• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-9484-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

/طرح رونق تولید در آستانه مرحله دوم/

طرح رونق تولید، مسکنی مقطعی نه درمانی قطعی

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: فرهنگ ایران فرهنگ تولید نیست و در آن به تولید به عنوان یک ارزش نگاه نمی‌شود. باید به تولید به گونه‌ای دیگر نگاه کنیم؛ همچنین باید در زمینه فرهنگ‌سازی نیز گام برداریم. 
 
محسن شرکا در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه طرح رونق تولید در مرحله اول به حل مشکلات استان کمکی نکرده است، اظهار کرد: مشکلی حل نشده بلکه فقط بخشی از مشکلات گذشته حل شده است؛ در واقع مشکل گذشته بخشی و گروهی از صنایع که این تسهیلات به آن‌ها تعلق گرفته، مالیات‌های تامین اجتماعی، بدهی‌ها و معوقه‌ها بوده که این تسهیلات توانسته به مشکلات گذشته صنعت جواب بدهد. این کمک‌های مقطعی مسکن است اما درمان نیست؛ عمدتا کسانی که از این تسهیلات استفاده کردند، توانستند مشکلات قبلی خود را حل کنند. 
 
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: رویکرد کشور ما اقتصاد موثر نیست. علی‌رغم تاکیداتی که همه مسئولان از مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و... انجام می‌دهند، همیشه ما برای حل مسایل از بدنه وارد می‌شویم و ریشه‌‌یابی نمی‌کنیم و به جای ترزیق مسکن، ریشه‌ای به حل مشکل نمی‌پردازیم.  
 
وی در پاسخ سوالی در رابطه با اینکه تسهیلات رونق تولید تا چه حد خرج بدهی‌های‌ واحد‌های تولیدی می‌شود، بیان کرد: واحد‌های تولیدی این تسهیلات را بابت بدهی‌های گذشته خود پرداختند. فرهنگ ایران یک فرهنگ تولیدی نبوده و به تولید به عنوان یک ارزش نگاه نمی‌شود. در نهایت چون اعتقاد به اصلاح روش‌ها و آمایش نیست، اتفاقاتی می‌افتد که آن اتفاقات جنبه مسکن را پیدا می‌کند. 
 
درصد کمی از واحدهای تولیدی از تسهیلات رونق تولید به صورت بهینه بهره بردند 
 
شرکا با بیان اینکه درصد کمی از واحدهای تولیدی از این تسهیلات به صورت بهینه استفاده کرده‌اند، تصریح کرد: با در نظر گرفتن اینکه در استان خراسان 5700 تا 5800 واحد صنعتی و معدنی وجود دارد، اخیرا بودجه‌ای حدود 480 میلیارد تعیین شده است که برای 230 واحد است  و 230 واحد نسبت 5700 تا 5800 واحد رقم ناچیزی است. در واقع این اعداد و ارقام مشکل اساسی بخش تولید را حل نمی‌کند. باید به تولید به گونه‌ای دیگر نگاه کنیم و در زمینه فرهنگ‌سازی نیز گام برداریم. 
 
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا تولید به عنوان یک ارزش تلقی شود. تولید در کشور ما گران تمام می‌شود و به همین جهت ما سهمی در تولیدات دنیا نداریم. تولیدات ما، باید تولیدات دانش‌بنیا‌ن با بهره‌‌برداری بالا شود. متاسفانه مدیران و وزیران ما به ظواهر امر توجه می‌کنند و به عمق تولید نمی‌پردازند. امروز صنایع نساجی ما در وضعیت ضعیفی قرار گرفته در صورتی که این صنایع جز پراشتغال‌ترین صنعت‌ها به شمار می‌رود. 
 
وی بیان کرد: متاسفانه همیشه ما از بدنه برای حل مسایل ورود پیدا می‌کنیم؛ البته این امر ایرادی ندارد، مشروط بر اینکه بتوانیم به اصلاح زیرساخت‌های تفکر فرهنگی بپردازیم. در کشور ما تولید به عنوان یک ارزش محسوب نمی‌شود و تا وقتی هم که این اتفاق نیفتد و نظام بانکی ما نظام رباخواری باشد و تا زمانی که اقتصاد تولیدمحور نشود، اتفاق خاصی نخواهد افتاد. در حال حاضر نظام مالیاتی و نظام بانکی ما نظامی ضدتولید است. 
 
شرکا با تاکید به عدم وجود طرح جامع محیط زیست و آمایش صنعتی گفت: نگاه محیط ‌زیست به تولید نگاه برادراندر است. ما طرح جامع محیط ‌زیست نداریم که تکلیف مشخص باشد که در کدام نقطه از کشور در زمین‌ چه صنعتی و با چه ظرفیتی راه‌اندازی شود. ما طرح آمایش صنعت هم نداریم؛ امروز باید روی نقشه ایران مشخص بشود که کجا، چه صنعتی و با چه ظرفیتی می‌تواند راه‌اندازی شود.  
 
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر در خراسان رضوی از 25 تا 30 درصد ظرفیت سردخانه‌ها استفاده می‌شود، افزود: ولی علی‌رغم این، دو برابر این درصد مجوز احداث سردخانه می‌دهیم. این مساله در واقع حیف و میل سرمایه‌هاست. این اتفاقات یک اتفاق غیرکارشناسی است اما همین امر در بسیاری از صنایع در حال رخ دادن است. 
 
وی با بیان اینکه سیاست‌گذار نهایی دولت است، گفت: باید توجه داشته باشیم که سیاست‌گذار و بسترساز فعالیت‌ها دولت به معنای حکومت است.  
 
شرکا با اشاره به الزامات شکل‌گیری اقتصاد بر پایه تولید خاطرنشان کرد: در این زمینه کاری نشده است و این امر در فرهنگ ما جایگاهی ندارد؛ این‌ها همان زیرساخت‌هاست که تا زمانی که اصلاح نشود، اتفاق خاصی نمی‌افتد. در حدود 8 سال گذشته رویکرد نامگذاری سال‌ها توسط مقام معظم رهبری جهت‌‌گیری در خصوص اقتصاد بوده است. امروز باید پرسید چند درصد این نامگذاری‌ها تحقق پیدا کرده‌ است؟  
 
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه در کشور ما کار به عنوان یک ارزش تلقی نمی‌شود، اظهار کرد: در قانون کار،  ما اصطلاحی به نام روزمزد داریم اما کارمزدی نداریم؛ یعنی اگر یک نفر در یک روز سر کار باشد اما کار نکند، مزد دریافت خواهد کرد. در قانون کار ما، تعاریف کارگر، کارفرما و دولت وجود دارد ولی از کار تعریفی نشده است. کار وجود خارجی ندارد و  این‌ها چیزهایی است که تا اصلاح نشود، اتفاقی در تولید ما نخواهد افتاد.  
 
وی با اشاره به لزوم اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده بیان کرد: لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده برای این است که این مالیات از خریدار نهایی در پای صندوق گرفته شود. با این حال دولت باید برای مدیریت این مساله 24 میلیون صندوق ایجاد کند که این امر در توان آن نیست و بالغ بر 40 درصد هزینه‌های دولت از محل مالیات بر ارزش‌ افزوده است. 
 
شرکا گفت: یک تولید کننده شاید اجناس خود را 6 ماهه یا یک ساله به فروش رساند اما باید پول آن به دولت نقد بپردازد. این‌ها چیزهایی است که تا اصلاح نشود تولید در کشور شکل نمی‌گیرد. البته ما در این راستا تلاش می‌کنیم اما خروجی آن،در آن حدی که مورد قبول باشد، نیست.  
 
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ما همیشه می‌خواهیم درد را با مسکن آرام کنیم که این یک عیب و ضعف است. صنعت ما نیاز به نوسازی و بازسازی دارد. امروز صنعت ما نیاز به تکنولوژی و فناوری‌های روز دارد و امروز صنعت ما نیازمند این است که قیمت تمام شده آن پایین تمام شود. با این نرخ تسهیلات و حجم فشار مالیاتی که به تولید وارد می‌شود، ما در یک گرداب دست و پا می‌زنیم. 
 
باید یک بار برای همیشه، در نقشه ایران مشخص کنیم که برای کجا، چه صنعتی و با چه ظرفیتی احتیاج داریم 
 
شرکا اضافه کرد: صدور جواز کسب و تاسیس و در نتیجه ایجاد اشتغال لازم است ولی کافی نیست. ما امروز کار کارشناسی که آنگونه که شایسته است، نداریم. باید طرحی برای اینکه با چه ظرفیت‌هایی و با چه نرخی تسهیلات برای نقاط مختلف کشور تعیین شود، نداریم. 
 
وی با تاکید بر اینکه باید در هر جایی طرح آمایش صنعت مشخص باشد، اظهار کرد: در کشور ما مناطق محروم، برخوردار و غیربرخوردار وجود دارد. نرخ تسهیلات برای راه‌اندازی صنایع نیز به تبع این دسته‌بندی باید تفاوت مشخصی داشته باشد که این تفاوت را باید در طرح‌های آمایش جست‌وجو کرد.  
 
شرکا با تاکید بر اینکه باید ظرفیت‌ها‌ی صنعت در نقشه ایران مشخص شود، تصریح کرد: در زمان دولت اصلاحات چند استراتژی وجود داشت. باید یک بار برای همیشه، در نقشه ایران مشخص کنیم که برای کجا، چه صنعتی و با چه ظرفیتی احتیاج داریم.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: