• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-9584-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

/ارزیابی گزینه‌های اقتصادی دولت دوازدهم/

شهلا مطرح کرد
افزایش تحرک تیم اقتصادی دولت با معرفی وزرای پیشنهادی

منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به وزرای پیشنهادی دولت در حوزه اقتصاد عنوان کرد: دولت برای دوره دوم مدیریت اجرایی کشور یک مقداری سرعت حرکت تیم اقتصادی را افزایش داده است.

امیرشهلا در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان در خصوص لیست وزرای اقتصادی معرفی شده توسط دولت اظهار کرد: دولت برای دوره دوم مدیریت خود خواستار آن است که سرعت حرکت خود را به سمت اهداف از پیش تعیین شده سوق دهد؛ به همین دلیل در وزارت امور اقتصاد و دارایی یک مقداری از انتخاب وزیری که نگاه آکادمیک به مبانی و اصول اقتصادی دارد، فاصله گرفته است.

وی ادامه داد: دولت با این وزرا خواستار آن است که  از وزیری که اجرایی‌تر، عملیاتی‌تر و همچنین سوابق خوبی در کارنامه خود دارد، استفاده کند. همچنین در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت یک وزیر نسبتا جوان و دارای تعامل معرفی شده که در 4 ساله گذشته در معاونت اجرایی ریاست جمهوری توانسته ارتباط خوبی با استان‌های مختلف داشته باشد.

منتخب پنجمین دوره شورای لسلامی شهر مشهد خاطر نشان کرد: این‌ها همه نشان دهنده این است که دولت برای دوره دوم مدیریت اجرایی کشور یک مقداری سرعت حرکت تیم اقتصادی را افزایش داده است.

شهلا با اشاره به معرفی عباس آخوندی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، وی را یکی از موفق‌ترین وزارای دولت یازدهم توصیف و تاکید کرد: بنده حضور ایشان را در کابینه دوازدهم را به فال نیک می‌گیرم چراکه تسلط وی بر حوزه اقتصاد به ویژه مسکن، راه و شهرسازی بسیار زیاد است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اگر وضعیت مسکن مهر را قبل از حضور و بعد از حضور آخوندی بررسی کنیم، پی به اهمیت انتخاب وی می‌بریم. وی در مدت وزارت خود تلاش کرد تعهدات دولت را در قبال مسکن مهر اجرایی کند.

منتخب پنجمین دوره شورای لسلامی شهر مشهد با بیان اینکه به هر حال خزانه دولت خالی است، اظهار کرد: شاید خیلی از وزاتخانه‌های که متولی زیرساخت در کشور ما هستند، نباید انتظار داشته باشیم که با این خزانه خالی بخواهند به کمک‌های دولتی چشم امید داشته باشند. به همین جهت است که این وزارتخانه‌ها باید به سمت جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی پیش بروند.

شهلا با اشاره به اینکه یکی ازمهم‌ترین محورهای توسعه در کشور ما مقوله راه است، گفت: همیشه از راه به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم برای توسعه کشور یاد می‌شود که حجم سرمایه‌گذاری در این حوزه بسیار بالاست. علی‌رغم همه این تنگناها که سد راه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته، من عملکرد این وزارتخانه را نسبتا مثبت تلقی می‌کنم و خوشحالم که با ثبات آقای آخوندی در این وزراتخانه، برنامه‌هایی که در 4 سال گذشته آغاز کرده را با قدرت دنبال کند و امیدوارم که در پایان دولت دوازدهم ما بتوانیم یک کارنامه موفق از وزارت راه و شهرسازی شاهد باشیم.

شهلا با بیان اینکه در حوزه صنعت، معدن و تجارت  دولت به سمت سرمایه‌گذاری جدید و مولد در حوزه صنعت خواهد رفت، تصریح کرد: دولت با این کار تلاش خواهد کرد که مساله بیکاری و اشتغال را که یکی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری و همچنین ریاست جمهوری است را رفع کند.

وی در ادامه افزود: یقینا سرمایه‌گذاری‌های خارجی را بعد از رویداد برجام در کشور خود خواهیم دید و حضور آن‌ در کشور به نوعی به یک مولفه قدرت و امنیت ملی برای کشور محسوب می‌شود.

منتخب پنجمین دوره شورای لسلامی شهر مشهد تصریح کرد: زمانی که تجار در فازهای مختلف پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کنند، این پیام را به جامعه جهانی و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذار در حوزه‌های پتروشیمی و سایر سرمایه‌گذاری‌ها می‌رساند که امنیت پایدار در کشور جمهوری اسلامی ایران وجود دارد؛ به همین جهت ما شرکت‌های بزرگ نیز پذیرفته‌ایم که قرادادهای بلندمدت با این کشور امضا کنیم.

شهلا با بیان اینکه نباید از پیام‌های دیپلماسی که به دلیل حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور ما به جهان مخابره می‌شود، غفلت نمود، عنوان کرد: طی 8 سال روزگار سختی بر صنعت براثر تحریم‌ها سپری شده  است و عملا دانش فنی به صنایع ما وارد نشد و صنایع از لحاظ توسعه دانش بومی شده فنی و تخصصی دچار عقب ماندگی‌های بسیاری شده است.

وی ادامه داد: امروز بسیاری از این صنایع حتی اگر جهت‌گیری‌های صادراتی داشته باشند، باز هم به دلیل کهنه بودن تکنولوژی و قدیمی بودن دانش فنی خود، شاید نتوانند در بازارهای جهانی سهم قابل توجهی را از آن خود کنند.

منتخب پنجمین دوره شورای لسلامی شهر مشهد افزود: دولت ناچار است که طی 4 سال آینده عملا با گشودن درهای کشور و مهیا کردن فضای حضور سرمایه‌گذاران خارجی، در کشور نشان دهد که امنیت ملی و آرامش پایدار بر این کشور حاکم است،

وی با اشاره به اولویت‌های اقتصادی استان در دولت دوازدهم عنوان کرد: استان ماعلی‌رغم اینکه سهم قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های کشور بشمار می‌آید اما متاسفانه در حوزه زیرساخت‌ها نتوانسته طی سالیان گذشته صنایع مادر را در خود مستقر کند.

شهلا ادامه داد: امروزه اگر به دنبال جهش اقتصادی و همچنین خواستار یک تحول در حوزه اقتصاد استان هستیم، حتما به استقرار صنایع مادر نیاز داریم. صنایعی که بتواند بالا و پایین دست خود را فعال کند و باعث کشش بازار شده و تقاضا ایجاد کند.

وی عنوان کرد: دولت باید در طول 4 سال آینده چنین نگاهی را به استان داشته باشد و حتما باید به دنبال استقرار صنایع مادر مانند فولاد در خراسان رضوی باشد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: