• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 965-7691-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه مطرح کرد:

صنعت گردشگری راهکار برون رفت دولت از مشکلات اشتغال

عضو هیات علمی گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود یکی از راهکارهای برون رفت دولت از مشکلات مربوط به اشتغال توجه به صنعت گردشگری است.

فرید جواهرزاده در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: باتوجه به دغدغه‌ای که اکنون جامعه نسبت به مساله اشتغال دارد و تاکید رهبر معظم انقلاب بر این موضوع، توسعه گردشگری می‌تواند این معضل را تا حدود زیادی حل کند.

وی تاکید کرد براساس آخرین آمارهای جهانی گردشگری حدود 12 درصد تولید ناخالص جهان و 250 میلیون شغل را پدید آورده است، بنابراین با چنین سازوکاری کشور ما با داشتن منابع بسیار خوب، مقصدی ارزان و مناسب برای گردشگران خارجی به شمار می‌رود و نقش گردشگری برای توسعه اشتغال و درآمدزایی نقشی بی‌بدیل است.

این استاد دانشگاه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای صنعت گردشگری کشور در افق 1404 افزود: برنامه‌ریزی‌هایی را دولت‌های پیشین بر اساس چشم‌انداز توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... انجام دادند. در حوزه گردشگری نیز باید به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا کنیم که به باور من این موضوع نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تر و منسجم‌تری دارد.

جواهرزاده با تاکید بر اینکه باید تامین تجهیزات و امکانات و توسعه روابط بین‌المللی در صدر فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های دولت دوازدهم قرار گیرد، ادامه داد: البته در دولت یازدهم اتفاقات خوبی رخ داد اما در پاره‌ای از برنامه‌ها نتوانستیم اقدامات موثری را انجام دهیم، بنابراین در دولت جدید باید بررسی راهکارهای توسعه گردشگری بر اساس افق ایران 1404 صورت گیرد و با عزم ملی اقداماتی فراگیر برای گسترش گردشگری به عمل آید.

مدیر گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود درباره اقداماتی که لازم است توسط دولت آینده در جهت توسعه گردشگری انجام شود، گفت: به نظر می‌رسد دولت دوازدهم در مرحله اول بایستی شمار گردشگران خارجی را افزایش دهد و همچنین به زیرساخت‌های این حوزه توجه کند و در مرحله بعد و مهم‌تر از همه به شکل گیری تصویر مثبت از ایران در نزد خارجیان همت گمارد.

وی اقداماتی نظیر صدور ویزای الکترونیکی، به‌روز کردن سایت‌های اینترنتی در حوزه رزرو هتل‌ها و معرفی اماکن گردشگری و توجه و تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه در حوزه هتلداری را به شکل قابل توجهی مهم و تاثیر گذار دانست.

جواهرزاده با اشاره به اینکه ضروری است که بسترهای لازم برای افزایش ظرفیت اماکن اقامتی و خدماتی به گردشگران خارجی را فراهم آوریم، افزود: کلیه دستگاه‌های اعم از خصوصی و دولتی بایستی با عزمی ملی این بستر را فراهم کنند، نباید تنها از سازمان میراث فرهنگی انتظار داشته باشیم گردشگری را تقویت کند البته این امر وظیفه سازمانی و ساختاری این سازمان است اما برای توسعه گردشگری به معنای واقعی به طوری که اثرگذاری آن را در تمامی ابعاد ببینیم باید همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی دخیل شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: