• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-19686-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

روش نوینی برای مشاهده درون بافت‌های متراکم

محققان روش تصویربرداری جدیدی ارائه کرده‌اند که به آن‌ها امکان می‌دهد با استفاده از یک میکروسکوپ هولوگرافیک و مقرون به صرفه به بررسی درون  بافت‌های ضخیم و متراکم بدن بپردازند. این وسیله به راحتی جابه‌جا می‌شود و محققان می‌گویند یک جایگزین به صرفه برای نمونه‌برداری‌های بافتی است.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان و به نقل از ساینتیست، این روش آماده‌سازی و تصویربرداری از بافت، جایگزین خوبی برای روش‌های پرهزینه قبلی است که خصوصا در نواحی فقیر به سادگی در دسترس محققان قرار ندارد.

محققان با آزمایش بر روی یک برش از مغز موش به ضخامت 200 میکرون (0.2 میلیمتر) کارایی این روش را به خوبی نشان دادند. آن‌ها ابتدا از روش کلاریتی استفاده کردند. در این تکنیک با استفاده از ترکیبات خاصی‌ چربی‌های موجود در دیواره‌ها و فضای اطراف نورون‌ها را پاک می‌کنند و بافت مغزی را شفاف و نورن‌ها را قابل رویت می‌سازند. سپس از رنگ‌های مخصوص استفاده کردند تا سلول‌های مغزی را قابل رویت کنند. 

محققان نمونه‌های خود را نزدیک یک تراشه حساس به تصویر قرار دارند که به راحتی تصاویر دیجیتالی سه‌بعدی از نمونه تهیه می‌کرد. روش‌های قدیمی به لنز و دستگاه‌های نوری سنگین و بزرگ نیاز دارند.

آن‌ها تصاویر به دست آمده را با تصاویر حاصل از میکروسکوپ نوری اسکنینگ مقایسه کردند و نشان دادند که این روش از کارایی مطلوبی برخوردار است. آزمایش‌ها نشان داد از روش‌های بدون لنز می‌توان برای ایجاد تصاویر دقیق‌تر استفاده کرد.

محققان می‌گویند روش کامپیوتری برای تصویربرداری از بافت که مبتنی بر روش کلاریتی است در تحقیقات و تشخیص‌های زیست‌پزشکی کاربردهای زیادی دارد و در مناطقی که محققان باکمبود بودجه مواجه‌اند به کمک آن‌ها می‌آید.

برای تشخیص بیماری‌هایی مثل سرطان که نشانه‌ها و علائم خود را بر روی بافت‌های بدن بر جا می‌گذارند معمولا لازم است از بافت‌ها نمونه‌برداری شود، اما ابزارها و تخصص مورد نیاز برای انجام این گونه نمونه‌برداری‌ها بسیار هزینه‌بر است و در برخی مناطق از جمله کشورهای در حال توسعه قابل دسترس نیست. نویسندگان این مقاله می‌گویند هزینه بالای این تجهیزات و نبود متخصصان حرفه‌ای می‌تواند تشخیص به موقع بیماری را به تاخیر بیندازد اما در روش جدید به صرف هزینه بالا نیازی نیست و ضمنا دقت آن هم بیشتر
است.

این مطالعه در  Science Advances به چاپ رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: