• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-8484-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مطرح کرد

بهره‌وری آب و توسعه بازرگانی، اولویت‌های کشاورزی استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: اولویتی که در سال جدید برای بخش کشاوری استان در سال 96 قائل شده ایم، بهره وری آب است. علاوه بر این تمرکز ما بر توسعه بازرگانی است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان مجتبی مزروعی عصر دیروز، 17 مرداد ماه، در نشست خبری با خبرنگاران در سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: بخش کشاورزی همانند سایر بخش های اقتصادی کشور ما در مسیر توسعه بوده و نیازمند آرامش و امنیت روانی و اقتصادی است. سال های متمادی ما شاهد فرار سرمایه از بخش کشاورزی بوده ایم و طی سال های گذشته کشاورزان و دامداران ما برای امنیت اقتصادی و پشتوانه خود درآمدها و یا بخشی از املاک و اموال خود را در شهرها سرمایه گذاری می کردند. 

وی ادامه داد: این مساله به دلیل تورم افسارگسیخته، مشاغل کاذب و... بخش کشاورزی نتوانست با این سودهای بادآورده رقابت کند و خیلی اوقات بخش کشاورزی در شرایط زیان ده قرار داشت. بنابراین برعکس کردن این مسیر کار ساده ای نیست. ما برای جذب سرمایه در بخش کشاورزی و رشد توسعه آن، حتما باید در جهت جذب سرمایه تلاش کنیم. جذب سرمایه مستلزم امنیت و آرامش است. بنابراین باید در بخش کشاورزی برای جذب سرمایه اطمینان خاطر و امنیت سرمایه گذاری ایجاد کنیم. این امنیت در سایه تولید علمی و منطقی و ارتباط موثر با سایر کشورها و نیز برخورداری از یک بازرگانی پایدار میسر می شود.

کشاورزی نیازمند امنیت سرمایه گذاری و تولید است

مزروعی تصریح کرد: به همین جهت یکی از مسایلی که باید مورد توجه باشد، امنیت سرمایه گذاری و تولید است. تا زمانی که این امنیت برقرار نشود، سرمایه به بخش نخواهد آمد. امروز با توجه به جایگاهی که بخش کشاورزی استان در اشتغال، تولید و اقتصاد دارد، باید کمک شود تا این امنیت ایجاد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: 23.4 درصد جمعیت استان در بخش کشاورزی فعال است در حالی که میانگین این رقم در کشور 18.2 درصد است. 15.4 ارزش افزوده اقتصادی استان نیز توسط این بخش تامین می شود که میانگین کشور 9.2 درصد است. بنابراین ما از لحاظ اقتصادی و اشتغال به بخش کشاورزی اتکا داریم. در حالی که کشاورزی استان ما در بسیاری از شاخص های توسعه مانند مکانیزاسیون، توسعه کشت گلخانه ای، ایجاد زنجیره های تولید و... از میانگین شاخص های توسعه کشور پایین تر است.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از این موضوع به نوع سیاست گذاری ما بازمی گردد، گفت: اگر به جمعیت کشور پس از انقلاب نگاهی بیاندازیم، علت عقب ماندگی ما از شاخص های توسعه کشاورزی مشخص می شود. در ابتدای انقلاب 72 درصد جمعیت کشور روستایی بودند که این وضعیت امروز برعکس شده است. زندگی در شهر از امنیت و آرامش و نیز اقتصاد بهتری برخوردار بوده و این نگاه ناشی از نوع برنامه ریزی ها بوده است.

مزروعی اضافه کرد: اگر بخواهیم جامعه ما اقتصادی مطمئن داشته باشد، باید برنامه های تولیدگرایانه تدوین شود. به همین جهت یکی از مهم ترین وظایفی که امروزه مدیریت بخش کشاورزی بر عهده دارد، جذب سرمایه و افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در تمام شئونات آن است. هنر ما باید در جهت جذب سرمایه برای عبور بخش کشاورزی از حالت سنتی به حالت مدرن باشد. سال ها سرمایه ها از بخش کشاورزی در خارج از این بخش جذب شده ولی امروزه باید این درآمد از خود بخش کشاورزی تامین شود.

سهم بخش کشاورزی از بودجه استان کمتر از یک سوم سهم اشتغالی است که ایجاد کرده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: باید نگاه مدیران عالی رتبه استان برای جذب سرمایه در بخش کشاورزی جلب شود. یکی مهم ترین شاخص ها جمعیت شاغل است که سهم بخش کشاورزی در آن 23.4 درصد اشتغال است ولی سهم ما تنها 7.8 درصد از بودجه استانی است. در حقیقت سهم بخش کشاورزی از بودجه استان کمتر از یک سوم سهم اشتغالی است که ایجاد کرده است. وقتی به آمار بودجه نگاهی می اندازیم، می بینیم که آب شرب روستایی 10 درصد بودجه تملک دارایی استان را به صورت تکلیفی به خود اختصاص می دهد. 

وی با اشاره به لزوم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم 34 درصد بودجه به آب تخصیص یافته است. بنابراین باید در این مسیر مسئولان استانی و نمایندگان مجلس گام بردارند تا میزان صادرات بالا رود، بهره وری ها افزایش یابد و... . باید به این بخش سرمایه تزریق شود. در واقع سهم بخش کشاورزی باید از بودجه استانی و ملی به اندازه نقشی که در اقتصاد استان دارد، قائل شویم. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: طی چند سال اخیر که ما در حوزه تامین نهاده ها و مکانیزاسیون کار کردیم، تحول بزرگی در یک فاصله سه ساله ایجاد شد و ما در بسیاری از تولیدات مانند گندم خودکفا شده ایم. چند روز پیش نیز جشن خودکفایی تولید شکر در کشور برگزار شد. همه این ها در حالی است که در روز ابتدایی دولت یازدهم تنها یک میلیون و 500 هزار تن تولید چغندر قند داشتیم. 

وی ادامه داد: با این حال با توجه به شاخص های توسعه بخش کشاورزی، میزان تولید چغندر قند در یک بازه زمانی سه ساله به 5 میلیون و 700 هزار تن رسیده است. اگر سرمایه گذاری مناسب صورت گیرد، با وجود اینکه سطح زیر کشت ما کاهش داشته، شاهد تحولی بیش از این نیز در این حوزه خواهیم بود.

اجرای 25 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در استان طی سال های 95 و 96

مزروعی تصریح کرد: شاید مهم ترین تحول در استان ما در حوزه کشاورزی در بخش آب بوده است که اعتبارات قابل توجه و بی نظیری در این بخش جذب استان شده است. میانگین اجرای سطح آبیاری تحت فشار در استان در 20 سال گذشته به ازای هر سال 4000 هکتار بوده است ولی این رقم در سال های 93 و 94 حدود 14 هزار و 670 هکتار بوده است. در سال های 94 و 95 نیز این میزان 9600 هکتار بوده و در سال 95 تا 96 این رقم به 25 هزار هکتار رسیده است. در واقع برای آبیاری تحت فشار در استان در 12 هزار هکتار اعتبارات جذب شده و 13 هزار هکتار نیز انجام شده است. همچنین 2000 کیلومتر انتقال آب با لوله انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص افزایش اعتبارات بخش کشاورزی استان عنوان کرد: اعتبار 13 میلیاردی استان ما در سال 92 به 180 میلیارد تومان در سال 95 رسیده و این رقم در سال 96 به 272 میلیارد تومان افزایش یافت و ابلاغ شد. این رقم از رشدی بیش از 20 برابری حکایت دارد. یکی از ابزارهای مهمی که منجر به ارتقای بهره وری در بخش می شود، تکنولوژی و ماشین آلات است. در 5 سال پیش از دولت یازدهم، 5 میلیارد تومان جذب تسهیلات در این زمینه داشتیم و در سال های 93، 94 و 95 هر سال بیش از 50 میلیارد تومان تسهیلات جذب کرده ایم که امسال این رقم به 87 میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته 1420 دستگاه تراکتور، 1320 ادوات کشاورزی و 33 دستگاه کمباین برداشت گندم جذب استان شده، گفت: در سال 96 نیز 87 میلیارد تومان تسهیلات برای جذب تجهیزات در نظر گرفته شده است. در این راستا تاکنون 37 میلیارد تومان طرح به بانک ها معرفی شده است که امیدواریم با جذب این تجهیزات شاهد رشد قابل توجهی در تکنولوژی بخش کشاورزی استان نیز باشیم.

468 ماشین آلات در حوزه دام و طیور به مبلغ 75 میلیارد ریال جذب استان شده است

مزروعی اضافه کرد: در حوزه دامپروری نیز اقدامات خوبی صورت گرفته که 32 واحد دامپروری و 81 واحد مرغ داری از تسهیلات مکانیزاسیون بهره مند شده اند. مجموعا 468 ماشین آلات در حوزه دام و طیور به مبلغ 75 میلیارد ریال جذب استان شده است. 

وی با بیان اینکه علاوه بر بحث اعتبارات آبیاری و مکانیزاسیون، یکی دیگر از ابزارهای تولید، تامین نهاده ها بوده است، گفت: از ابتدای سال 96 تاکنون 382 هزار تن گندم خریداری کرده ایم. در حوزه خرید دانه های روغنی نیز 4800 تن کلزا خریداری شده است. در تامین نهاده های دامی نیز شاهد یک رشد قابل توجهی بوده ایم. یکی از برنامه های عمده ما برای کاهش مصرف آب که شاید مهم ترین برنامه سازمانی ما نیز است، توسعه کشت گلخانه ای است. در این حوزه سال پیش 25 هکتار سطح زیر کشت را افزایش داشتیم و امسال نیز اعتباراتی در این زمینه مصوب شده که امیدواریم ابلاغ شود و یارانه تسهیلات ارزان قیمت را برای این حوزه را فراهم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با خاطرنشان کرد: سال پیش 45 درصد صادرات غیرنفتی استان در اختیار بخش کشاورزی بود که 650 میلیون دلار از نظر ارزشی و بیش از 500 هزار تن از نظر وزنی بوده است. این اعداد نسبت به سال 94، 17 درصد از نظر وزنی و 22 درصد از نظر ارزش دلاری افزایش داشته است. از نظر واردات نیز در سال 95 نسبت به سال قبل از آن 93 درصد کاهش واردات از لحاظ وزنی و 87 درصد کاهش واردات از لحاظ دلاری داشته ایم. در سال 95 کنترل قابل توجهی بر بحث واردات به غیر از میوه های گرمسیری وجود داشت و از ورود سایر میوه ها جلوگیری شد. در حوزه برنج و گندم نیز این اقدام صورت گرفت و در سال 95 به اندازه 20 ماه ذخیره گندم داشتیم که این میزان هم اینک 16 ماه ذخیره است.

مزروعی اظهار کرد: رشد اقتصاد در بخش حاکی از این است که علی رغم خشکسالی و کنترل هایی که در حوزه آب وجود دارد، پیشرفت هایی داشته ایم. همچنین سال گذشته 1800 میلیارد تومان خسارت ناشی از حوادث داشتیم که 800 میلیارد آن ناشی از سرمای بدهنگام پاییز بود. با این حال علی رغم همه این مسایل، سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی بالا بوده است. همچنین در  سال 94 نسب به سال 93، 1.8 درصد رشد اشتغال در بخ شکاورزی استان داشتیم. 

صادرات شیرخشک به روسیه

وی ادامه داد: همچنین ما از برخی ظرفیت ها در سطح دنیا نیز برخوردار هستیم که باید این ها را فعال کنیم. این مساله در تولیدات باغی ما و گیاهان دارویی استان می تواند صادرات استان را چند برابر افزایش دهد. ما در تولید شیر و صادرات شیر خشک گام های بزرگی برداشتیم و دو کارخانه ما صادرات شیرخشک را به روسیه آغاز کرده اند. اگر این مسیر بازرگانی تداوم داشته باشد، ظرفیت افزایش تولید شیرخشک به صورت روزانه تا 1000 تن و افزایش آن وجود دارد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: اولویتی که در سال جدید برای بخش کشاوری استان در سال 96 قائل شده ایم، بهره وری آب است. در واقع تمرکز بر بحث بهره وری آب و توسعه روش های آبیاری مدرن اولویت ماست. علاوه بر این تمرکز ما بر توسعه بازرگانی است. ما هر چه تولید کنیم، وقتی ایجاد انگیزه برای تولیدکننده وجود خواهد داشت که از اقتصاد خوبی برخوردار باشیم و درآمد تولید محصول مناسب باشد. امروز تولیدات ما در سطح استان در دنیا کم نظیر است. این مساله در محصولاتی مانند زعفران، خربزه و... دیده می شود. 

مزروعی با بیان اینکه مشکل ما عدم ارتباط مستمر با کشورهای دنیاست، گفت: این مساله به نبود شرکت های بازرگانی مدرن بازمی گردد. متاسفانه اتحادیه ها و تعاونی های ما به آن درجه از رشد برای ورود به بازرگانی خارجی نرسیده اند. به همین جهت خواسته ایم امسال تشکل ها، اتحادیه و تعاونی به طور خاص مورد توجه قرار گیرند تا وراد بازرگانی خارجی شوند.

وی اضافه کرد: اتحادیه های ما و تعاونی ها از لحاظ سرمایه از رفیت لازم برای حضور در بازارهای خارجی برخوردارند ولی بسیاری از آن ها در سبک سنتی مدیریت می شوند. قطعا از آغاز سال زراعی ما تمام هم و غممان بر ایجاد یک تحول مثبت در تشکل ها و تعاونی ها خواهد بود. تعاونی ها نیز زمانی می توانند نقش خوبی در تجارت خارجی داشته باشند که صنایع بسته بندی و تولیدات غذایی بهبود یابند؛ لذا توسعه بازرگانی نیازمند حمایت از صنایع تبدیلی، صنایع غذایی و بسته بندی خواهد بود. امسال تلاش می کنیم تسهیلات یارانه دار را برای این بخش ها فراهم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در تولید محصولات تره باری بسیاری از کشورهای دنیا خواهان محوصلات ما هستند ولی فراوانی گلخانه های ما پراکنده است. باید واحدهای گلخانه ای بزرگ و به صورت مجمعی ایجاد کنیم که در این راستا بناست در برخی نهادها بالای 5 هکتار این گلخانه ها احداث شود. 

قیمت پیاز کیلویی 1800 تومان

مزروعی با اشاره به افزایش قیمت های برخی اقلام مانند پیاز و... خاطرنشان کرد: به محض اینکه پیاز داخلی به بازار عرضه شود، قیمت خواهد شکست. همیشه این نوسانات قیمتی در برخی میوه هایی که تازه بوده و حکم تره بار را دارد و توان ذخیره آن وجود ندارد، این حالت به وجود خواهد آمد و بازار تخلیه می شود. اگر بخواهیم واردات کنیم، تولید داخل ضرر خواهد کرد. برای بهبود وضعیت قیمت باید نوع مصرف مدیریت شود. بنابراین موجی که برای پیاز ایجاد شده نیز ناشی از همین موضوع بود. 

وی اظهار کرد: در محصولاتی که حکم تره بار دارد، گاها در فاصله زمانی بین تولید و مصرف قیمت بالا می رود. در حال حاضر قیمت پیاز 1800 تومان به ازای هر کیلو بوده است. قیمت گوشت مرغ نیز هم اکنون متعادل است و تا 7500 تومان به ازای هر کیلو نیز متعادل خواهد بود که در حال حاضر گوشت مرغ زیر این قیمت است. در حوزه گوشت قرمز نیز طی چند سال متوالی دام سبک فعالیتی غیر اقتصادی داشته است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: ما از سال 93 به جد روی این مساله کار کردیم چون جمعیت دامی مانند طیور نیست. ما در شرایط معمولی به طور میانگین هر سال از هر میش می توان یک بره گرفت. در طرح های پایلوت نیز این میزان نهایتا به ازای هر میش به سه بره در هر سال می رسد. از سال های 86 به بعد تا سال 94 رشد جمعیت دامی ما سیر منفی داشت. گرانی گوشت نیز دلیلی جز کم شدن عرضه دام زنده ندارد که برای جبران این وضعیت ناچاریم در کوتاه مدت با واردات گوشت گرم نیاز بازار را تامین کنیم.

وی ادامه داد: امسال یکی از تمرکزها و حساسیت های ما مساله تمرکز بر دام داشتی است. 13.4 درصد دام سبک کشور در استان ما تولید می شود و استان ما نخستین تولیدکننده گوشت قرمز در کشور است. دام جایگاه ویژه ای در بخش اقتصادی ما دارد اما در کوتاه مدت باید واردات گوشت گرم داشته باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: