• سه شنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-14314-5
  • خبرنگار : 15164
  • منبع خبر : ----

بهره‌برداری از قطاع چهارم شارستان رضوی تا هفته اول شهریور ماه

شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: قطاع چهارم خیابان شارستان رضوی هفته اول شهریورماه به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمود عیدی، شامگاه گذشته 16 مرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی در ابتدا در منطقه ثامن چهار اثر تاریخی و دارای ارزش را معرفی کرده بود، اما بعد از آماده‌سازی طرح منطقه ثامن این تعداد را به 37 اثر افزایش داد.

وی افزود: تا کنون نیز آثار بیشتری افزون بر 37 اثر عنوان شده را به عنوان آثار تاریخی مطرح می‌کند که در مسیر طرح قرار دارند.

عیدی حفظ و حراست از خانه‌های تاریخی را یکی از اولویت‌های کاری مدیریت شهری برشمرد و گفت: شهرداری چند برابر نهادهایی که ادعای حراست از خانه‌های تاریخی دارند، در مقام عمل اقدام کرده است.

وی تصریح کرد: نسبت به چگونگی ثبت برخی از املاک واقع در منطقه ثامن به عنوان اثر تاریخی در فهرست میراث فرهنگی شکوایه‌ای تنظیم شده که در دادگاه در حال بررسی است.

شهردار منطقه ثامن مشهد گفت: اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد برای حراست از آثار تاریخی و فرهنگ شهر دغدغه دارند، بسیار خوب است، اما آیا هزینه حفظ هویت شهر را باید صاحبان این املاک بپردازند؟ این موضوع باید تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: تحمیل هزینه حراست از خانه‌های تاریخی به مالکان، جز تخریب آن‌ها نتیجه دیگری نخواهد داشت.

شهردار منطقه ثامن مشهد با بیان اینکه تسهیل امور جاری شهرداری یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کاری دوره فعلی مدیریت شهری در منطقه ثامن بوده است، افزود: متاسفانه علی‌رغم اینکه 20 سال از آغاز اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر می‌گذرد، اما هنوز بیش از 50 درصد از زیرساخت‌های خدماتی طرح اجرایی نشده است.

شهردار منطقه ثامن مشهد تصریح کرد: در ابتدای تدوین طرح نوسازی بافت پیرامون حرم، تراز صفر برای آن لحاظ می‌شود به این معنی که هزینه اجرای زیرساخت‌ها باید از محل اجرای طرح تامین شود. 

وی در خصوص آخرین وضعیت اجرای پروژه‌های طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، شارستان قطاع چهار از خیابان نواب صفوی تا میدان حج هفته اول شهریورماه به بهره‌برداری می‌رسد.

عیدی گفت: تملک املاک واقع در مسیر شارستان شیرازی تا طبرسی در دستور کار قرار گرفته است که امیدواریم با اجرای این پروژه و احداث شارستان در کاهش بار ترافیکی اطراف حرم موثر واقع شود.

وی از تصویب طرح جدید بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور خبر داد و ادامه داد: متاسفانه در تدوین طرح جدید همانند طرح قبلی، بحث مشارکت مردم مغفول مانده است، اما با این حال به جهت عدم ابلاغ طرح مذکور نمی‌توان مفاد آن را ارزیابی کرد.

شهردار منطقه ثامن اضافه کرد: بر اساس پیش‌نویس طرح جدید بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی میزان تراکم ساختمانی، جمعیت ساکن و پیش‌بینی تعداد اقامت زائر در منطقه ثامن کاهش می‌یابد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: