• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-16714-5
  • خبرنگار : 15218
  • منبع خبر : ----

حمایت جامعه آزمایشگاهی کشور از 3 وزیر پیشنهادی/ مطالبات از دولت دوازدهم

دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور ضمن اعلام حمایت از معرفی مجددا وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور به بیان مطالبات جامعه آزمایشگاهیان کشور از دولت دوازدهم پرداخت.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حبیب‌الله فاضلیان امروز، 19 مردادماه، در نشست خبری جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور که در سازمان نظام پزشکی مشهد برگزار شد، با اشاره به خطرات و سختی کار آزمایشگاه، اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از افراد با سختی کار آزمایشگاه و خطرات آن آشنایی ندارند، زیان‌ها در آزمایشگاه بسیار خطرناک است و یک آزمایشگاهی هر لحظه در حال مواجهه با ویروس‌ها و آلودگی هاست.

وی ادامه داد: امیدوارم در راستای تقدیر از خدمات جامعه آزمایشگاهی کشور و با پیگیری‌های انجام شده هر چه زودتر روز 30 فروردین که روز بزرگداشت حکیم سید اسماعیل جرجانی است به عنوان روز آزمایشگاه ثبت شود.

فاضلیان با بیان اینکه جامعه صنفی آزمایشگاه‌های بالینی کشور صرفا یک نهاد صنفی است، تصریح کرد: ما اصولا سیاسی نیستیم و موضع‌گیری‌هایمان هم خیلی برد سیاسی ندارد، اما در عین حال لازم می‌دانیم در آستانه آغاز به کار دولت دوازدهم و معرفی وزرا به مجلس حمایت قاطع جامعه آزمایشگاهیان کشور از ادامه کار وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کشور را اعلام کنیم و امیدواریم نمایندگان مجلس به این سه وزیر بالاترین رای اعتماد را بدهند.

وی با تقدیر از فعالیت‌های وزیر بهداشت در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: دکتر قاضی‌زاده هاشمی حقیقتا از وزرای موفق دولت یازدهم بود و ایشان بسیاری از مواردی که در وزارت بهداشت مورد غفلت قرار می‌گرفت را مورد توجه قرار داد که از آن جمله می‌توان به جامعه آزمایشگاهیان کشور اشاره کرد.

دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور افزود: با وجود اینکه ما در دوره‌های قبل تلاش‌های بسیاری در جهت احقاق حقوق خود انجام داده بودیم، اما ایشان واقعا ما را از حاشیه به متن و مرکز توجهات وزارتخلانه آوردند.

وی با بیان اینکه جامعه آزمایشگاهیان کشور از قبال توجه وزیر بهداشت به برخی از مطالبات خود دست یافت، عنوان کرد: اولین خواسته ما قرار گرفتن آزمایشگاهیان در میان مشاغل سخت و زیان‌آور بود که مورد توجه ایشان قرار گرفت و اذعان کردند که جامعه آزمایشگاهی سالیان سال است که مورد غفلت قرار گرفته است، البته این مورد هزینه‌های بسیاری برای آزمایشگاهیان داشته است.

فاضلیان ادامه داد: البته علی رغم تلاش‌های وزیر و معاونت منابع و توسعه انسانی وزارت بهداشت نهایتا در هیات دولت درجه سختی کار آزمایشگاه از 3 به 2 تقلیل داده شد که شیرینی تحقق این مطالبه را در کام آزمایشگاهیان تلخ کرد.

وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در دولت یازدهم، تصریح کرد: با وجود اینکه طرح تحول نظام سلامت که با هدف رفاه مردم و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی ارزان و مطلوب ارائه شد و ما با تمام وجود از آن حمایت کردیم و به حمایت خود نیز ادامه خواهیم داد، اما در اجرای این طرح بیشتر پزشکان و پرستاران مورد توجه قرار گرفتند که امیدواریم در ادامه اجرای آن آزمایشگاهیان و پیراپزشکان نیز مورد توجه قرار گیرند.

دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور تصویب لایحه ارتقا بهره‌وری کارکنان آزمایشگاه‌ها در هیات دولت را یکی دیگر از مطالبات جامعه آزمایشگاهی کشور عنوان کرد و گفت: امیدواریم در این ایام لایحه ارتقا بهره‌وری کارکنان آزمایشگاهی که در هیات دولت متوقف شده است مجددا در کمیسیون اجتماعی هیات دولت مورد توجه قرار گرفته و هیات دولت با تصویب این لایحه حمایت خود نسبت به این جامعه موثر در بهداشت و درمان را نشان دهد.

وی با اشاره به حمایت‌های وزارت کار دولت یازدهم از جامعه آزمایشگاهی کشور، اظهار کرد: تشکر و حمایت حرفه‌ای خود را از دکتر ربیعی ابراز کرده و امیدواریم الطافی که در دوره گذشته داشتند و قول‌هایی که به جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور دادند در دوره دوم وزارت ایشان عملیاتی شود که از جمله آن‌ها می‌توان به ابلاغ قانون احتساب کارکنان آزمایشگاه‌ها به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور به تامین اجتماعی اشاره کرد که کارهای فنی آن انجام و قول‌های اجرایش داده شده است، اما تاکنون عملا این کار صورت نگرفته است.

فاضلیان ادامه داد: از مواردی که امیدواریم دکتر ربیعی در اجرای آن‌ها از جامعه آزمایشگاهیان کشور حمایت کنند و مورد توجه قرار گیرد موضوع تصویب لایحه ارتقا بهره‌وری است که امیدواریم هرچه زودتر تصویب شود همچنین رتبه‌بندی شغلی آزمایشگاه‌ها است که با اجرای آن آزمایشگاه‌های بخش خصوصی را سامان یافته و همکاران ما در بخش خصوصی از وضعیت نابسامان موجود بیرون خواهند آمد.

وی با تقدیر از فعایت‌های رحمانی فضلی در وزارت کشور دولت یازدهم، تصریح کرد: از زمان وزارت ایشان همکاری نزدیک و صمیمانه‌ای میان وزارت کشور و جامعه صنفی آزمایشگاهیان بالینی کشور ایجاد شد و ما توانستیم قدم‌های مثبت و موثری برداریم و امیدواریم با ادامه کار ایشان ما مسیر تشکل خود را بیشتر به نتیجه برسانیم.

دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور همچنین با اشاره به گلایه‌ها و مشکلات موجود، خاطرنشان کرد: با وجود حمایت‌های همه جانبه وزرا از تشکل‌های مردم نهاد و صنفی و تاکید بر اینکه این تشکل‌ها باید واسطه میان دولت و مردم باشند اما همچنان شاهد برخی برخوردهای نا متعارف و بعضا خلاف قانون مسئولان هستیم.

وی افزود: با وجود اینکه قانون اساسی برای تشکل‌های صنفی و تجمعات تعریف مشخصی دارد، اما در بعضی از موارد شاهد هستیم که برخی از مسئولین آن را نادیده گرفته و خلاف قانون عمل می‌کنند، برای نمونه ما سال گذشته برای پیگیری مطالبات صنفی خود تجمعی زیبا و با رزهایی در دست در مقابل وزارت علوم برگزار کردیم، اما همچنان برخی از دوستان ما توسط حراست مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند که نباید اینگونه باشد.

فاضلیان با انتقاد از بعضی برخوردهای نامناسب برخی مسئولین وزارت بهداشت در برابر طرح مطالبات این تشکل صنفی، عنوان کرد: ما به عنوان نماینده بیش از 30 هزار باید بتوانیم مطالبات و درخواست‌های خود را به وزارتخانه عنوان کنیم، اما اینکه بگویند شما حق حرف زدن ندارید با روح قانون اساسی ما سازگار نیست، اما باید تصریح کنم شخص وزیر و بسیاری از افراد در وزارتخانه دقیقا با روحیه کار جهادی مورد نظر مقام معظم رهبری با ما برخودرد کردند.

وی تصریح کرد: انتقاد دیگر ما نسبت به سیاست‌گذاری‌های بالا دستی است چرا که برخی از این سیاست‌گذاری‌ها این پیام را به ما می‌هد که مسئولین با هم هماهنگی لازم را ندارند.

دبیر جامعه آزمایشگاهیان بالینی کشور با انتقاد از وضعیت آموزشی کشور، خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های ما بسیار بیش از نیاز سالانه کشور دانشجوی آزمایشگاه پذیرفته و فارغ‌التحصیل می‌کنند. 

وی با بیان اینکه آزمایشگاه جای ورود افراد بدون کنکور و بدون آزمون نیست، گفت: متاسفانه امروز شاهد هستیم که در برخی از دانشگاه‌های کشور دانشجویانی رشته آزمایشگاه را به صورت بدون آزمون پذیرش می‌کنند که این برای آزمایشگاه‌ که کاری بسیار حساس و مهم است خطرناک است و تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی باید هم از لحاظ کمیت و و هم کیفیت مورد توجه قرار گیرد.

فاضلیان با اشاره به اعتراض برخی پاتولوژیست‌ها نسبت به قانون ادامه تحصیل متخصصان تک‌رشته‌ای در رشته علوم آزمایشگاهی و دریافت مدرک علوم آزمایشگاهی، یادآور شد: از نظر ما آزمایشگاه با وجود تمام نیروهایش تعریف می‌شود بنابراین نباید به گونه‌ای برخود کنیم که مردم به این فکر بیافتند که آزمایشگاهیان یکدیگر را قبول ندارند و این بر روی کار آزمایشگاه‌ها تاثیرگذار خواهد بود، اصلا اینگونه نیست و باید گفت تمام آزمایشگاهیان با هم دوست و همکار هستند و به همکاری خود ادامه می‌دهند.

وی همچنین با بیان اینکه این قانون مشکلاتی دارد که باید رفع شود، خواستار ممانعت از ورود افراد غیر مرتبط به رشته علوم آزمایشگاهی و اضافه کردن کارشناسی ارشد و دکترای علوم آزمایشگاهی به رشته‌های این حوزه شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: