• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-14787-5
  • خبرنگار : 15212
  • منبع خبر : ----

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی:

خبرنگاران در جمهوری اسلامی کاری پیامبرگونه انجام می‌دهند

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی گفت: خبرنگاران در جمهوری اسلامی کاری درست و پیامبرگونه انجام می‌دهند.

جعفر دهنوی  در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در جریان بازدید از دفتر این خبرگزاری به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: یکی از نکات حائز اهمیت درخبرنگاری اطلاع رسانی صحیح است، حبیب ‌ابن مظاهر در زمانی که امام حسین(ع) خیمه زده بودند، حامل خبری شد و از حضرت اجازه گرفت که تا به قبیله بنی‌سعد که در همان نزدیکی بود اطلاع دهد که امام حسین(ع)  احتیاج به کمک دارد و امام حسین(ع) نیز به او اجازه دادند و با وجود مشکلاتی که در راه برای او به وجود آمد خود را به امام حسین(ع) رساند و خبر را صحیح و کامل به ایشان انتقال داد.

وی ادامه داد: کاری که شما خبرنگاران با قلم، چشم و گوش انجام می‌دهید کاری بزرگ و پیغمبری است، اما اگر خبرنگاران در خدمت افرادی باشند که فکر و ذهن آن‌ها پلید است نتیجه برعکس خواهد شد.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی اضافه کرد: خوشحالم که در جمع پرنشاط و پر هیجان خبرنگاران حضور پیدا کردم زیرا یکی از ابزارهای مورد نیاز خبرنگار نشاط و هیجان شخصی اوست، در این میان یاد شهید خزائی افتادم که در صدا و سیما کار می‌کرد و مسئول عتبات عالیات سوریه بود آخرین دیدارمان با او در سفر استاندار بود که به زیارت حضرت زینب(س) رفته بودیم و با مشغله زیادی که داشت  کار خود را به نحو احسن انجام می‌داد و دو روز بعد از این که برگشتیم خبر شهادت او را شنیدیم، در دفاع مقدس نیز چنین افرادی وجود داشتند و ما را به یاد این می‌اندازد که بیشترین زحمت را خبرنگارانی می‌کشند که شهامت و نشاط بیشتری دارند. 

دهنوی خاطر نشان کرد: در بخش عتبات عالیات رسالت خبرنگار این است که خبر را  از ابتدایی‌ترین مکان تا انتهایی‌ترین مکان پیگیری کند، قشری جوان و پرهیجان با ما در ارتباط هستند که هم خبر را تهیه و هم مخابره می‌کنند و این برای ما بسیار قابل احترام و قابل تقدیر است. 

 وی با این  مطلب که نکته برجسته کار ما اطلاع رسانی است، تصریح کرد: اگر اطلاع رسانی خوب و به موقع نداشته باشیم نه در جذب مشارکت موفق خواهیم شد و نه در اجرای پروژه‌ها، در حقیقت اخبار طوری باید مخابره شود که ارادت مردم به ساحت مقدس اهل بیت بیشتر شود.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی ابراز کرد: ستاد ما در هر استان و شهرستان دفتر و نمایندگی دارد، در خراسان رضوی با یک شماره حساب بانک ملی و 14 شناسه پرداخت این کار را انجام می‌دهیم، در حرم امیر‌المومنین علی‌ابن ابی‌طالب بزرگترین پروژه جهان اسلام با نام توسعه حرم علوی که احداث صحن و شبستان حضرت زهرا(س) است در حال انجام است، این صحن چند بخش دارد که 109 هزار مترمربع در بخش زیارتی برای آسایش و امنیت زائرین در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و جزو  مکان‌های با فضیلت و از پروژه‌های حائز اهمیت جمهوری اسلامی است. 

دهنوی افزود: از سراسر ایران وجوهاتی را جمع می‌کنند از قبیل خراسان رضوی و جهت توسعه صحن حضرت زهرا(س) ارسال می‌کنند بیش از هزار قطعه درب و پنجره چوبی برای شبستان حضرت زهرا در مشهد در حال ساخت است و برای سنگ‌فرش‌ها و خود صحن  نیز از سراسر کشور نیروی متخصص و کمک مالی و مردمی ارسال می‌شود. 

وی گفت: ستاد عتبات عالیات مانند تمام خدماتی که دلدادگان به ساحت عصمت و طهارت ارائه می‎دهند خدماتی به زائران ارائه می‌دهد.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خراسان رضوی اضافه کرد: در کربلا معلی با توجه به جایگاه حرم و فضیلتی که خود کربلا دارد حساسیت بیشتری وجود دارد، خداوند در تربت آن شفا قرار داده و اهمیت زیادی برای کربلا  قائل شده است، مشخص است که اهمیتی وجود دارد.

دهنوی تشریح کرد: تنها حرمی که معادلات را به هم می‌ریزد حرم سیدالشهدا است در همین مکانی که زائر در حال زیارت است چهار پایه اطراف حرم در حال مقاوم‌سازی است  و بیش از 150 متر فضا به دور حرم سیدالشهدا بدون دست زدن به پایه‌های بیرونی در حال اضافه شدن است، از جهت هندسی این فضا که بقعه‌ای قدیمی است و تمام آجرها، بند بند پایه‌ها و طاق‌ها زیر گنبد از هم جدا شده و گویی از جهت معادلات هندسی گویی این فضا بر روی آسمان  نگه داشته شده است، فضای زیرین و بالایی طاق‌های گنبد از دو طرف در حال تعمیر و مسلح شدن با بتن‌های ضد تخریب هستند. 

وی با اشاره به این مطلب که بیش از 1300 تن بار بر روی این پایه‌ها است و250 تن بار جدید قرار است بر روی این پایه‌ها سوار شوند، عنوان کرد:  یک سازه‌ جدید  بر روی این پایه‌ها قرار خواهد گرفت که پروژه ترفیع گنبد به ارتفاع حدودا هشت متر در حرم سیدالشهدا صورت گیرد و حرم از اطراف نیز قابل مشاهده باشد زیرا به دلیل ساخت وسازها حرم از نقاط دیگر قابل رویت نیست، پروژه ترفیع گنبد دو سال طول خواهد کشید زیرا باید مستحکم‌سازی تمام شود. 

رئیس ستاد عتبات عالیات خراسان رضوی اظهار کرد: در حرم سید الشهدا در قسمت باب‌القبله قرار است صحن حضرت زینب(س) به عنوان صحن عقیله بنی هاشم احداث شود وخیمه گاه و تل زینبیه داخل این صحن می‌آیند، چهار مرحله دارد که قسمت بیرونی حرم توسعه پیدا می‌کند و از طریق شبستان‌های زیرین و شبستان هم سطح با داخل ارتباط پیدا می‌کند و در دو سطح با مرقد سیدالشهدا هم‌تراز می‌شود. 

دهنوی گفت: خراسان رضوی  در بخش‌هایی از بازسازی عتبات مشارکت دارد و استان‌ها با توجه به توانایی خود ورود پیدا می‌کنند، یکی از وجه‌های مشترکی که تمام ستادهای استان‌ها دارند مشارکت در جمع آوری وجوهات، نذورات و اعزام نیرو‌های متخصص است، کارهایی متمرکز باید از طریق کل کشور پیگیری شود مانند کارهای توسعه بزرگ که خودشان مدیریت می‌کنند و استان‌ها مشارکتی از قبیل اعزام نیرو دارند، در کربلا بیش از صدها پروژه اجرا شده است، در کاظمین که عشق و ارادت خراسانی‌ها آنجا است و حال و هوای خاصی برای خراسانی‌ها دارد تقریبا پروژه‌های ما متمرکز است و پروژه‌های خاصی داریم مانند؛ تعویض سنگ‌های ایوان‌های باب‌القبله، باب‌القریش و باب‌المراد و بیش از 18 درب طلا در اطراف حرم نصب شده است و 4 درب نیز در حال آماده سازی در حرم رضوی است. 

وی ابراز کرد: در کاظمین احداث رواق امام محمدباقر(ع) را داریم که یک شبستان زیرین و یک رواق رو دارد که خاص خراسان رضوی است و در دست اقدام است، در سامرا بعد از تخریب کار فوق العاده‌ای صورت گرفت که با سرعت بسیار زیادی با تاکید دفتر آیت الله سیستانی و حمایت مرجعیت عراق وعشق و ارادت مردم گنبد مبارک که بزرگترین گنبد است بیش از 22 هزار  خشت طلا دارد نصب شد ضریح با قلم‌کاری نفیس از ایران ارسال شد و با حضور مردم افتتاح شد. 

رئیس ستاد عتبات عالیات خراسان رضوی افزود: در سامرا آئینه‌کاری‌های انجام شده  ودرب‌های نصب شده بسیار زیباست و سرداب مقدسی که  حتی شرایط نماز خواندن تعداد اندکی را نداشت امروز بیش از دو هزار نفر در آنجا می‌توانند نماز بخوانند و استراحت کنند، حرم سامرا چهار ویژگی را دارا است که سایر حرم‌ها از این ویژگی‌ بی‌بهره‌ هستند زیرا محل تولد، محل زندگی، محل شهادت و مرقد امام هادی(ع) آنجا است و تا شعاع 300 متر قرار است توسعه یابد. 

دهنوی خاطر نشان کرد: در سوریه نیز قرار است در حرم حضرت زینب(س)این اتفاق بیافتد و ستاد بازسازی عتبات تا جایی که امنیت اجازه دهد با هماهنگی نماینده ولی فقیه آیت الله طباطبایی به توسعه، ترمیم و مرمت خواهد پرداخت .

وی تاکید کرد:ما هم به عنوان خراسان رضوی دو پروژه در حرم حضرت زینب(س) داریم، یکی نصب ساعت‌های سر درب‌های ورودی است که در مشهد ترمیم و سیستم مکانیکی آن‌ها را دیجیتال کردیم و دیگری بازسازی و مرمت ماشین‌های کف‌شور حرم است، انتظاری که از خبرنگاران داریم این است که از تمام ابزارها برای اطلاع رسانی استفاده کنند تا این رسالت عظیم را به پایان برسانیم. 

رئیس سازمان عتبات عالیات خراسان رضوی تصریح کرد: افرادی که در ستاد حضور دارند همه فعالین هشت سال دفاع مقدس هستند و بدون هیچ چشم داشتی کار می‌کنند.

دهنوی بیان کرد: دو سال است وزارت کشور در بحث اربعین ورود پیدا کرده و هرسال نسبت به سال قبل کار بهتری شکل می‌گیرد امسال هم استاندار به عنوان رئیس ستاد اربعین استان تشکیل جلسه دادند و کمیته‌هایی را مشخص کردند که یکی از کمیته‌هایی که حائز اهمیت است کمیته جذب مشارکت، اسکان و تغذیه است که مسئولیت آن به عهده ستاد عتبات عالیات گذاشته شده، وزارت کشور در تمام نقاط  مسئولیت این کمیته را به دلیل سابقه و کسوتی که ستاد عتبات عالیات دارد بر عهده آن قرار داده است.

وي اضافه كرد: صاحبان مواکب و کسانی که می‌خواهند به زائرین پیاده سیدالشهدا خدماتی ارائه دهند باید به ستاد مراجعه کنند فرم‌ها را اخذ کنند، ما مجوزی از سمت ستاد عتبات عالیات کل کشور به آن‌ها می‌دهیم و تمام مسئولیت بر عهده صاحبان مواکب است و ما ناظر هستیم و به کمک میزبانان می‌رویم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: