• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-17086-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

درمان دیابت نوع یک با آموزش سلولی

محققان دانشگاه کینگز لندن برای اولین‌بار ثابت کردند که با تزریق مرتب داروی حاوی پپتیدهای درمانی می‌توان از حمله پیوسته و روند تخریب سلول‌های انسولین ساز موجود در پانکراس توسط سلول‌های سیستم ایمنی جلوگیری کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از تلگراف، در این شیوه درمانی نوین محققان با آموزش سلول‌های آسیب‌دیده سیستم ایمنی بدن از حمله پیوسته آنها به سلول‌های انسولین‌ساز پانکراس جلوگیری کردند.

دیابت نوع 1 زمانی شروع می‌شود که سلول‌های ایمنی بدن به اشتباه به سلول‌های بتا تولیدکننده انسولین در پانکراس حمله می‌کنند و در صورت بی‌توجهی به درمان، تعداد سلول‌های بتا کاهش یافته و بدن دیگر قادر به کنترل قند محلول در خون نیست، پس بیمار باید روزانه انسولین تزریق کند.

در این مطالعه محققان با آزمایش 27 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 دریافتند که با تزریق دو هفته‌ای یا ماهانه به مدت 6 ماه امکان مهار روند تخریب سلول‌های بتا وجود دارد.

پروفسور مارک پیکمن، متخصص بیماری‌های داخلی از کینگز کالج لندن گفت: هنگامی که یک بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 درمان می‌شود هنوز بین 15 تا 20 درصد سلول‌های بتا موجود در پانکراس فعال هستند.

وی در ادامه افزود: تیم تحقیقاتی ما با انجام مطالعات گسترده به دنبال ارائه روش درمانی کارامد برای حفظ باقی‌مانده سلول‌های بتا و محافظت از آنها در برابر سلول‌های سیستم ایمنی بدن است.

در این روش درمانی محققان با تزریق داروی حاوی پپتید دریافتند که امکان کنترل سلول‌های ایمنی بدن برای جلوگیری ازحمله به سلول‌های بتا وجود دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: