• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-18586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کشف داروی جدید برای درمان نوعی از سرطان خون

دانشمندان داروی جدیدی کشف کردند که احتمال می‌رود یکی از تهاجمی‌ترین نوع لوسمی را درمان کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از زی نیوز، نام این دارو HXR9 است که با متوقف کردن آپوپتوز از ایجاد سلول‌های سرطانی جلوگیری کرده و سبب از بین بردن سلول‌های آسیب دیده و بیمار می‌شود.

محققان دانشگاه برادفورد انگلیس متوجه شدند که این دارو می‌تواند لوسمی حاد میلوئید را درمان کند. داروی‌ HXR9 گروه خاصی از ژن ها به نام HOX   را هدف قرار داده و مانع تکثیر سریع ژن‌ها می‌شود.

محققان اظهار کردند: این روش می‌تواند با کمک به سلول‌های سرطانی، توانایی رشد مداوم و تقسیم شدن را با دور زدن مکانیسم‌های طبیعی که سبب توقف آپوپتوز می‌شوند، تغییر دهد.

ریچارد مورگان، از دانشگاه برافورد انگلیس گفت: لوسمی حاد میلوئید، یک بیماری بسیار سرسختانه و جدی است که به بسیاری از درمان‌ها جوابی نمی‌دهد. هدف از بکاربردن این روش جدید، درمان این نوع از بیماری لوسمی است، چیزی که بیش از این در درمان این بیماری موثر نبوده است.

محققان جزئیات داده‌های ژنی را از 269 بیمار AML ( لوسمی حاد میلوئیدی) مطالعه کرده و دریافتند که بین فعالیت ژن های HOX و میزان زنده ماندن بیماران ارتباط وجود دارد.
آنها داروی جدید HXR9 را روی سلول‌های سرطانی بیماران AML آزمایش کرده و دریافتند که علت ایجاد سلول‌های سرطانی روبرو شدن با مرحله‌ای بنام نکروپتوزیس است.

نکروپتوزیس باعث انفجار سلول‌های سرطانی شده که بجای هضم آنها در آپوپتوز، باعث انتشار محتویات این سلول‌ها به داخل جریان خون می‌گردد.

به عقیده مورگان، این دارو احتمال ایمنی ثانویه در برابر سلول‌های سرطانی را افزایش می دهد.

محققان دریافتند هنگامی‌که داروی جدید HXR9 با داروی دیگری ترکیب می‌شود، مهار کننده پروتئین کیناز سی بنام RO31  مانع از رشد سرطان می‌شود. به عقیده مورگان این روش می‌تواند در درمان‌های ترکیبی موثر باشد در صورتی‌که آزمایشات اولیه، به عنوان یک درمان واحد شناخته شده باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: