• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-7284-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

طی دو سال آینده صورت می‌گیرد

افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه‌های استان به 22 هزار متر مکعب

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به سایر طرح‌های در دست اقدام خاطرنشان کرد: اولویت ما توسعه تصفیه‌خانه توس و پس از‌ آن چرم‌شهر است تا ظرف این تصفیه‌خانه‌ها حداکثر تا دو سال آینده به حدود 22 هزار متر مکعب پالایش و تصفیه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برسد.

مهدی‌زاده مقدم در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان با اشاره به راه‌اندازی فاز توسعه‌ای تصفیه‌خانه چرم شهر تصریح کرد: راه‌اندازی این تصفیه‌خانه با توجه به ضرورت رعایت استانداردهای زیست محیطی در صنعت چرم بود، بسیار الزامی بود. با مطالعات انجام شده قرار بر این شد که فاز توسعه تصفیه‌خانه شهرک صنعتی راه‌اندازی شود و مطالعات صورت گرفته نیز در اختیار مشاور طرح قرار گرفت.
 
وی افزود: طرحی که قرار است اجرا شود با ارتقای تصفیه‌خانه موجود و افزودن یکسری تاسیسات و تجهیزات به آن است چون مساله تولید چرم حساسیت زیادی داشته و فاضلاب آلوده‌ای دارد.
 
مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه مبلغ قرارداد پیمانکار برای توسعه این تصفیه‌خانه 18 میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: این پروژه طی دو سال قرار است به اتمام رسد و مرحله به مرحله در یک بازه زمانی کوتاه حداکثر 6 ماهه یکسری اتفاقات مناسب با نصب برخی تجهیزات انجام می‌شود تا میزان آلودگی تصفیه‌خانه به مراتب کمتر شود و به درصد پایین‌تری برسد. 
 
مهدی‌زاده مقدم یادآور شد: در حداکثر دو سالی که مدت پیمان است، عملیات راه‌اندازی این تصفیه‌خانه به سرانجام خواهد رسید و ظرفیت تصفیه‌خانه کنونی از 1000 متر مکعب در شبانه روز به 3000 متر مکعب افزایش پیدا خواهد کرد. برای این عملیات از اعتبارات عمرانی و منابع داخلی خود شرکت شهرک‌های صعتی استفاده شده است.  
 
وی اظهار کرد: در حال حاضر نیز عملیات توسعه تصفیه‌خانه توس که با ظرفیت 6000 هزار متر مکعب در حال کار است، ادامه خواهد یافت. پروژه توسعه این تصفیه‌خانه نیز در سال دوم پیمان است و پس از اتمام آن قرار است ظرفیت این تصفیه‌خانه به 12 هزار متر مکعب در شبانه روز افزایش پیدا کند.
 
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی با بیان اینکه مطالعات احداث تصفیه‌خانه در برخی از شهرک‌های صنعتی دیگر نیز صورت گرفته، گفت: به عنوان نمونه مطالعات طرحی برای ایجاد تصفیه‌خانه در اختیار یک مشاور قرار گرفته و در کاشمر نیز مشاور طرح تمام اقدامات مطالعاتی را انجام داده است. در حال حاضر آماده راه‌اندازی این تصفیه‌خانه در کاشمر هستیم و امیدواریم اسناد مناقصه‌ای آن نیز آماده شود.
 
مهدی‌زاده مقدم عنوان کرد: در تربت جام هم یک واحد تولیدی راه‌اندازی می‌شود که با راه‌اندازی آن، حدود 600 نفر اشتغال مستقیم 2500 اشتغال غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر حدود 14 هزار مترمکعب در شبانه‌روز ظرفیت 8 تصفیه‌خانه موجود است. همچنین 78 درصد واحدهای تولیدی در استان در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند و به شبکه تصفیه‌خانه‌ها اتصال دارند. در واقع هم‌اکنون پالایش فاضلاب به شکل متمرکز انجام می‌شود. 
 
وی با اشاره به سایر طرح‌های در دست اقدام خاطرنشان کرد: اولویت ما توسعه تصفیه‌خانه توس و پس از‌ آن چرم‌شهر است تا ظرف این تصفیه‌خانه‌ها حداکثر تا دو سال آینده به حدود 22 هزار متر مکعب پالایش و تصفیه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برسد.
 
مهدی‌زاده مقدم ادامه داد: در چهار ماهه اول سال 36 واحد را که بهره‌برداری راکت داشتند، در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مجددا راه‌اندازی کرده‌ایم. امسال دنبال تکمیل زیرساخت‌ها هستیم و امیدواریم بتوانیم از محل اعتبارات استان، سهم مناسبی برای شرکت شهرک‌های صنعتی در سال تولید و اشتغال جذب کنیم.

مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی یادآور شد: امیدوارم در این سال شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان شرکتی که بخشی از کار آن تامین زیرساخت‌های صنعتی و کمک به واحدهای تولیدی برای راه‌اندازی مجدد است، بتواند سهم مناسبی از بودجه استان را در اختیار گیرد. همچنین ما بحث‌های زیست محیطی را جز تکالیفمان می‌دانیم و به موازات سازمان توسعه پیگیر مسائل ایمنی بهداشت و محیط زیست در سطح واحدهای تولیدی هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: