• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-19886-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

واکنش جانداران به خسوف و کسوف

پرندگان و گیاهان گرفتگی را پیش از وقوع تشخیص می‌دهند، به‌طوری‌که هنگام شب پرندگان آرام و بی‌صدا هستند و زنبورها به کندوهای خود مراجعت می‌کنند و این موردی است که در بسیاری از داستان‌های باستانی به آن اشاره شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس، محقق این تحقیق الیس ریکارد از آکادمی علوم کالیفرنیا در سانفرانسیسکو اظهار کرد: شواهد زیادی از واکنش حیوانات نسبت به ماه گرفتگی وجود دارد اما دلایل علمی در این زمینه بسیار اندک است.

اولین شواهد در این زمینه در سال 1544 بود که پرندگان در زمان گرفتگی کامل آواز خواندن را متوقف کردند. یکی دیگر از این شواهد مربوط به سال 1560 بود که پرندگان در زمان گرفتگی به زمین افتادند.

انجمن تاریخ مشاهدات طبیعی بوستون مشاهدات طی گرفتگی 1932 در قسمتهایی از مین، نیوهمپشایر و ورمونت را جمع‌آوری کرد و این پروژه اولین مطالعه جامع و علمی رفتار حیوانات طی یک گرفتگی کامل بود.

این تحقیق شامل تغییر رفتار جیرجیرک‌ها، قورباغه‌ها، پشه‌ها، جوجه‌ها و زنبورها بود.

تحقیقات دهه‌های 60 و 70 نشان داد که سخت‌پوستان و زئوپلانکتون‌ها طی گرفتگی به سمت بالا شناور شده‌ و رفتاری مشابه رفتار حیوانات کوچک در شب داشتند. ناپدید شدن خورشید موجب شد که عنکبوت تارهای خود را خراب کند.  طی گرفتگی حلقوی در سال 1984 زمانی که خورشید فقط یک حلقه نور روشن شد شامپانزه‌ها از مکان خود بالا رفته و با خورشید گرفته شده مواجه شدند.

این مشاهدات مبهم و محدود هستند و حتی نسبت به گرفتگی بعدی نیز متغیر هستند. البته امروزه با پیشرفت و افزایش گوشی‌های هوشمند در زمان گرفتگی شاهد رویدادهای بیشتری نسبت به گذشته خواهیم بود. به همین منظور آکادمی علوم کالیفرنیا از دانشمندان شهروند ثبت مشاهدات خود از هر گونه حیوان با استفاده از برنامه iNaturalist آکادمیک را درخواست کرد.

ریکارد در ادامه اظهار کرد: هدف از این برنامه ثبت مشاهدات از هر نقطه اقلیمی ایالات متحده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: