• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-15486-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

/آخرین توصیه‌ها برای کنکوری‌های96/

انتخاب رشته؛ سرنوشت‌سازترین مرحله کنکور

یک مشاور تحصیلی، داشتن علاقه، مهارت‌های لازم و آگاهی از آینده شغلی را مهمترین ملاک‌ها در انتخاب رشته دانشگاه برای داوطلبان کنکور 96 عنوان کرد.
 
رقیه ارجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص نحوه انتخاب رشته دانشگاه به عنوان مسئله بسیار مهم برای داوطلبان کنکوری، اظهار کرد: اولین گامی که داوطلبان باید در مرحله انتخاب رشته کنکور انجام دهند، کسب اطلاعات درمورد رشته‌های دانشگاهی موردنظر خود از طریق سایت‌ها  و کتاب‌های مختلف که در این زمینه وجود دارد، است تا زمان انتخاب رشته دچار مشکل نشوند؛ به طورمثال باید بدانند که این رشته‌ها چه گرایشاتی در مقاطع بالاتر داشته و چه تاثیری در آینده تحصیلی آنان خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: بسیاری از مواقع دانش آموزان رتبه خوبی در کنکور کسب می‌کنند، اما براساس شنیده‎‌ها و تجربیات دیگران رشته‌ای را انتخاب می‌کنند که هیچ شناختی در مورد آن ندارند و حتی نمی دانند آیا واقعا به آن رشته علاقه مند هستند یا خیر. 

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه در دانشگاه شکافی بین آموزش عالی و آموزش عمومی وجود دارد، عنوان کرد: روش آموزش، تدریس  و درس‌هایی که ارائه می‌شود با تجربه‌هایی که دانش آموزان در دبیرستان دارند، کاملا متفاوت است.
 
«علاقه» اصلی‌ترین اولویت در انتخاب رشته 

ارجی، یکی از فاکتورهای اصلی در انتخاب رشته را علاقه دانست و افزود: فردی  که رشته‌اش علاقه مند باشد، می‌تواند نسبت به فردی که تنها براساس مصلحت، فشارهای خانوادگی و یا یا عدم شناخت کافی رشته‌ای را انتخاب می‌کند، موفقیت‌های شغلی و تحصیلی بیشتری را در آینده کسب خواهد کرد.

وی اضافه کرد: علاقه به یک رشته به این معنا است که فرد در طول زندگی خود نسبت به انجام یکسری فعالیت‌ها اشتیاق بیشتری داشته باشد و مواردی مانند من دوست دارم در آینده سراغ این شغل یا رشته تحصیلی بروم  و یا من دارای مهارت‎های لازم در این رشته هستم را در تفکرات خود بپروراند. اما آن دسته از دانش آموزانی که از علایق خود اطلاعی ندارند، بید برای آگاهی از رغبت و استعداد خود به مراکز مشاوره مراجعه کنند، زیرا نتایج حاصل از آن بسیار موثر خواهد بود.
 
مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد  با اشاره به اینکه مراجعه به مشاوره‌های تحصیلی بیشترین نقش را در زمینه انتخاب رشته ایفا می کنند، تصریح کرد: دانش آموزان بایستی حتما برای انتخاب رشته به مشاوره‌های تحصیلی متخصص مراجعه کنند تا بتوانند در چیدمان و اولویت بندی رشته‌ها به آنان کمک کارشناسانه‌ای داشته باشند .

معیار‌های شناسایی علاقه در انتخاب یک رشته

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد گفت: زمانی که دانش آموز درباره رشته‌ و شغلی اطلاعات در کنار شخصیت، شرایط زندگی و توانمندی‌های خود کسب می‌کند، متوجه می شود که آیا او واقعا برای این رشته ساخته شده است یا خیر.

ارجی خاطرنشان کرد: آگاهی فرد نسبت به واحدهای درسی رشته موردنظر خود و تجربیاتی که از دوران دبیرستان دارد نیز در این زمینه حائز اهمیت است، زیرا وی متوجه می‌شود که در کدام دروس استعداد و علاقه بیشتری دارد.  فرد با این‌ معیارها می‌‍تواند علاقه خود را شناسایی کند.

وی تاکید کرد: اگر دانش آموز نسبت به انتخاب رشته خود تردید داشته و یا بر سر دو راهی قرار گرفته باشد، تست‌هایی که در مراکز مشاوره از آنان گرفته می شود، ابزار خوبی برای کمک و به اطمینان رساندن آنان هستند.

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص آینده کاری و شغلی رشته مورد نظر داوطلبان، اظهار کرد: در واقع  می توان گقت که برای هیچ رشته‌ای بازارکار وجود ندارد و دانشجو خود باید این بازارکار را بسازد؛ اگر دانشجو رشته خود را با علاقه انتخاب کرده و مهارت‌های لازم برای آن را داشته باشد، قطعا می تواند در رشته خود فعال ‌شود و بیکار نماند.

ارجی با تاکید براینکه دانشجو زمانی می‌تواند کارآفرینی کند و بازار کاری برای خود ایجاد کند که  به رشته‌اش علاقه مند باشد و توانایی لازم در آن رشته را کسب کند، عنوان کرد: در این صورت دانشجو طی دوران تحصیل خود تلاش زیادی برنامه ریزی دقیقی می‌کند و در سال اول تحصیلی به دنبال شغل موردنظر خود خواهد رفت؛ بنابراین من معتقدم که بازارکار خوبی برای دانشجویان داریم اگر آنان راه خود را درست انتخاب کرده باشند.

وی ادامه داد: متاسفانه اکثر دانشجویان طی چهار سال تحصیلی خود در دانشگاه صرفا به دنبال کسب نمره هستند و زمانی که فارغ التحصیل می شوند، به این نتیجه می‌رسند که تجربه و مهارت کافی در آن رشته ندارند، بنابراین می توان دریافت که علت بیکاری دانشجویان ما این است که تنها مدرک دارند، نه مهارت. 

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه سطح دانشگاه در انتخاب رشته داوطلبان حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: بعضی از دانش آموزان در کنکور رتبه خوبی کسب می‌کنند، به همین دلیل برای انتخاب رشته آزادی عمل دارند، اما برخی دیگر رتبه مطلوبی کسب نکرده‌اند، لذا نمی‌توانند آزادانه انتخاب رشته کنند، بنابراین باید به علاقه و توانمندی‎های خود واقف باشند.

ارجی افزود: بسیاری از افراد حاضر هستند که رشته‌ی موردعلاقه خود را انتخاب نکنند، اما در یک دانشگاه سطح بالاتر تحصیل کنند؛ بنابراین وقتی وارد دانشگاه می‌شوند، در ترم‎‌های اول مشروط می‌شوند و همچنین با مشکلات و آسیب‌های روانی روبرو خواهند شد؛ بنابراین اگر دانشجو رتبه خوبی کسب نکرده باشد، بازهم باید علاقه را ملاک قرار دهد. 

وی یادآور شد: داوطلبان باید به این باور برسند که اگر در یک دانشگاه سطح پایین تر در رشته موردعلاقه خود تحصیل کنند،  بهتر از این است که در دانشگاه سطح بالاتر و در رشته‌ای که نه علاقه و نه مهارتی نسبت به آن ندارند، تحصیل کنند. 

نقش والدین در انتخاب رشته دانشگاه

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد نقش والدین در انتخاب رشته دانشگاه در خصوص نقش والدین در انتخاب رشته دانشگاه، عنوان کرد: والدین برای انتخاب رشته نباید نظر خود را به فرزند خود تحمیل کنند و فرزندان خود را راهی برای رسیدن به آرزوهایشان بدانند؛ زیرا علاقه فرزند با والدین متفاوت است. درو اقع خانواده باید فرزند خود را به عنوان یک دانشجو همراهی کند.

ارجی با تاکید بر اینکه  یکی از ملاک های انتخاب رشته، تحصیل در سایر شهرها است گفت: ملاک تحصیل دانشجو در سایر شهرها به والدین نیز مربوط می‌شود، زیرا آنان باید علاقه و توانمندی‌های اجتماعی  و مهارت‌های روانشناختی فرزند خود را بررسی کنند؛ اگر فرزند آنان به استقلال نرسیده باشد و نتواند از خودش مراقبت کند ترجیح داده می‌شود که رشته موردنظر را در شهر خود و در یک دانشگاه سطح پایین تر انتخاب کند، اما به شهرستان نرود. اما اگر مقطع کارشناسی را در شهر خود گذراند و یکسری مهارت‌های اجتماعی را کسب کرد، می تواند مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاهی سطح بالاتر ادامه دهد. 

وی در خصوص مخالفت والدین برای تحصیل فرزند خود در سایر شهرها، اظهار کرد: ما در مراکز مشاوره جلساتی را برای خانواده‌هایی که ممکن است با رفتن فرزندشان به شهر دیگر مخالفت کنند، برگزار می‌کنیم؛ برنامه‌ای در این جلسات دلایل والدین مورد بررسی قرار می‌گیرد تا خانواده و دانشجو به توافقی مشترک در یک زمینه‌ برسند.

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: داوطلبان نباید تک رشته‌ای فکر کنند، زیرا زمانی که با رتبه خود روبرو شوند، به این نتیجه می‌رسند که رتبه آنان با رشته موردنظرشان تناسبی ندارد، به همین دلیل فشارهای زیادی را متحمل می شوند.

ارجی با اشاره به اینکه اصول و قوانین سازمان سنجش باید در انتخاب رشته رعایت شود، تصریح کرد: اگر داوطلبان نسبت به رشته انتخابی خود تردید دارند، نوبت روزانه را در دانشگاه دولتی انتخاب نکنند وسایر دانشگاه‌های شبانه، غیرانتفاعی و آزاد را انتخاب کنند. زیرا اگر در نوبت روزانه قبول شوند و حدود یک سال به دانشگاه نروند، از کنکور مجدد محروم می‌شوند.

 آموزش عالی حق انتخاب بیشتری به داوطلبان کنکوری دهد

وی با بیان اینکه آموزش عالی باید بیشتر به داوطلبان کنکوری حق انتخاب بدهد، اظهار کرد: معمولا حق انتخاب به دانش آموزانی داده می‌شود، که رتبه خوبی کسب کرده‌اند، در صورتی‌که باید به آن دسته داوطلبانی که وضعیت متوسطی دارند و رتبه خوبی نیاورده‌اند، حق انتخاب بیشتری داده شود که متاسفانه این نوع سیستم در آموزش عالی کشور ما امکان پذیر نیست و با آسیب‌هایی مواجه است.

مشاور تحصیلی مرکز مشاوره دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به توصیه‌هایی برای دانشجویانی که رتبه کافی برای قبولی در رشته موردنظر خود را کسب نکرده اند، افزود: درحال حاضر همه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته هستند، در ان میان برخی دانش آموزان از ابتدا به رشته خود فک کردند و هدف مشخصی دارند و دسته دوم کسانی هستند که وضعیت تحصیلی خوبی ندارند و تنها در دانشگاه‌هایی نظیر پیام نور و غیرانتفاعی پذیرش می‌شوند؛ اما دانشجویانی که وضعیت متوسطی دارند که در دو نوبت روزانه و شبانه مجاز شدند، رتبه خوبی هم نیاوردند.  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: