• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-2784-5
  • خبرنگار : 15262
  • منبع خبر : ----

شافعی در گفت‌وگو با ایسنا:

بانک مرکزی در نظارت خود بر سیستم بانکی مدارا نکند

رییس اتاق ایران تاکید کرد: به عنوان یک خواسته جدی از بانک مرکزی می‌خواهیم قدرت کافی برای نظارت خود بر بانک‌ها اعمال کند. قدرمسلم این است که بانک مرکزی برخوردهای مناسب را با سیستم‌های متخلف انجام داده و در این ارتباط با کسی مدارا نکند.

غلام‌حسین شافعی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص اینکه یک رابطه متناسبی همواره بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم وجود دارد، اظهار کرد: نرخ تورم ما از سال 92 تاکنون از بالای 40 درصد به یک تورم تک‌رقمی کاهش یافته ولی متاسفانه نرخ تسهیلات بانکی به این نسبت کاهش پیدا نکرده است. این عدم کاهش نرخ سود تسهیلات سوال همه فعالان اقتصادی از بانک مرکزی و مسئولان کشور است چراکه چنین رابطه‌ای از لحاظ اصول اقتصادی منطقی نیست.

وی ادامه داد: باید بین نرخ تورم و نرخ تسهیلات بانکی یک رابطه متناسبی وجود داشته باشد. هم‌اکنون نرخ تسهیلات بانکی بالاست  و بسیاری اعتقاد دارند این رابطه باید به درستی ایجاد شود؛ یعنی باید نرخ سود تسهیلات پایین‌تر بیاید و منطق اقتصادی خود را پیدا کند. همین کاهش نرخ سود تسهیلات به 18 درصد نیز یکی از کارهای مثبتی بود که انجام شد. در حال حاضر همین کاهش نرخ سود تسهیلات نیز برای بخش تولید نمی‌تواند پاسخگو باشد و این نرخ باید کاهش یابد.

رییس اتاق ایران با تاکید بر اینکه بانک‌ها در خصوص اعمال دستورات بانک‌ مرکزی به درستی عمل نمی‌کنند، تصریح کرد: یکی از معضلات و مشکلات سیستم بانکی کشور نبود قدرت نظارتی بانک مرکزی بر این سیستم است. اگرچه در یک سال گذشته بانک مرکزی اعمال نظارت و قدرت بیشتری داشته ولی این هم درست است که بانک‌ها از دستورالعمل‌های بانک مرکزی به درستی پیروی نمی‌کنند و یا راه‌های انحرافی را انتخاب می‌کنند تا این دستورات را رعایت نکنند.

شافعی افزود: به عنوان یک خواسته جدی از بانک مرکزی می‌خواهیم قدرت کافی برای نظارت خود بر بانک‌ها اعمال کند. قدرمسلم این است که بانک مرکزی برخوردهای مناسب را با سیستم‌های متخلف انجام داده و در این ارتباط با کسی مدارا نکند. با این تغییر روندی که در بانک مرکزی می‌بینیم باید قدرت بانک مرکزی به نحو مطلوب افزایش پیدا کند تا بتواند نظارت کامل را بر سیستم بانکی اعمال نماید.

دخالت در قیمت‌گذاری کار درستی نیست به شرطی که اقتصاد یک اقتصاد رقابتی و در شرایط عادی باشد

وی با اشاره به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر درج قیمت کالا در بخش توزیع و اینکه در یک شرایط رقابتی در اقتصاد اصلا دخالت در قیمت‌گذاری کار درستی نیست، عنوان کرد: این دخالت کار درستی نیست، به شرطی که اقتصاد یک اقتصاد رقابتی و در شرایط عادی باشد. در شرایط غیرعادی شاید این مصلحت باشد که دولت به منظور کنترل بر نرخ‌ها و جلوگیری از سوءاستفاده‌ها در شرایط غیررابطی اعمال نظر کند ولی حتما دولت باید در جهت خروج از دخالت در فرایند قیمت‌گذاری در شرایط رقابتی اقتصاد حرکت کند.

رییس اتاق ایران اضافه کرد: دلایلی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال یک کارخانه‌ای در مشهد کالایی را تولید می‌کند و یک قیمت ثابت برای آن تعیین ‌می‌شود. مسلما این قیمت در بخش توزیع این کالا در مشهد با آن سوی کشور در آبادان، به دلیل هزینه‌های تمام شده، متفاوت است و نمی‌تواند قیمت یکسانی در این دو نقطه از کشور داشته باشد ولی اگر به سمت اقتصاد رقابتی حرکت کنیم، کم‌کم دخالت در قیمت‌گذاری‌ها را باید کاهش داد.

تک‌نرخی کردن ارز، وعده‌ای چندین و چند باره 

شافعی در خصوص تک‌نرخی کردن ارز به عنوان یکی از وعده‌های وزیر اقتصاد جدید بیان کرد: این موضوع شاید وعده‌ای چندین‌بار مطرح شده از سوی دولت باشد. در آخرین مرحله در اسفند ماه سال گذشته، رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که تا آخر سال ارز تک‌نرخی می‌شود. به هر صورت ما باید به این سمت حرکت کنیم و ارز، نرخ منطقی یکسانی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه باید از دونرخی بودن ارز خارج شویم، خاطرنشان کرد: دو نرخی بودن ارز باعث استفاده از رانت‌های ویژه می‌شود. اگر هم در مورد کالاهای استراتژیک قرار است کاری انجام شود، آن‌ها استثناهای بسیار کمی هستند که در مورد آن می‌شود یک فکر دیگری کرد. بنابراین در شرایط فعلی ما به دنبال جذب سرمایه‌های خارجی باید باشیم. در این شرایط آزادی برای همه، یک عامل جذب‌کننده برای پرداختن به ورود سرمایه‌های خارجی و توسعه بخش تولید کشور است.

رییس اتاق ایران با بیان اینکه دولت در این 4 سال گذشته به خوبی عمل کرده، عنوان کرد: در حوزه اقتصاد کلان شاهد یک آرامش کلی در مسائل اقتصادی کشور هستیم. همچنین در مورد مسائل ارزی نیز شوک‌های ناگهانی رخ نداد. اگر به طور منطقی از همان مدلی که در برنامه سوم توسعه مطرح شد، استفاده شود و نرخ ارز از تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی پیروی کند، مطمئنا به سمت منطقی شدن اقتصاد پیش خواهیم رفت واز شوک‌های ناگهانی در حوزه ارز جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: