• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-8984-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

ناظر گمرکات خراسان رضوی مطرح کرد

نگاه مثبت وزیر پیشنهادی اقتصاد دولت دوازدهم به مرزها

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: ریاست گمرک کل کشور اگر به عنوان وزیر اقتصاد معرفی شود، می‌تواند مشکلات بسیاری از مرزها را رفع کند.


به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امید جهانخواه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در ستاد نظارت گمرکات خراسان رضوی، اظهار کرد: سال 92 با وجود آقای کرباسیان در گمرک پیشرفت چشم‎گیری را شاهد بودیم که باعث شده است گمرک از حالت قدیمی به نوین تبدیل شود.

وی با بیان اینکه گمرک در زمینه سالم‌سازی مبادلات تجاری تلاش‌های زیادی کرده است، عنوان کرد: کرباسیان همچنین در مقوله کنترل گمرکی  نیز تمام سعی خود را انجام داده است.

ناظر گمرکات خراسان رضوی با بیان اینکه همچنین در مقوله صادرات با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغ شده سرعت آن افزایش پیدا کرده است، تاکید کرد: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که صاحبان کالا می‌توانند به صورت مجازی کالا‌های خود را اظهار کنند.

جهانخواه با اشاره به اینکه راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی از سال 90 کلید خورده است، تصریح کرد: در حسابرسی بعد از ترخیص نیز گمرک تلاش‌های زیادی کرده و در مقدار‌ کنترل‌های گمرکی مسیرهای سبز، زرد و قرمز قرار گرفته است. برخی از این اقلام ریسک کمتری دارد و به هر حال بر اساس نوع کالا و تحول آن، با این دیدگاه پیش می‌رویم که شرکت‌های تولیدی، کالا و مواد اولیه را تولید می‌کنند.

مدیرکل گمرک مشهد با بیان اینکه بحث دیگر راه‌اندازی پنجره تجارت فرامرزی است که در تمام سازمان‌ها در ترخیص کالا نقش دارد، خاطر نشان کرد: قرار است این پنجره واحد به گونه‌ای باشد که تمام صادرات و واردات در قالب یک پنجره واحد دیده شود تا بتوان بدون کاغذ و از طریق سیستم استعلامات صوت گیرد تا سرعت در کار افزایش پیدا کند.

جهانخواه در ادامه افزود: همچنین گمرک سعی کرده است که که گامی موثر در خصوص کاهش زمان تشریفات کالا، افزایش سرعت ترخیص کالا و کاهش هزینه قدم بردارد.

وی در خصوص عملکرد 4 ماهه این مجموعه بیان کرد: در سال جاری در بحث صادرات از لحاظ وزنی 8 درصد و از لحاظ ارزش ریالی 9 درصد رشد را شاهد بودیم که بیشترین رشد کالا ما در فصول  57، 85 و 72 کالایی بوده است. فصل 57 مربوط به محصولات فرش و فرش‌های ماشینی، فصل 85 کالاهای برقی و فصل 72 محصولات فلزی است.

جهانخواه با بیان اینکه ارزش کالاهای صادراتی استان در سال جاری 887 میلیون دلار بوده و وزن آن 711 هزار تن بوده است، تصریح کرد: همچنین در بخش واردات با کاهش روبه‌رو بوده‌ایم و وارداتی که صورت گرفته اغلب کالاهای مربوط به شرکت‌های تولیدی و مواد اولیه بوده است.

وی با اشاره به اینکه امسال در واردات از لحاظ وزنی 35 درصد و از نظر ارزشی با 0.3 درصد کاهش وجود داشت، عنوان کرد: در مدت اخیر از ابتدای سال 103 هزار تن کالا وارد استان شده که ارزش آن 118 میلیون دلار بوده است. بیشترین کالای وارداتی ما نخ و ماشین‌آلات تولید نخ بوده است. در ارتباط با ترانزیت‌های خارجی، خروجی ما با رشد 45 درصد همراه بوده که در ترانزیت مبدا با رشد 99 درصدی روبه‌رو شدیم.

جهانخواه با بیان اینکه آمار در خصوص صادرات به صورت کلی بوده بیان کرد: همچنین زون‌بندی آن براساس گمرکات است و ارزش این‌ها در بحث صادرات مشهود است و ارزش کالاهای صادراتی از گمرکات و منطقه ویژه سرخس و دوغارون لحاظ شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی پل جدید ترانزیت در سرخس اظهار کرد: پس از افتتاح این پل موضوع تبادلات تجاری بین‌ ایران و ترکمنستان بهتر خواهد شد. همچنین در بحث استفاده از ریل پیگیر هستیم که بتوانیم تبادل کالاها رو به صورت ریلی ترخیص کنیم و امیدواریم که در روند تجارت ترکمنستان رشد قابل ملاحضه‌ای را داشته باشیم.

مدیرکل گمرک مشهد با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی کار تولید را انجام می‌دهند و با امکاناتی که گمرک قرار داده است در رویه صادرات کار می‌کنند، تصریح کرد: با توجه به بخشنامه‌های گمرکی، ایران می‌تواند کالاهای خود را به صورت عدم حضور و مجازی در گمرک اظهار کنند.

جهانخواه با اشاره به اینکه مشکلات در گمرک دوغارون در یک بازه زمانی باعث افزایش حجم محمولات ارسالی در گمرک‌های مبدا و شهید رجایی شده بود، عنوان کرد: همچنین مشکلاتی در مرز وجود داشت که بخشی از آن در خصوص باسکول و کمبود تجهیزات مربوط به آن بازمی‌گشت.

وی در ادامه افزود: همچنین میزان توقف کامیون‌ها افزایش پیدا کرده بود که با کمک مسئولان و گمرک ایران این مشکل رفع شده و امروز در مرز باجگیران مشکلی از نظر توقف محمولات نداریم.

 
مدیرکل گمرک خراسان رضوی با اشاره به جاری شدن سیل در اوایل اسفند ماه سال گذشته در محدوده و مرزهای دو غارون بیان کرد:  در نتیجه بروز این حادثه خسارت‌هایی که به ابنیه گمرک و ایکس‌ری وارد شد که بعدها با بررسی گمرک این مشکل رفع شد. 

جهانخواه خاطرنشان کرد: قرار بر این شد که ما یک دستگاه ایکس‌ری سرعتی را به مرزهای حساس دوغارون با توجه به کانون‌هایی که در این گمرک وجود دارد، قرار دهیم و برای اینکه به آن آسیبی نرسد، جانمایی مجددی در خصوص استقرار محل این دستگاه انجام خواهد شد.

وی ادامه داد در خصوص شبانه‌روزی کردن گمرک سرخس تصریح کرد: بحث شبانه‌روزی شدن گمرک سرخس با یک نظرسنجی باید شکل بگیرد. در گمرکات سرخس روزی حدود 100 ماشین تردد می‌کند زیرا باری در آنجا وجود ندارد و ماشین‌ها تا بعد از ظهر خارج می‌شوند. وقتی از آن ساعت به بعد ماشینی وجود نداشته باشد، دیگر نیازی به 24 ساعته شدن این گمرک وجود ندارد و امکان دارد که مخاطبان ما این امر را قبول نکند. 

وی با بیان اینکه در یک بازه زمان باجگیران شبانه‌روزی شده بود، اظهار کرد: فعالیت این مرز به شدت افزایش یافته و ما برای اینکه بتوانیم محصولات و محمولات ایرانی خود را خارج کنیم، ناچار به 24 ساعته کردن این مرز شدیم. 

جهانخواه با اشاره به وزیر اقتصادی پیشنهاد شده برای دولت دوازدهم بیان کرد: به هر حال آقای کرباسیان از مدیران صاحب‌نظر و خوش‌فکر هستند و تجربه حضور وی در گمرک روشن می‌کند که کرباسیان اشراف کامل به کوچکترین مسائل گمرکی را دارد.

وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه کرباسیان در گمرک سابقه درخشانی داشته و آشنایی زیادی با مرزها دارد، این برای ما یک نقطه قوت محسوب می‌شود. اگر کرباسیان بتواند به عنوان وزیر اقتصاد رای اعتماد جلب کند، در بودجه دادن به مرزها و رسیدگی به این امور رشد قابل توجهی را شاهد خواهیم بود. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: