• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-17286-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

مدیرکل فرهنگی وززیر علوم:

وزیر جدید علوم باید چه اوصافی می‌داشت که هنوز انتخاب نشده است

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: در لیست وزیران جدید دولت دوازدهم که به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، در آن از وزیر علوم نامبرده نشد؛ این موضوع باعث می‌شود کنکاش و جستجویی شکل بگیرد که وزیر جدید علوم باید چه اوصاف و ویژگی هایی داشته باشد و چه کسی باشد و چرا انتخاب نشد. 

 به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر فضل الله ایرجی کجوری امروز 18 مرداد ماه در نشست معاونان و مدیران فرهنگی دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه ماهیت و کارکرد دانشگاه چه بخواهیم و نخواهیم با سیاست عجین شده و براساس خواست دولت‌ها شکل گرفته است، اظهار کرد: دانشگاه امروز با تحولات و پویش های فرهنگی و سیاسی کشور پیوند خورده است؛ نمونه آن همین اتفاقاتی که اخیرا در کابینه رخ داد و وزیرعلوم در کابینه دولت نام برده نشد و اینجا سوال پیش می‌آید چرا وزیر علوم انتخاب نشده و  وزیر علوم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. چه کاندیداهایی وزارت علوم داشت و چه نکاتی در آن کاندیداها جمع بود که به این نیاز پاسخ داده نشده است.

وی افزود: در انتخابات 29 اردیبهشت ماه دغدغه داشتیم که اگر گروه‌های دانشجویی درگیر انتخابات نشوند، آن شور و هیجان لازم اتفاق نخواهد افتاد؛ اما با شرکت دانشجویان پویش جدیدی در انتخابات شکل گرفت. 

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران بیش از هر چیزی یک پدیده فرهنگی است و تکیه بر فرهنگ دارد، ادامه داد: البته این به مفهوم انکار کارکردهای اصلی آموزش و مهارت آموزی دانشگاه نیست. مفهوم تولید علم در دانشگاه یکی از کارکردهای اصلی است، اما چون ما در دانشگاه با جوانان مواجه هستیم، همواره با نتایج، عواقب و مزیت‌ها وتهدیدهایی روبرو است. 

ایرجی کجوری با تاکید براینکه معمولا آسیب‌ها و انحرافات دانشجویی کمتر است، بیان کرد: معدل انحرافات دانشجویی از معدل انحرافات جامعه کمتر است، البته انتظار هم می‌رود که کمتر باشد، موضوع دیگر علایق مختلف اجتماعی، تغییرات نسلی و سبک زندگی که در دانشگا‌ه‌ها با الگوهای متنوع شاهد هستیم.

وجود 209 تشکل اسلامی در دانشگاه‌های کشور

وی با اعلام اینکه امروز 209 تشکل اسلامی در دانشگاه‌های مختلف کشور وجود دارد، عنوان کرد: هفت گرایش سیاسی در تشکل های دانشجویی از اصولگرا، اصلاح‌طلب و طیف‌های مختلفی تشکیل شده است. 

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: ما کشوری با تنوع فرهنگی، خرده فرهنگ‌ها و فرهنگ‌های محلی و منطقه‌ای مختلف هستیم که به دنبال آن مطالباتی در دانشگاه شکل می‌گیرد؛ مطالبات قومی و منطقه‌ای که باید تقویت شود و در جهت همبستگی به آن پرداخت. 

ادغام معاونت معاونت فرهنگی و دانشجویی براساس منافع شخصی کسی نیست

ایرجی کجوری عنوان کرد: با وجود تمام استدلال‌هایی که در مورد چگونگی ادغام معاونت فرهنگی و دانشجویی وجود دارد، اما دیر یا زود این تصمیم گرفته می‌شود؛ این تصمیم براساس منافع افراد شکل نگرفته است بلکه براساس منافع دانشگاه‌ها و منافع ملی ایجاد شده و موارد برشمرده شده نیاز به یک سازماندهی دارد که آن را هدایت کند. 

وی ادامه داد: در اولویت‌بندی‌ها باید در کنار خدمات آموزشی، باید  راه‌حلی برای خدمات و مطالبات قومی و محله‌ای  داشته باشیم. در نظام تصمیم‌سازی مشارکتی که در حوزه آموزش عالی شکل می‌گیرد، سازمانی را شکل دهیم که به هر کدام یک از نیازهای ما پاسخ دهد .

شخصیت شهروندی از دانشگاه شکل می‌گیرد

دکتر محمد کافی،  رییس دانشگاه فردوسی مشهد، در ادامه این نشست اظهار کرد: اگر بخواهیم به اهمیت و نقش حوزه‌ی دانشجویی و فرهنگی اشاره کنیم، می توانیم بگوییم که شخصیت شهروندی، فرهنگی، سیاسی ، اداری و بسیاری از شئون اجتماعی و فرهنگی دانشجو از دانشگاه شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: درست است که تخصص در کلاس‌ها و آزمایشگاه‌ها تدریس می‌شود، ولی تمرین شهروندی و زندگی اجتماعی فقط در حوزه‌ی دانشجویی و فرهنگی شکل می گیرد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه شعور سیاسی، اجتماعی و شهروندی که در دانشجویان ایجاد شده، نتیجه ی دست رنج و تلاش تک تک شماست تصریح کرد:. اگرچه درست است که با وجود کمبود‌ها و محدودیت‌ها نمی توان دانشجویان را راضی نگه داشت و محدودیت در حوزه‌ی فرهنگی، دانشجویی، اجتماعی زیاد است، اما دانشجویانبه اندازه کافی خردمند و آگاه هستند که شرایط را درک کنند.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن یادآوری حماسه ی ۲۹ اردیبهشت ماه، گفت: بیشترین بخش از بدنه ی دانشگاه‌ها که درگیر انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا بودند، حوزه ی معاونت دانشجویی و فرهنگی بوده است. از تلاش تک تک شما که منجر به حماسه ی ۲۹ اردیبهشت شد تشکر میکنم. امیدوارم بتوانیم با انگیزه و صبر جوانانمان را برای اداره ی این مملکت تربیت کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: