• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-13387-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

سید مهدی شجاعی:
حکومت‌های جهان طالب ارتقای سطح فرهنگی خود نیستند

سید مهدی شجاعی گفت: اصولا هیچ‌یک از حکومت‌های جهان طالب ارتقای سطح فرهنگی خود نیستند؛ زیرا این مهم منجر به افزایش سطح مطالبات، توقعات و ایجاد سوال در مردم هر کشور شده و همین عامل، شروع مشکل برای بسیاری از این حکومت‌هاست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، این نویسنده که در آیین تجلیل از چهره‌های ماندگار و برجسته ادبی حضور یافته بود، اظهار کرد: آنچه در دنیا برای فرهنگ و کتاب رخ می‌دهد، توسط متفکرین، روشنفکران و اندیشمندان به انجام می‌رسد و اگر حکومت‌ها به ترویج کتاب تن می‌دهند، به دلیل مطالباتی است که اهل فرهنگ و اندیشه از آنان دارند.

وی خاطرنشان کرد: هریک از ما باید نقش و وظیفه‌ای را که در عرصه هنر داشته ایم، ارزیابی کنیم و شاید این بزرگ‌ترین دستاوردی است که می‌توانیم از این مناسبات و مجالس داشته باشیم.

مهدی شجاعی با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب ادامه داد: همه ما در هر مقوله ای و در هر شأن و جایگاهی سخن از ارتقای فرهنگ مملکت می‌زنیم؛ اما واقعیت این است که فرهنگ با فضاهایی امثال تلگرام یا اینستاگرام و یا حتی فیلم و سینما ارتقا نمی‌یابد.

وی در تکمیل سخنان خود در این‌باره گفت: همانطور‌که می‌دانید، سینما جزو شاخص‌های فرهنگی بین‌المللی برای ارزیابی ملت‌ها نیست؛ به‌طور مثال، مردم هند فیلم می‌بینند درحالی که فرهنگ متعالی ندارند؛ اما تئاتر سازوکار خاص خود را دارد و می‌تواند از شاخص‌های فرهنگی باشد.

شجاعی سرانه مطالعه کتاب را از شاخص‌های ارزیابی فرهنگ ملت‌ها خواند و افزود: هرکدام از ما وقتی سخن از فرهنگ می‌زنیم، دیگران را موظف به کار فرهنگی می‌دانیم که سعی در ارتقای فرهنگ مملکت داشته باشند؛ اما متاسفانه به خودمان برنمی‌گردیم تا ببینیم هرکدام از ما در جایگاهی که هستیم، چه کاری برای فرهنگ و کتاب می‌توانیم انجام دهیم.

این نویسنده خاطرنشان کرد: آنچه می‌خواهم به‌عنوان شاگردی کوچک تقاضا کنم این است که به این مقوله توجه کنیم که وظیفه هریک از ما در عرصه فرهنگ چیست و چه میزان می‌توانیم دراین عرصه گام برداریم؛ خاصه در عرصه ترویج کتاب که مهم‌ترین عنصر در بخش فرهنگ است.

وی ضمن تشکر و قدردانی از این دعوت ادامه داد: کتاب، فرهنگ و ادبیات بسیار مظلوم است و هرکس قدمی در این جهت بردارد، محترم است؛ ضمن این‌که این تجلیل را تجلیل از کتاب و فرهنگ می‌دانم و به‌عنوان سرباز کوچکی از این مجموعه، ارزشمندی این دعوت را بخاطر بهایی می‌دانم که چنین مراسم‌هایی برای کتاب و فرهنگ قائلند.

استاد مهدی شجاعی با تبریک ایام ولادت امام رضا(ع) و روز خبرنگار، گفت: آنچه داریم از وجود مبارک این امام است و افتخار ما این است که زیر سایه ایشان و در این کشور هستیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: