• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-20086-5
  • خبرنگار : 15180
  • منبع خبر : ----

در دورترین سیاره منظومه شمسی اوضاع از چه قرار است؟

محققان با انجام بررسی‌های جدید به دنبال این هستند که راز سیاره یخی را کشف کنند و دریابند در اعماق نپتون- دورترین سیاره در منظومه شمسی - چه خبر است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از سایت فیز، محققان در زمینه ترکیب شیمیایی این سیاره که حدود 4.5 میلیارد کیلومتر از خورشید فاصله دارد، به کشفیات تازه‌ای دست یافته‌اند.

محققان می‌گویند دمای فوق‌العاده پایین سیاراتی همچون نپتون که غول یخی نامیده می‌شود به این معنی است که مواد شیمیایی بر روی این جهان سرد عمدتا در وضعیت یخ‌زده هستند. به نظر می‌رسد مخلوطی از آب یخ‌زده و منجمد، آمونیاک و متان لایه ضخیمی بین اتمسفر و مرکز سیاره- که جبه نامیده می‌شود- تشکیل می‌دهند، اما این که این مواد شیمیایی به چه شکل در جبه ذخیره شده‌اند به خوبی مشخص نیست.

استفاده از روش‌های آزمایشگاهی برای مطالعه شرایط نپتون دشوار است، چرا که بازسازی فشارها و دماهای فوق‌العاده‌ای که بر روی سیاره یخی یافت می‌شود به سختی امکان‌پذیر است. به جای آن محققان دانشگاه ادینبورگ از شبیه‌سازی بزرگ‌مقیاس کامپیوتری برای بازسازی شرایط موجود در جبه استفاده کرده‌اند.

آن‌ها با مشاهده نحوه واکنش مواد شیمیایی در فشارهای بسیار بالا و دماهای بسیار پایین توانستند ترکیباتی که به احتمال زیاد در جبه یافت می‌شود را شناسایی کنند. دکتر آندرئاس هرمان مسئول این کار تحقیقاتی می‌گوید: مدل‌های کامیپوتری ابزار بزرگی برای مطالعه این مکان‌های فوق‌العاده و غیرعادی هستند و ما در حال حاضر در این زمینه کار می‌کنیم تا تصویر کامل‌تری از آن چه بر روی این سیاره روی می‌دهد را به دست آوریم.

این تیم تحقیقاتی نشان داد که در نپتون و دیگر سیارات یخی از جمله اورانوس، مخلوط یخ‌زده‌ای از آب و آمونیاک وجود دارد که به احتمال زیاد ترکیب کم‌تر شناخته شده‌ای به نام آمونیاک همی هیدرات را تشکیل می‌دهند.

یافته‌های حاصل از این تحقیق به نحوه مطالعه سیارات یخی در آینده کمک زیادی خواهد کرد و به ستاره‌شناسان کمک می‌کند سیارات تازه کشف شده را طبقه‌بندی کنند.

دکتر هرمان می‌گوید: این مطالعه به ما کمک می‌کند آن‌چه در داخل سیارات یخی همچون نپتون روی می‌دهد را بهتر پیش‌بینی کنیم. این یافته‌ها نشان می‌دهد که آمونیاک همی هیدرات احتمالا ترکیب مهمی در جبه سیارات یخی است.

این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: