• شنبه ۲۱ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-13887-5
  • خبرنگار : 15074
  • منبع خبر : ----

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی:

وقف باید تبدیل به دغدغه مردم شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: باید وقف را دغدغه مردم کنیم چرا که اگر دغدغه شد همه پای کار می‌آیند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احمدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در جریان بازدید از دفتر این خبرگزاری به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند «از ظرفیت عموم استفاده کنید»، وقف می‌تواند این کار را انجام دهد و ظرفیت همه افراد جامعه را به کار گیرد، هنر رسانه نیز این است که وقف را دغدغه مردم کند.

وی اضافه کرد: در راستای استفاده از ظرفیت عموم افراد جامعه، انجمن‌های یاوران وقف در حوزه‌های مختلف تشکیل شده‌اند که فعالیت‌های مردمی دارند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در بخشی از این گفت‌وگو به توضیح فعالیت‌های این اداره کل پرداخت و عنوان کرد: فعالیت‌های ما در سه حوزه قرآن، عترت و موقوفات است که در حوزه فعالیت‌های قرآنی در زمینه‌های مختلف مانند برگزاری مسابقات قرآن، دوره‌های حفظ قرآن و ... به فعالیت می‌پردازیم و به عنوان نمونه سال گذشته 22 هزار نفر در دوره‌های حفظ قرآن شرکت کردند و از این تعداد 12 هزار نفر در آزمون نهایی آن حضور یافتند. 

وی افزود: در حوزه عترت فعالیت ما معطوف به بقاع متبرکه است و در این زمینه از ابتدای تحویل سال نو تا پایان 29 اسفند ماه در مقاطع مختلف در بقاع متبرکه برنامه داریم که این برنامه‌ها با طرح «آرامش بهاری» شروع می‌شود.

احمدزاده ادامه داد: برنامه‌هایی که در بقاع متبرکه برگزار می‌شود محوریتی فرهنگی و قرآنی دارد، به صورت پیوسته است و به کمک خیرین اداره می‌شود.

وی بیان کرد: بقاع متبرکه ظرفیت عظیمی است که توسط مردم و بدون پشتوانه دولتی اداره می‌شود، این بقاع پایگاه ترویج فرهنگ ناب شیعه هستند و به همین دلیل در سال‌های اخیر مورد هجمه فرقه ضاله وهابیت قرار گرفته‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در حوزه موقوفات، دفاتر مشاوره‌ای وقف را راه‌اندازی کرده‌ایم که مردم را با حوزه‌های جدید وقف آشنا می‌کنند، در سال 88 در کشور مجموعا 200 وقف جدید ثبت شد اما سال به سال اعتماد به سازمان اوقاف بیشتر شد و ثبت موقوفات روند صعودی ‌گرفت تا جایی که در سال جاری تاکنون 200 وقف جدید در کشور ثبت شده که از این تعداد 100 وقف در خراسان رضوی بوده است.

وی افزود: این در حالی است که ما وقف‌های کلی را در آمار فقط یک وقف محسوب می‌کنیم مثلا وقف 3 هزار قرآن در سال گذشته و یا موقوفه مهر فاطمی که 320 هزار سهم و در واقع به همین تعداد وقف است را تنها یک وقف شمرده‌ایم.

احمدزاده خاطرنشان کرد: عمده موقوفات خراسان رضوی در زمینه عزاداری سیدالشهدا(ع) است و ریشه آن به دوره دین ستیزی رضاشاه برمی‌گردد که مردم سعی در مقابله با او را داشتند، این‌گونه وقف‌ها در قدیم بوده و الان هم خوب است اما وقف حوزه‌های دیگری مانند وقف علم و فناوری، کمک به اشتغال، ایتام، نیازمندان و ... نیز دارد که باید به آنها بیشتر پرداخته شود. 

وی اظهار کرد: بسیاری از نیازمندی‌های جامعه در گذشته مانند مکان‌های تفریحی، مدارس، کتابخانه‌ها و حتی قبرستان از طریق موقوفات برطرف می‌شد اما این‌ها کمتر گفته می‌شوند، در ذهنتان یک لحظه موقوفات را حفظ کنید، ببینید اگر اماکن مذهبی، بیمارستان‌ها، فضای تفریحی، مدارس و ... وقفی حذف شوند چه چیزی از این شهر می‌‌ماند؟

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی تصریح کرد: وقتی می‌گوییم از وقف بگویید منظور این نیست که از اداره اوقاف چیزی بگوییم، منظور آن است که درباره خود وقف و موقوفات صحبت شود، واقفین انتظار ندارند که کسی درباره وقفشان حرف بزند اما ما وظیفه داریم درباره وقف صحبت کنیم تا موضوعات مرتبط با وقف برای مردم تبیین شود و مردم بدانند که اگر  مثلا زمین وقفی ساکن باشند اما اجاره آن را نپردازند و یا حق موقوفه را ضایع کنند نمازشان باطل است.

وی عنوان کرد: قریب به 2 هزار متولی در استان داریم که تولیت موقوفات را بر عهده دارند مثلا ملکی را وقف کرده‌اند و خودشان نیز اداره آن را بر عهده گرفته‌اند، قریب به 6 هزار مسجد داریم که افراد به صورت افتخاری آن را اداره می‌کنند همچنین در بقاع متبرکه افراد زیادی فعالیت افتخاری دارند.

احمدزاده بیان کرد: برای موقوفاتی که فرسوده شده و در معرض تخریب است در کمیته سرمایه‌گذاری استان پروژه تعریف می‌شود و با توجه به این که چه شرایطی در موردشان وجود دارد در خصوص آن ها تصمیم‌گیری می‌شود. 

وی ادامه داد: در همین راستا 48 پروژه سرمایه‌گذاری از ابتدای سال جاری تصویب شده است، همچنین هزار میلیارد تومان پروژه آماده مشارکت وجود دارد و کمیته سرمایه‌گذاری استان از سرمایه‌گذاران دعوت کرده و می‌کندکه پای کار بیایند تا اطلاعات لازم به آنها داده شود و پروژه‌ها را بررسی کنند تا بسترهای لازم برای همکاری بین اداره اوقاف و آن‌ها فراهم شود. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: با دستگاه‌های مختلف مکاتبه کرده‌‎ایم که بگویید اولویت شما بر انجام وقف چه چیزی است؟ ما این کار را برای درک اهمیت همه موقوفات انجام داده‌ایم چون طبیعتا در همه حوزه‌ها خودمان متخصص نیستیم.

وی اظهار کرد: بعضی از نیت‌های واقفین اکنون منسوخ شده است اما طبق فتوای مراجع باید این‌ها در زمینه نیتی که بیشترین نزدیکی به نیت واقف را دارند مصرف شوند مثلا واقفی در گذشته وقفی را برای روغن چراغ مسجد انجام داده که چون اکنون روغن چراغ منسوخ شده است ما با آن پول هزینه قبض برق مسجد را می‌پردازیم، در واقع یعنی شاید گذشت زمان شکل نیت را تغییر دهد اما ماهیت نیت تغییر نمی‌کند.
  

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد احمدزاده در پایان این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی در خصوص میراث فرهنگی وقفی و نحوه تعامل با سازمان میراث فرهنگی استان گفت: سازمان میراث فرهنگی وظیفه دارد بناهای تاریخی را احیا، حراست و حمایت کند حتی اگر آن‌ها موقوفه نباشند، ما نیز هم بر حفظ آثار فرهنگی و هم بر رها نشدن موقوفات تاکید داریم لذا آماده تعامل با سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی هستیم و امیدواریم مدیریت جدید این سازمان در استان، با نگاهی بازتر به مقوله آثار فرهنگی وقفی توجه کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: