• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۷
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 965-5185-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نگرانی افغان‌ها از نادیده گرفته شدن توسط ترامپ

یک نشریه آمریکایی گزارش داد، افغان‌ها از گزارش‌های اخیر درباره تهدید دونالد ترامپ به اخراچ ژنرال جان نیکلسون، فرمانده ارشد نظامیان آمریکایی در افغانستان و به تاخیر افتادن ارائه راهبرد سیاسی و نظامی دولت دونالد ترامپ برای کشورشان نگران هستند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، ژنرال جان نیکلسون 61 ساله به عنوان مقام نظامی ارشد آمریکا در افغانستان در 16 ماه گذشته به شناخته شده‌ترین چهره آمریکا در این کشور تبدیل شده و همکاری نزدیکی با مقام‌های نظامی و غیرنظامی افغان در طی این مدت داشته است و صراحتا از گسترش حضور نظامی آمریکا در این کشور به دلیل تداوم حملات طالبان و دیگر شبه‌نظامیان حمایت کرده است.

اکنون در حالی که در یک هفته گذشته دو نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند حملات ترامپ به ژنرال نیکلسون و متهم کردن او به ناتوانی در پیروز شدن در جنگ افغانستان باعث شگفتی رهبران سیاسی و دیگر مقام‌های افغانستان شده است.

آنها می‌گویند، پیام واضح تداوم حمایت واشنگتن شدیدا برای حفظ و سرپا ماندن دولت شکننده فعلی کابل در مواجهه با نارضایتی‌های عمومی و حملات سازمان یافته گروه‌های مختلف مورد نیاز است.

عمر داوودزی، یک مقام ارشد سابق افغان گفت: بزرگترین نگرانی حال حاضر ما عدم وجود راهبرد برای افغانستان در آمریکا است. ما با آشوب‌های سیاسی و یک بحران امنیتی روبرو هستیم و دولت‌های همسایه در امور ما مداخله می‌کنند و ما نیاز به یک تعهد از جانب آمریکا برای پشتیبانی از نیروهای دفاعی، انتخابات و نهادهای دموکراتیک خود هستیم، وجهه آمریکا در افغانستان درمعرض خطر است و اگر همه چیز بد به پیش برود آمریکا اعتبارش را از دست خواهد داد.

در چند روزگذشته مقام‌های افغان و دیگر مقام‌ها ژنرال نیکلسون را تحسین کرده و گفته‌اند او یک جنگ وخیم شده و طولانی شده را به ارث برد اما همکاری نزدیکی با اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان در زمینه طرح دقیق چهارساله برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان انجام داده تا آنها بتوانند به تنهایی از کشورشان دفاع کنند.

همچنین در حالی که از ماه دسامبر تاکنون سفیر دائم آمریکا در افغانستان روی کار نبوده این ژنرال چهار ستاره همچنین اهمیت مضاعف دیپلماتیک نیز پیدا کرده است.

ناظران در کابل می‌گویند، ژنرال نیکلسون توانسته احترام زیادی در افغانستان به دلیل کار سختش به دست آورد و با افغان‌ها از همه گروه‌ها ارتباط پیدا کند.

سال گذشته نیکلسون به یک کمیته کنگره آمریکا گفت: کمپین آمریکا در افغانستان از زمان حملات 11 سپتامبر 2001 تاکنون بخش زیادی از  خدمت نظامی من را تعریف کرده است.

یک مقام نظامی آمریکا که نامش را فاش نساخت گفت: ژنرال نیکلسون بیدی نیست که با این بادها بلرزد.  او در ماموریتی که به او محول شده تمرکز کرده است: راهبردی برای کمک به افغان‌ها به منظور ایستادن روی پای خودشان. این یک جنگ متعلق به افغان‌ها است و همه می‌دانند که راه حل سریع و آسانی برای آن وجود ندارد. تنها مساله‌ای که اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان تقاضایش را کرده مساله زمان است.

تعداد زیادی از افغان‌ها می‌گویند مناقشه جدید بر سر نیکولسن و تاخیر در اعلام سیاست آمریکا در افغانستان این نگرانی را ایجاد کرد که واشنگتن ممکن است از نقش خود به عنوان حامی دیرینه دموکراسی افغانستان و حتی تلاش‌های نظامی‌اش در افغانستان درست در زمان افزایش ناآرامی‌های داخلی و مداخله قدرت‌های منطقه خارجی دست بکشد.

داوود مرادیان، مدیر موسسات مطالعات راهبردی افغانستان گفت: این تاخیر اگرچه برای آمریکا یک مساله بروکراسی است اما برای ما مساله مرگ و زندگی است. ترامپ حق دارد که درباره بن‌بست نظامی در افغانستان عصبانی باشد اما به هدف اشتباهی حمله می‌کند. نیکلسون کار تحسین برانگیزی در افغانستان به ویژه در زمینه پر کردن خلأ سیاسی و دیپلماتیک انجام داده است و نباید او را مقصر شکست سیاست‌های باراک اوباما دانست.

براساس طرح مورد توافق از سوی نیکلسون و اشرف غنی قرار است تعداد نیروهای عملیات ویژه افغان دو برابر شده و صدها مربی نظامی آمریکایی برای جذب نیروی نظامی افغان به این کشور بیاید و در عین حال نیروی هوایی افغانستان تقویت شود، مشاوران نظامی نزدیکی بیشتری به سربازان افغان داشته باشد، رهبران نظامی دستخوش اصلاحات شوند و با فساد در نیروهای نظامی مبارزه شود.

غنی گفته که می‌خواهد ارتش افغانستان بعد از چهار سال دیگر کاملا مستقل شود.

برخی ناظران گفته‌اند انتقادهای شدید ترامپ از نیکلسون در نشست متشنج 19 ژوئیه در کاخ سفید ممکن است نشان از آن داشته باشد که می‌خواهد کل این طرح را که مورد حمایت جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا نیز هست، لغو کند. طرحی که در عین حال به میزان چند هزارتا تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان را افزایش دهد.

گزارش‌های جدید حاکی از آن هستند که رئیس‌جمهور آمریکا بارها گفته می‌خواهد این ژنرال را اخراج کند که این باعث بهت مشاوران سیاسی و نظامی او شده است و گفته نشده که ترامپ چه جایگزینی مدنظر دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: