• یکشنبه ۲۹ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-18287-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

/کتاب و کتاب‌خوانی/

«پایی که جا ماند» اشک‌ها و لبخندهای اسرای ایرانی را روایت می‌کند

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: این کتاب یادداشت‌های روزانه‌ای است که از سوم تیرماه سال ۱۳۶۷ آغاز و تا ۲۲ شهریورماه سال ۱۳۶۹ ادامه دارد و روایت‌گر اشک‌ها و لبخندهای اسرای ایرانی در عراق است. 

سید جمال حقیرالسادات در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، اظهار کرد: کتاب «پایی که جا ماند» را سید ناصر حسینی‌پور در 808 صفحه به رشته تحریر درآورده و توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده و در نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عرضه می‌شود.

وی افزود: مخفی‌کردن یادداشت‌های نوشته ‌شده بر روی کاغذ سیگار و در داخل یک عصا، در نگاه اول مانند فیلم‌های ماجراجویانه و پر از افت و خیزی است که بیننده را تا پایان داستان مجذوب خود می‌کند، اما این یادداشت‌های پنهان شده در درون عصا خاطرات ۸۱۱ روز اسارت سید ناصر حسینی‌پور از زندان‌های مخفی عراق است. 

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: یکی از نکات جالب در مورد این کتاب، تقدیم کردن آن به ولید فرحان؛ شکنجه‌گری که از هیچ فرصتی برای آزار و اذیت نویسنده دریغ نکرده، فردی است که سید ناصر حسینی‌پور را مجبور به دویدن بر روی یک پا، ساعت‌ها خیره شدن به آفتاب می‌کند و برای بیرون کشیدن اطلاعات از او با کابل به جانش می‌افتد.

وی عنوان کرد: اگر می‌خواهید از شرح بسیاری از اعمال و رفتار نظامیان عراقی با اسرای ایرانی و همچنین روایت‌های دسته اول از زوایای زندگی اسرا در کمپ‌های عراقی آگاه شوید؛ خواندن کتاب «پایی که جا ماند» بهترین پیشنهاد برای شما خواهد بود.

حقیر السادات با بیان سخنی از مقام معظم رهبری که در شهریورماه سال ۱۳۹۱ در تقریظی بر این کتاب نگاشتند، خاطر نشان کرد: «تاکنون هیچ کتابی نخوانده و هیچ سخنی نشنیده‌ام که صحنه‌های اسارت مردان ما را در چنگال نامردمان بعثی عراق، آن چنان که در این کتاب است به تصویر کشیده باشد».

کارشناس امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: این یک روایت استثنایی از حوادث تکان دهنده‌ای است که از سویی صبر، پایداری و عظمت روحی جوانمردان ما و از سویی دیگر پستی و خباثت و قساوت نظامیان و گماشتگان صدام را، جزء به جزء و کلمه به کلمه در برابر چشم و دل خواننده می‌گذارد و او را مبهوت می‌کند و احساس خواننده از یک طرف شگفتی،  تحسین و عزت و از طرف دیگر غم، خشم و نفرت است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: