• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 966-2790-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

شهدِ با شكوهِ بينالود

مناطق کوهستانی و اقلیم مناسب شهرستان نيشابور، باعث شده زنبور داری در اين شهرستان توسعه يابد؛ طبق اعلام جهاد كشاورزي در حال حاضرحدود بیست هزار کلنی زنبور عسل در نيشابور موجود است، زنبورها شهد با شكوه بينالود را مي‌مكند، تا از خود عسلي به شيريني و طراوت طبيعت به جا بگذارند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، در حال حاضرحدود بیست هزار کلنی زنبور عسل در قالب 200 زنبورستان در شهرستان موجود است و 300 نفر به صورت مستقیم به این حرفه مشغول هستند؛ براي تهيه گزارش به ارتفاعات نيشابور رفتيم؛ حدود يك ساعت راه پر پيچ و خم را با خودرو سپري كرديم و بعد از آن يك و نيم ساعت كوهپيمايي داشتيم، هر چه بيشتر اوج مي‌گرفتيم طبيعت بكرتر مي‌شد؛ صداي رود در تمام مسير گوش‌ها را نوازش مي‌كرد و آفتابي كه اشعه‌هايش كم كم نمايان مي‌شدند؛ وقتي به كلني‌هاي زنبور رسيديم ساعت حدود 7 و نيم صبح بود.

چيدمان كلني‌ها با رنگ‌هاي مختلف گو اين كه بخشي از طبيعت بكر آن جا شده بود؛ قرارمان با غلامعلی جعفری زنبوردار نمونه در كنار زنبورهايش بود؛ وي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا عنوان كرد: حدود 27 سال است زنبورداري مي‌كنم؛ پدربزرگم زنبوردار بود و پدرم نيز زنبور داشته است؛ زنبورستان پدربزرگم همين جا قرار داشته است او معروف به حاجي عسلي بود؛ حقوق من کفاف هزينه زندگي‌ام را نمي‌داد و من با توجه به تجربه‌ام در زنبورداري وارد اين كار شدم و با 3 كلني شروع كردم؛ با جهاد و كارشناسان هماهنگ بودم و در زمينه كاري خود مطالعه كردم و در حال حاضر 400 كلني دارم و گاهي اين تعداد به 500 كلني نيز رسيده است.

وي ادامه داد: در اين جا كه هم اكنون هستيم به شعاع 4 تا 5 كيلومتر هيچ باغي وجود ندارد و سم پاشي صورت نگرفته در نتيجه زنبور به صورت صد در صد طبيعي و ارگانيك عسل توليد مي‌كند. حدود دو ماه و نيم قبل كلني‌ها را تا قسمتي كه به وسيله خوردو حمل مي‌شدند، آورديم و از آن نقطه به بعد كلني‌ها را به وسيله چهار پا به اين نقطه منتقل كرديم.

وي افزود: اين منطقه پوشش گياهي خوبي دارد، از جمله آويشن، گلپر، اسطوخودوس و... كه عسل هاي خيلي خوبي از آن به عمل مي‌آيد؛ در سال جاري با توجه به اين كه باران دو مرتبه در حد دو ساعت به خصوص در اين ضلع كه ما مستقر بوديم باريد؛ باعث شد برخي گياهان دوباره رشد ديگري داشته و شهد خيز باشند. 

جعفري شغل خود را يك شغل حساس مي‌داند، او معتقد است سلامت عسل و دقت در توليد آن با سلامت مصرف‌كنندگان ارتباط مستقيم دارد و در اين شغل بايد وجدان كاري داشت تا بتوان موفق بود؛ وي در ادامه اظهار كرد: من شغلم را دوست دارم، هم درآمد و هم تنوع خوبي دارد، عجين بودن اين شغل با طبيعت ستودني و براي من جذاب است.

من در ادامه از رنگ هاي متنوع كلني‌ها نيز از وي پرسيدم او در پاسخ به چرايي اين تنوع رنگي گفت: اين رنگ‌هاي سفيد و زرد و سبز براي اين است كه شناسايي براي زنبورها مخصوصا ملكه به راحتي صورت بگيرد چون ملكه يك مرتبه از كندو بيرون مي‌آيد تا شناسايي منطقه را داشته باشد و مجدد وقتي براي جفت گيري به ارتفاع مي‌رود موقع برگشتن به داخل كندو براي اين كه شناسايي ملكه بهتر باشد و درصدد خطا پايين بيايد، اين رنگ‌بندي به او كمك مي‌كند؛ چرا كه اگر اشتباه به كندوي ديگر برود، او را از بين مي‌برند.

اين زنبوردار نمونه در حالي كه به كندوهايش رسيدگي مي‌كرد براي ما از خاطرات خود گفت و اين كه عجين بودن با طبيعت و احترام به آن تا چه اندازه مي‌تواند در زندگي فرد تاثير مثبت داشته باشد.

به گزارش ايسنا طبق اعلام معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نيشابور درسال 95میزان 127 تن عسل در شهرستان  تولید شده است و در سال جاری پیش بینی  می‌شود حدود 120 تن عسل از سطح زنبورستان‌های شهرستان برداشت گردد. این در حالی است که در شهرستان یک واحد تعاونی زنبور داری فعال موجود است که زنبورداران با عضویت از خدمات آن برخوردار می شوند. همچنين درآمد 45 میلیارد ریالی حاصل از برداشت عسل از زنبورستان‌های شهرستان حاصل شده است.

از مهم‌ترین فواید پرورش زنبور عسل گرده افشانی مراتع، باغات و گیاهان زراعی است كه کمک به افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و حفظ محیط زیست می نماید، علاوه بر عسل محصولاتی نظیر موم، بره موم ،گرده گل، ژله رویال و زهر زنبور عسل از فرآورده‌های زنبور عسل با ارزش افزوده بالاست که در صنایع دارویی، بهداشتی و غذایی کاربرد زیادی دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: