• پنجشنبه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-17886-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

رییس آموزش و پرورش فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه:

تا 10 سال آینده نیازی به نیروی متخصص جدید نداریم

رییس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر درحال حاضر دانشگاه‌های ما نیروی متخصص جذب نکنند، تا 10 سال آینده احتیاجی به نیروی متخصص جدید نداریم، اما در مقابل نیاز به نیروهای مهارتی بالا است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی الهیار ترکمن امروز 19 مرداد ماه در جشنواره مرکز رشد کارآفرینی در تالار همایش‌های صدا و سیما مشهد، از عدم تمایل به تورم دانش‌آموز دیپلم در حوزه نظری که هیچ مهارتی ندارند خبر داد و عنوان کرد: ما اکنون کسانی که علاقه و استعدادهای خود در بازارکار را بشناسند، کم داریم.

وی با تاکید بر اهمیت سرمایه‌های انسانی و اجتماعی، اضافه کرد: دانش آموزان می‌توانند ایده تولید و آن را به ثروت تبدیل کنند تا براساس مزیت‌های نسبی که دارند بتوانند وضعیت خود و کشور را ارتقاء بخشند.

الهیار ادامه داد: وجود یک نیروی انسانی کارا و اثر بخش و متعامل با محیط که بتواند جایگاه خود را در بازار کار پیدا کند در توسعه نقش بسیار پر اهمیت و کلیدی است.

رییس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه‌ و بودجه با اشاره به رکود اقتصادی یک دهه گذشته در دنیا و کاهش شاغلین یا از بین رفتن 36 درصد شغل‌ها در حوزه‌های تخصصی در سال‌های 2005 تا 2010 ، اضافه کرد: این درحالی است که رشته‌های مهارتی نه تنها دچار رکود نشدند، بلکه از یک رشد هشت درصدی در حقوق و مزایا برخوردار بودند.

الهیار ادامه داد: این نشان می‌دهد همه بازارهای جهانی و بازارهای کشور ما نیازمند شغل‌های مهارتی هستند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد حداقل تا 10 سال آینده نیروی مورد نیاز تخصصی ما تامین شده است.

الهیار تاکید کرد: ما به تربیت نیرویی که بازار کار را بشناسد و نیازآن را برطرف کند و خودش هم شاغل  شود و از مزایای آن شغل استفاده کند، نیازمندیم.

رییس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه در توصیف مزایای شغل عنوان کرد: شغل 15 کارکرد دارد که پول هشتمین کارکرد آن است. همچنین جایگاه  اجتماعی، اعتماد به نفس مشارکت در توسعه کشور و ... سایر کارکردهای شغل محسوب می شود. ما نمی خواهیم شغل تنها ابزاری برای رسیدن به پول باشد بلکه باید جایگاه مشاغل در توسعه کشور را مشخص ‌کنیم تا دانش‌آموزان هدفمند تصمیم بگیرند.

وی آینده‌نگری را از ویژگی‌های دانش‌آموزان دوره متوسطه دانست و اضافه کرد: دولت هم در کنار دانش آموزان است تا به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای جایگاه بدهد. 

رییس امور آموزش و پرورش عمومی و فنی و حرفه‌ای سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه ما بر سرمایه گذاری در رشته‌های فنی و حرفه‌ای متمرکز خواهیم شد، گفت: سازمان‌ برنامه و بودجه از هر طرحی که به آموزش فنی و حرفه‌ای کمک کند، استقبال خواهد کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: