• یکشنبه ۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-4014-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش خراسان رضوی تصریح کرد؛

۱۰ درصد جمعیت خراسان رضوی بی‌سوادند

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: بر اساس سرشماری سال گذشته، در جمعیت 6 ساله و بالاتر استان از هر 100 نفر 89.1 نفر باسواد و 10.8 نفر بی‌سواد هستند. 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مصطفی اسدی ظهر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان که در اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: جمعیت شش ساله و بالاتر استان در سرشماری سال گذشته 5 میلیون و  649 هزار و 91 نفر بوده است که از این تعداد 610 هزار و 884 نفر بی سواد هستند.

وی ادامه داد: با توجه به آمار سرشماری سال گذشته، باسوادی در جمعیت 6 ساله و بالاتر استان 2.8  درصد نسبت به سرشماری سال 90 رشد داشته، نرخ با سوادی در جمعیت مردان 92 درصد و در جمعیت زنان 86.3 درصد است همچنین درصد باسوادی در جمعیت شهری 92 درصد و در مناطق روستایی 81.1 درصد بوده است. 

اسدی عنوان کرد: به استناد سرشماری سال 90، خراسان رضوی 98 درصد باسواد و به استناد سرشماری سال گذشته 96.8 درصد باسواد داشته است، به این دلیل که در گذشته خود اظهاری‌ها به هنگام سرشماری دقیق نبوده اما در سال 95 دقیق‌تر شده است آمار با سوادی سال گذشته نسبت به سال 90 افزایش نداشته است در  حالی که رشد با سوادی داشته‌ایم.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی اشاره به اینکه « 17 شهریور ماه روز جهانی سواد آموزی است»، یادآور شد: شعار جهانی سواد آموزی در سال جاری، سواد آموزی در دنیای دیجیتال است. با توجه به این شعار یکی از راهبردهای ما استفاده از فناوری‌های نوین در آموزش و تدریس سواد‌آموزان است و به این موضوع اهتمام ویژه خواهیم داشت. 

اسدی خاطرنشان کرد: توسعه مراکز سوادآموزی، توسعه آموزش پس از سوادآموزی و غنی سازی محیط و... از دیگر راهبردهای ما است. خراسان رضوی با داشتن 31 مرکز آموزشی رتبه اول کشور را در تاسیس مراکز یادگیری محلی دارد.

وی با بیان اینکه «سازمان‌های مردم نهاد در شناسایی و جذب بی‌سوادان همکاری خوبی با ما دارند»، عنوان کرد: مدیران مدارس باید بسیج شوند که کلیه اولیای بی‌سواد را شناسایی کنیم. طرح به صفر رساندن بی‌سوادی اولیای دانش‌آموزان، تا پایان سال 96 اجرا خواهد شد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در خصوص مهمترین مطالبات این معاونت گفت: مساله سواد‌آموزی باید به عنوان گفتمان رایج مدیران دستگاه‌های اجرایی استان قرار بگیرد و آنها درشناسایی و معرفی گروه سنی 10 الی 49 سال همکاری کنند. 

اسدی افزود: از دستگاه‌های اجرایی می‌خواهیم که در تشکیل و پشتیبانی فعالیت مراکز  یادگیری محلی همکاری لازم داشته باشند همچنین یک نفر رابط سوادآموزی به معاونت سواد آموزی معرفی کنند. 

وی خاطرنشان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی با همکاری روحانیون مستقر در استان بسترهای مناسب را در کانون های مساجد، دارالقرآن و... در زمینه سوادآموزی فراهم کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: