• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-2086-5
  • خبرنگار : 15214
  • منبع خبر : ----

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی خراسان رضوی مطرح کرد

پیشنهاد راه‌اندازی «مرکز ملی نیازسنجی» برای پژوهشگران کشور

عضو گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: شناسایی نیازها در کشور برای پژوهشگران امری دشوار است، لذا پیشنهاد می‌شود یک مرکز پژوهشی با عنوان "مرکز ملی نیاز سنجی" ، به صورت یک نهاد بین سازمانی در کشور راه اندازی شود.

 دکتر میثم مهدوی شهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: نياز، مفهومی تک بعدی نیست و درك کامل آن با کلی نگری میسر است. برای دستیابی به این جامعنگری، نیازمند اطلاعات جامع، تحلیل مناسب و سیستماتیک و همچنین نیروی انسانی آموزش دیده در این زمینه هستیم. عموما درک انسان از نیاز با عنوان "نيازهای احساس شده" همراه است، در صورتی که نیاز اقسام متفاوتی دارد و لزوما احساس نیاز به شناسایی آن کمک نخواهد کرد. 

وی ادامه داد: نيازهای هنجاری، نيازهای مقايسه‌ای و نيازهای پيش بينی شده از جمله دیگر این نیازها هستند که شناسایی آن پیچیده و نیازمند پژوهش در سطوح مختلف است. از این رو راه اندازی یک مرکز پژوهشی با عنوان "مرکز ملی نیاز سنجی" و به صورت یک نهاد بین سازمانی به دستیابی به این رویکرد کمک قابل توجهی خواهد نمود.

عضو گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد: این مرکز می¬تواند با بهره گیری از کارشناسان آمار، آینده پژوهی، جامعه شناسی، روان شناسی در ارتباط تنگاتنگ با کارشناسان حوزه‌های تخصصی نظیر بهداشت، فنی و مهندسی در سه سطح  جامعه (مگا)، سازمان (ماکرو) و تیم یا شخص (میکرو) به رصد نیازها و پژوهش بپردازد.

مهدوی شهری اضافه کرد: این نهاد به صورت مستقل در سطح جامعه و صنعت و یا ضمن ارتباط تنگاتنگ با دیگر ارگان های دولتی و غیر دولتی بزرگ و کوچک به رصد نیازهای آنان پرداخته و خروجی‌های پژوهشی تولید خواهد نمود که مورد استفاده سیاست گذاران، مدیران، سرمایه گذاران خارجی و داخلی خواهد بود. 

وی با اشاره به اینکه توسعه یافتگی در واقع پاسخ روشمند و سیستماتیک به نیازهای یک جامعه است، عنوان کرد: هر چه پاسخ گویی به نیازها به صورت کیفی و کمی بیشتر باشد، می توان نتیجه گرفت توسعه بیشتری صورت گرفته است. 

عضو گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به کشورهای توسعه یافته ای نظیر هلند و دانمارک، خاطرنشان کرد:این کشورها با شناسایی دقیق نیازها و پتانسیل‌های جغرافیایی و طبیعی خود هم اکنون بخش عظیمی از انرژی مورد نیاز خود را از طریق سرمایه گذاری و توسعه برروی توربین‌های بادی تامین می‌کنند که وجود نظام یکپارچه جهت تصمیم گیری و سیاست گذاری بر اساس نیازسنجی روشمند از جمله عوامل کلیدی در نیل به توسعه یافتگی آنان بوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: