است.

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با تسهیلات طرح رونق تولید که عمدتا خرج بدهی‌های واحدهای تولیدی می‌شود و به خط تولید نمی‌رسد، تصریح کرد: از ابتدای سال نزدیک به 6000 میلیارد تومان تسهیلات مازاد نسبت به سال گذشته در استان به واحدهای تولیدی اعطا شده است. البته شاید بخش اندکی از آن برای بدهی واحدهای تولیدی پرداخت شده باشد ولی همه این تسهیلات خرج بدهی‌های واحدهای تولیدی نشده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بینالملل استانداری خراسان رضوی افزود: بالاخره باید بدهی‌های بخشی از این واحدهای تولیدی  به روز می‌شد و بخشی از آن‌ها که بدهکار بودند، باید بدهی‌شان به روال عادی بازمی‌گشت. شرکتی که بدهی معوق دارد، باید این بدهی معوق را رفع کند تا تسهیلات جدید به آن اعطا ‌شود. البته بخشی از این بدهی‌ها را از محلی دیگر تا حدود 5 تا 10 درصد پرداخت کرده‌ایم و زمانی که بدهی‌ها به روز شد، آن وقت به این واحد‌ها تسهیلات جدید اعطا شده است.

رسولیان با بیان اینکه مرحله دوم پرداخت تسهیلات رونق تولید آغاز شده است، عنوان کرد: در مرحله اول این طرح 1275میلیارد تومان به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی در استان در نظر گرفته شد و 1800 واحد استانی از این تسهیلات بهره‌مند شدند. به طور کلی 6000 واحد تولیدی در استان فعال است. با توجه به آغاز مرحله دوم 20 هزار میلیارد تومان در سطح کشور برای پرداخت این تسهیلات در نظر گرفته شده که سقفی برای دریافت آن وجود نداشته و سهمیه استانی نیز ندارد. این بستگی به واحدهای تولیدی استان دارد که تا چه حد بتوانند این تسهیلات را جذب کنند.

وی با بیان اینکه میزان نرخ سود بازپرداخت این تسهیلات همان 18 درصد است، خاطرنشان کرد: نگاهی که در طرح رونق تولید وجود دارد این است که بتوان از ردیف‌های دیگر کمک گرفت. در واقع به واحد‌هایی که می‌خواهند طرح جدیدی را ایجاد کنند، از محل‌هایی مانند ردیف توسعه شاخص‌های اقتصادی استان، اعتبارات کارآفرینی امید، کمک‌های فنی و اعتباری که از بودجه استان اختصاص پیدا می‌کند، کمک خواهد شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی ادامه داد: همچنین اعتباری برای سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در نظر گرفته شده که با عنوان اعتبارات تغییر تجهیزات یا به روز کردن تجهیزات شناخته می‌شود که با کمک این محل‌ها بتوان به ایجادی‌ها کمک شود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: