• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-17386-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

نکات جالبی از تاثیرات ماه بر زمین

زمین یکی از سیارات منظومه شمسی و سکونتگاه بشر است. شرایط این کره خاکی تحت تاثیر ماه و خورشید است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، تصور کنید اگر زمین دو تا قمر داشته باشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ یا اگر ماه قمر داشته باشد چه می‌شود؟ آیا ماه سفید رنگ است؟ این سوالات مدت زمان مدیدی ذهن بشر را به خود معطوف کرده است.

اگر زمین دو قمر داشته باشد چه رخ می‌دهد؟

عواقب قمر دوم بر چرخش زمین به اندازه قمر دوم و فاصله آن از زمین بستگی دارد . واضح‌ترین اثر این پدیده تاثیر بر جزر و مد اقیانوس‌ها و تغییر آنها خواهد بود. این قمر دوم جزر و مدهای کوچک‌تر یا بالاتری بوجود آورده به طوری‌که هر روز بیش از دو جزر و مد بالا ایجاد می‌شود. اگر تاثیر گرانشی ماه دوم شدید باشد جریان‌های عظیم اقیانوسی (تا ارتفاع یک کیلومتر) ایجاد و منجر به سونامی‌‌های مکرر می‌شود. از دیگر عواقب آن افزایش فعالیت آتشفشانی و زلزله است.

آیا ماه سفید است؟

برخی تصور می‌کنند ماه بدون رنگ و یا حتی خاکستری است. اما ماه ماهیت رنگی ندارد.

 فضانوردان آپولو، رنگ ماه را "قهوه‌ای" توصیف کرده‌اند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مناطق تاریک یا " maria " آبی یا قهوه‌ای رنگ و مناطق کوهستانی ماه زرد، صورتی و آبی کم رنگ هستند. این تفاوت‌ها به علت وجود مقادیر مختلف فلزات مانند آهن یا تیتانیوم در مواد معدنی سطحی است.

متأسفانه چشم انسان به اندازه کافی حساس نیست تا این تفاوت‌های جزئی رنگی را از فاصله دور مشاهده کند. با این وجود سطح ماه دارای مواد معدنی زیادی است که به طور طبیعی خاکستری هستند و بررنگ مشاهده شده از زمین تاثیر می‌گذارند.

آیا ماه می‌تواند قمرهای مختلفی داشته باشد؟

دلیلی وجود ندارد که یک ماه نتواند قمرهای متعددی داشته باشد ولی چنین "زیر ماهی" برای هر دوره بقا نیاز به یک مدار ثابت است. به طور کلی این بدان معنی است که زیر ماه باید بسیار کوچک باشد و مدار آن نزدیک به ماه مادر باشد. البته اگر زیرماه بزرگتر از ماه مادر باشد تحت تاثیر جاذبه گرانشی سیاره مادر قرار گرفته و نیروهای جزر و مد به راحتی از مدار ثابت پایدار جلوگیری می‌کنند. بنابراین ممکن است یک قمر قمرهای متعدد داشته باشد اما احتمال آن بسیار نادر است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: