• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-7784-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان:

تجارت و تولید کشور باید با دنیا هماهنگ شود

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: باید تجارت و تولید ما با جامعه بین المللی هماهنگ شود. وجود برندها در داخل باعث افزایش تجربه می شود که این امر امروز در دنیا امری جا افتاده است. نمی توان درها را بست و باید این ها را نظارت کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان دهقان شب گذشته، 16 مرداد ماه، در میزگرد پنجمین همایش نشان تجاری در دفتر انجمن صنایع خراسان رضوی با اشاره به قاچاق کالا و اثرات آن در حوزه برند اظهار کرد: قاچاق زمانی صورت می گیرد که منافع بیش از تولید باشد. حاشیه سود وارد کننده و یا عوامل سیستمی در سازمان های دولتی در قاچاق تاثیر مستقیم دارد. به عنوان نمونه مساله تاخیر نرخ ارز و عدم تخصیص ارز به نساجی موجب افزایش سود قاچاق در این صنعت شد.

وی ادامه داد: همه چیز در اقتصاد بر عرضه و تقاضا مبتنی است. در حوزه نساجی نیز باید کیفیت و برند را لحاظ کرد. مضرات قاچاق این است که اقتصاد جامعه را تخریب می کند. این در همه مسایل تولید، ارایه خدمات، سلامت جامعه و سایر مسایل تاثیر خواهد داشت. به عنوان نمونه همین لوزام بهداشتی و آرایشی سلامت را تخریب می کند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عنوان کرد: به هر حال قاچاق چیزی است که در دنیا وجود دارد و هیچگاه به صفر نمی رسد. با این حال باید توجه داشت که برندهای مطرح جهانی تقریبا قاچاق نمی شود. برند مطرح کالای خود را در جایی عرضه می کند که خریدار دارد. قاچاقچیان پوشاک آن را از توزیع کننده گرفته و از این طریق قاچاق می کنند که این قطعا برای آن ها نمی صرفد. بنابراین تحت عنوان شبه برندها این کالای قاچاق وارد کشور می شود. 

دهقان با بیان اینکه باید این مساله را در جامعه اطلاع رسانی کرد، خاطرنشان کرد: تقلب و قاچاق در کشور ما با یکدیگر آمیخته است که کار سختی است. هر چقدر نرخ ارز پایین باشد، مساله هزینه تولید وجود دارد. ما باید در بازار جهانی نیز رقابت کنیم. باید تجارت و تولید ما با جامعه بین المللی هماهنگ شود. وجود برندها در داخل باعث افزایش تجربه می شود که این امر امروز در دنیا امری جا افتاده است. نمی توان درها را بست و باید این ها را نظارت کرد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: با رفتارهای پلیسی و سلبی خیلی موفق نخواهیم شد. ما باید تکنولوژی های جدید را وارد کنیم تا پیشرفت کنیم. باید در تمام صنایع نوسازی صورت گیرد. علاوه بر این ارز نیز باید تک نرخی و آزاد باشد و نرخ آن را عرضه و تقاضا تعریف کند.
 
دهقان با اشاره به تاثیر بیکاری بر توسعه قاچاق بیان کرد: علت اینکه مردم به کوله بری و ته لنجی روی می آورند، نبود اشتغال است. اگر شغل باشد مردم سراغ این کارها نمی روند. وجود امنیت اقتصادی خیلی مهم است. در دهه 60 مساله دور شدن از مرزها مطرح بود و تعاونی مرزداران، مناطق ویژه اقتصادی و... را ایجاد کردیم که البته این ها اقداماتی مسکن بود. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: