• یکشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-20186-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مشاهده داخل بدن حشرات در حالت زنده

در گذشته امکان  مشاهده اجزای داخلی بدن حشرات بسیار دشوار بود، چرا که تصاویری که توسط اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری از اجزا کوچک داخلی بدن حشرات گرفته می‌شد دارای لکه‌هایی بود و شفافیت کافی را نداشت .

  به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیو اطلس، در راستای حل این مشکل بررسی‌های جدیدی  به عمل آمده که  طبق آن نیز حشرات می‌توانند مانند حیوانات با قرارگرفتن در معرض حجم بالایی از دی‌اکسیدکربن به حالتی مشابه بیهوشی دست یابند و در نتیجه این تصاویر می‌تواند وضوح بیشتری داشته و نتایج دقیق‌تری حاصل آید .

طبق گزارش‌هایی  که هفته جاری در  BMC Zoology به چاپ رسیده است محققان  به بررسی این موضوع در  نوعی سوسک سیب‌زمینی کلرادو که دارای خط‌های راه راه زرد و مشکی است پرداختند.

آنان این حشره را برای مدتی در معرض گاز دی‌اکسیدکربن قرار داده و به گفته محققان تنها پس  از گذشت چند ثانیه این حشرات در حالی که  هنوز زنده بودند دیگر قادر به حرکت  نبودند که در نتیجه شرایط بهتری برای انجام تحقیقات دقیق‌تر از اجزای داخلی بدن این موجودات میسر می‌شود. این روند بسته به نوع و میزان پیچیدگی اسکن‌های به عمل آمده در حیوانات از سه تا هفت ساعت متغیر  بوده و به استثنای چند مورد از نرهای مسن‌تر در تمامی  موارد امکان بازگشت به حالت هوشیاری به راحتی امکان‌پذیر است. همچنین تکرار این امر و قرار گرفتن در معرض اشعه x در این شرایط بی‌خطر گزارش شده است .

به گفته محققان  امید است بتوان در راستای این روش امن و سریع در آینده نزدیک تصاویر واضح ‌تری از محیط داخلی بدن حشرات بدست آورد و چرخه ی کامل زندگی آن‌ها را با تمامی جزئیات مشاهده کرد .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: