• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-10384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:

صنایع غذایی در استان 13 درصد سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم صنایع غذایی در مقایسه با سایر صنایع 13 درصد از حجم سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص می دهد.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی نمایشگاه صنایع غذایی ماشین آلات وابسته(آی فود) راضیه علیرضایی اظهار کرد: از مهم ترين بخش هاي صنعت كه با امنيت غذايي در ارتباط است، صنايع غذايي بوده و صنعت غذا با تامين كالاهاي مصرفي، واسطه اي و اوليه نقش مهم و اساسي در تامين كالاهاي اساسي و ضروري جوامع دارد.

وی ادامه داد: بنابراين ايجاد و توسعه صنعت غذا به منظور تحقق نسبي امنيت غذايي، اشتغال زايي، افزايش صادرات، افزايش ارزش افزوده و جلوگيري از ضايعات محصولات كشاورزي از اهميت ويژه اي برخوردار است. 

علیرضایی اظهار کرد: در بخش صنایع غذایی 776 فقره پروانه بهره برداري در استان صادر شده که سرمايه گذاری این پروانه ها حدودا 17 هزار ميليارد ريال با اشتغال 38 هزار و 45 نفر است كه در مقايسه باساير صنايع استان از نظر سرمايه گذاري 13 درصد و از نظر اشتغال 21 درصد اشتغال صنعتي استان را شامل مي شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: صنعت غذاي استان در مقايسه با صنايع غذايي كشور از نظر سرمايه گذاري 5.6 درصد و از نظر اشتغال 10.5 درصد سهم را به خود اختصاص داده است.

علیرضایی همچنین در خصوص اقلام مهم صادراتي استان عنوان کرد: زعفران، پسته، رب گوجه فرنگي و انواع شيريني و شكلات است كه در سال 95 حدود 159 ميليون دلار ارزش صادراتي اقلام مهم صنايع غذايي بوده و اين ميزان 20 درصد رشد را نسبت به سال94 نشان مي دهد که صادرات محصولات غذايي 9 درصد ارزش كل صادرات استان را شامل مي شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه بسته بندي گفت: با اعطاي معافيت هاي گمركي براي واردات دستگاه هاي بسته بندي با تكنولوژي جديد و فناوري روز از واحدهاي صنعتي استان به ويژه صنعت غذا حمايت به عمل آمده و در حال حاضر نيز تخصيص تسهيلات بانكي از محل تسهيلات بازسازي و نوسازي آماده حمايت از واحدهاي صنعتي جهت نوسازي دستگاه هاي بسته بندي باتكنولوژي جديد جهت تنوع در بسته بندي بانگاه صادرات محور، كاهش ضايعات و افزايش رقابت پذيري در بازار موافقت به عمل خواهد آمد.

وی ادامه داد: در خصوص پارامترهای مهم در رشد صنعت غذا می توان به بهره گيري از ظرفيت هاي موجود و توسعه آن با توليد صادرات محور، تكميل و توسعه زنجيره ارزش در بخش فرآوري غذا، تنوع بسته بندي با كيفيت صادراتي، توسعه تعاملات منطقه اي و بين المللي و سرمايه گذاري مشترك باشركت هاي داراي برند جهاني اشاره کرد.

علیرضایی افزود: از دیگر پارامترها می توان به توسعه پردازش و فعاليت هاي تحقيق و توسعه در جهت نوسازي و روزآمدسازي اين قسمت، ارتقاي سطح نفوذ فناوري هاي نوين و دانش بنيان، توسعه و ارتقاي نام و نشان هاي تجاري در سطح ملي، منطقه اي و جهاني  و....اشاره کرد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در ادامه به برگزاری نمایشگاه های مختلف در حوزه بسته بندی و ماشین آلات صنایع غذایی اشاره و خاطرنشان کرد: واحدهای صنعتی با حضور در نمایشگاه اهداف مختلفی را دنبال می کنند. آشنايي و تبادل تجربيات با ديگر صاحبان صنايع و توليدكنندگان و ارائه خدمات در يك مكان مناسب و زمان كوتاه، امكان مذاكره مستقيم با مشتريان و بازديدكنندگان، آشنايي با فناوري هاي نوين، زمينه سازي ارتقاي كيفي محصولات و معرفي محصولات جديد از جمله این اهداف است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: