• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-7684-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین الملل استانداری:

دولت ریسک قاچاق را افزایش و هزینه‌های تولید را کاهش دهد

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: افزایش هزینه های قاچاق باید توسط دولت صورت گیرد و از سوی دیگر هزینه های تولید کاهش یابد. ایجاد عدالت مالیاتی کار سختی است و برای مدتی مسایلی ایجاد خواهد کرد ولی در بلندمدت مشکلات را حل کرده و به شفافیت کمک می کند.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان علی رسولیان در میزگرد پنجمین همایش نشان تجاری در دفتر انجمن صنایع خراسان رضوی با اشاره به قاچاق کالا و اثرات آن در حوزه برند اظهار کرد: ما ناگزیر هستیم که برای توسعه صادرات و عرضه کالا در بازارهای جهانی به سمت برندسازی و ایجاد نام و نشان معتبر گام برداریم. دنیای امروز اینگونه نیست که ما برای خود تولید کنیم و به مصرف رسانیم و نگاهی به بازار دنیا نداشته باشیم؛ امروز این وضعیت تغییر کرده و باید به سمت بین المللی شدن و جهانی شدن حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: شرکت های ایرانی در همین بازارهای آسیای میانه که توانسته بودند وفاداری و اعتماد ایجاد کنند، بعد از بروز برخی مشکلات باز هم در بازار ماندند و به کار خود ادامه دادند. اما آن دسته از شرکت هایی که نتوانستند وفاداری ایجاد کنند، شکست خوردند. بنابراین لزوم حرکت به سمت برندسازی ضرورتی است که باید وجود داشته باشد.

رسولیان با بیان اینکه این مساله در بازار داخلی نیز صادق و حاکم است، تصریح کرد: خیلی از برندهای ایجاد شده در همین استان توانسته اند وفاداری در بین مردم ایجاد کنند و با کالای خارجی رقابت دارند. باید به این سمت و سو حرکت کرد. برای اینکه صادرات استان درازمدت باشد، باید این برندسازی رخ دهد که نیازمند حمایت هایی جدی است. همچنین باید مشارکت بین برندهای ما با برندهای خارجی نیز وجود داشته باشد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه سیاست وزارت صنایع نیز در خیلی از کالاها مانند خودرو همین است، خاطرنشان کرد: یکی از گلایه های مردم نیز تفاوت برندهای خودروی داخلی با خارجی است که می توان این مسیر را در بسیاری از کالاهای دیگر ادامه داد. 

رسولیان با اشاره به لزوم مبارزه با قاچاق کالا افزود: مبارزه با قاچاق در چند سال اخیر شدت خوبی داشته و دولت اقدامات خوبی در برخوردهای سلبی و ایجابی خوبی داشته است. در استان ما بخش زیادی از سوخت قاچاق می شد و برای همین در مرزهای استان جایگاه هایی برای عرضه سوخت ایجاد شد تا سوخت مورد نیاز کامیون ها تامین شد. امروز حتی کامیون های افغانی نیز از این امر بهره مند هستند. این مساله خود کمکی برای مرزنشینان است. 

رسولیان با تاکید بر اینکه باید شرایطی ایجاد شود که باید برای مرزنشینان شغل ایجاد شود، یادآور شد: در مرزهای ما شرایط سخت است و سرمایه گذاری در طول سالیان گذشته در آن صورت نگرفته و یکی از راه های آن مبادله کالا به صورت قانومند با کشورهای هم مرز ماست. امروز نیز در زمینه مبارزه با قاچاق باید علاوه بر برخوردها، هزینه های تولید کاهش یابد و مساله ارز مهم است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: با این حال باید با سنجش همه جوانب نرخ ارز تغییر شود. من موافق افزایش تعرفه نیستم چون تعرفه مسیر درستی برای کنترل واردات و صادرات نیست. خیلی از کشورها با نرخ ارز این امر را کنترل می کنند. مرزهای استان ما میزان قاچاق به شدت پایین بوده و در بازارچه های مرزی استان نیز میزان قاچاق نزدیک به صفر است. 

رسولیان اضافه کرد: با این حال استان ما هدف قاچاق است. پیشنهاد ما این بود که با قاچاق کالاهایی که در استان تولید می شود، مبارزه بیشتر شود. این کالاها محوصلاتی مانند چینی، کالاهای نساجی و کالاهای لوازم خانگی و... است. در این زمینه کالاهای تولیدی استان باید احصا شود. هم اکنون نیز در حال افزایش تجهیزات در مرزها هستیم تا شرایطی برای مبادلات قانونی و فعالیت بهتر مرزنشینان ایجاد شود. امسال قرار است تسهیلات روستایی حدود 329 روستاست. 

وی اظهار کرد: اعتبار خوب دیگر 132.5 میلیارد تومان ردیف توسعه شاخص های اقتصادی برای تامین زیرساخت ها و یارانه سود تسهیلات بانکی استان برای پروژه هاست. 

رسولیان تصریح کرد: نگاه بخش خصوصی باید حرکت در زمینه برند باشد و دولت نیز باید هزینه های تولید را کاهش دهد و از شرکت هایی که در حال تبلیغات هستند، حمایت کند. افزایش هزینه های قاچاق باید توسط دولت صورت گیرد و از سوی دیگر هزینه های تولید کاهش یابد. ایجاد عدالت مالیاتی کار سختی است و برای مدتی مسایلی ایجاد خواهد کرد ولی در بلندمدت مشکلات را حل کرده و به شفافیت کمک می کند. شرکت ها باید دنبال منافع مشتری نیز باشند. این مساله در برندسازی بسیار موثر است که امیدواریم با ادامه تعامل دولت و بخش خصوصی این روند ادامه یابد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: