• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-18186-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

امکان حمله سایبری از طریق دستکاری کدهای ژنوم

محققان دانشگاه واشنگتن با دستکاری کدهای موجود در چند نرم‌افزار توالی دهنده ژنوم در رایانه، برای اولین‌بار رایانه را از طریق کدهای بدافزار پنهان در ژنها  هک کردند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، در این مطالعه مححقان با بررسی وضعیت ایمنی 13 نرم‌افزار مورد استفاده برای آنالیز DNA دریافتند که احتمال هک این نرم‌افزارها با توجه به نبود دیوارهای امنیتی  11 برابر بیشتر از سایر نرم‌افزارها است.

لی ارگانیگ، دانشجوی دکترای رشته زیست‌شناسی مصنوعی از دانشگاه واشنگتن اظهار کرد: مطالعه ما که با آگاهی از وضعیت ناامن نرم‌افزارهای مربوط به توالی و سنجش ژنوم آغاز شد، پس از انجام چند فرایند دستکاری ژنی نشان داد که احتمال سوء استفاده از این نرم‌افزارها زیاد است.

در این مطالعه محققان از طریق دستکاری در چینش چهار کد باینری یا دو تایی موجود در ژنوم موفق به کشف حفره‌های امنیتی قابل توجهی در محبوب‌ترین نرم‌افزار آنالیز ژنوم با نام FASTQ شدند.

محققان بر این باورند که وجود حفره‌های امنیتی در نرم‌افزارهای مربوط به ویرایش یا آنالیز ژنوم، احتمال وقوع حملات سایبری به آزمایشگاه‌های مطرح را افزایش می‌دهد.
حمله سایبری به یک آزمایشگاه به معنای وارد کردن اطلاعات ناخواسته به نمونه‌های مورد آزمایش از طریق شرکت‌های همکار به منظور منحرف کردن نتیجه مطالعات و یا وارد کردن عوامل خطرناک بیولوژیکی به محیط آزمایشگاه است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: