• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-2287-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

مسئول دبیرخانه شهر جهانی سنگ‌های قیمتی:

مشهد به‌عنوان «شهر معین گوهرسنگ‌ها» پیشنهاد داده می‌شود

مسئول دبیرخانه شهر جهانی سنگ‌های قیمتی گفت: آنچه دبیرخانه در چشم‌انداز سال آتی در نظر دارد، معرفی مشهد به‌عنوان «شهر معین گوهرسنگ‌ها در ایران» است.

ملیحه سلطانی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، پیرامون معرفی مشهد به عنوان شهر معین گوهرسنگ‌ها اظهار کرد: اقدامات اولیه درخصوص این پیشنهاد انجام شده، کارگروه توسعه در استانداری نیز شکل گرفته و تنظیم سند آن را در دستورکار قرار داده‌است.

وی با بیان این‌که هدف تمامی شهرهای جهانی سنگ‌های قیمتی، هویت‌سازی با صنایع و معرفی فرهنگ و سنت است، افزود: کمک به ایجاد اشتغال پایدار، ایجاد رقابت مثبت بین شهرهای کشور، جذب و افزایش گردشگران داخلی و خارجی، کمک به تجاری‌سازی شهرها، جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، افزایش سرانه تولید ملی، گسترش بازارهای تخصصی و افزایش سهم در سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان جهانی صنایع دستی، ازجمله دیگر اهداف شهرهای جهانی سنگ‌های قیمتی است.

سلطانی گفت: یکی از ایرادات واردشده توسط داوران به ما درمورد ضعف طراحی‌ها بوده که ما در بحث آموزشی، از سال پیش یک‌سری آموزش‌ها را با استراتژی‌های ویژه آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: دراین مورد از سال گذشته با  شرکت شهرک‌ها، فنی حرفه‌ای و کانون جواهرات مشهد، هم‌افزایی‌ها و همکاری‌هایی را به انجام رساندیم؛ ضمن این‌که حدود ۱۴۰ نفر را در زمینه طراحی، آموزش تخصصی داده‌ایم و امسال نیز درحال ادامه آن هستیم.

مسئول دبیرخانه شهرجهانی سنگ‌های قیمتی اضافه کرد: در بحث هنرستان‌ها، علاوه‌بر هنرستان‌های تخصصی که در زمینه گوهرسنگ‌ها در کنار دیگر هنرجویان فعالیت می‌کنند، به دنبال ایجاد یک هنرستان تخصصی مربوط به هنرهای ایرانی اسلامی هستیم که مصوبه آن از کارگروه استانداری گرفته شده و امیدواریم دراین زمینه بتوانیم یک هم‌افزایی با آموزش و پرورش داشته باشیم تا آنچه در شأن یک هنرستان ایرانی- اسلامی در بحث نما است، اتفاق افتد‌. 

سلطانی هدف از تاسیس این هنرستان را اشتغال‌زایی دانست و افزود: علاوه‌بر تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، طراحی طلا و جواهر نیز از رشته‌های دارای اولویت در این هنرستان خواهد بود.

وی پیرامون دیگر‌فعالیت‌ها در زمینه شهر جهانی سنگ‌های قیمتی ادامه داد: قرار است در پارک‌موزه علوم زمین، ۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی مخصوص گوهرسنگ‌ها ایجاد کرده و نیز یک مرکز باعنوان مرکز ملی گوهرسنگ‌ها، در انبار چهنو تشکیل دهیم.

سلطانی با اشاره به فعالیت در سه حوزه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خاطرنشان کرد: با همکاری صدا و سیما، مستندی را با نام «عقیق» ساخته‌ایم که احتمالا در جشن سالگرد شهرجهانی گوهرسنگ‌ها رونمایی خواهد شد؛ به‌علاوه مستند «فیروزه» نیز کلید خورده‌است‌.

مسئول دبیرخانه شهر جهانی سنگ‌های قیمتی افزود: در بحث انتشارات، ویژه‌نامه‌ای باعنوان ویژه‌نامه گوهرسنگ‌ها به حالت کتاب به‌ چاپ رسیده؛ همچنین درحال تعامل با دانشگاه‌ها هستیم و بحث‌های پژوهشی را در این زمینه دنبال می‌کنیم تا پایان‌نامه‌های دکتری و فوق لیسانس به سمت گوهرسنگ‌ها سوق داده‌شود که البته درحال حاضر یک پایان‌نامه دکتری با این عنوان درحال انجام است.

سلطانی ادامه داد: در بخش نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز، در چند نمایشگاه مانند هنگ‌کنگ و هلند شرکت کردیم و هم نمایشگاه‌های ملی و هم بین‌المللی را در اولویت قرار داده و با سازمان جهانی صنایع دستی رای‌زنی‌هایی انجام‌ شده؛ ضمن این‌که هنرمندان ما در هر نمایشگاه تخصصی حضور خواهند داشت‌.

وی در خصوص خلأهای موجود در زمینه شهر جهانی گوهرسنگ‌ها گفت: لوح شهر جهانی به شهردار اهدا می‌شود و یکی از گزینه‌هایی که به شهر جهانی امتیاز می‌دهد این است که تابلوها، المان‌ها و میدان‌های شهری، عطر و بویی از جهانی شدن داشته‌باشند؛ ولی متاسفانه نتوانستیم ارتباط خوب و رضایت‌بخشی با شهرداری داشته‌باشیم.

سلطانی خاطرنشان کرد: در بحث ترویج نیز، شهرداری می‌تواند در فرهنگسرا‌ها و کلاس‌هایی که برگزار می‌کند و یا حتی بیلبوردهای تبلیغاتی، کمک‌های شایانی داشته‌باشد؛ ضمن این‌که در این خصوص جلسات و مصوباتی مبنی‌بر استفاده از گوهرسنگ‌ها در المان‌های نوروزی سال ۹۶ داشتیم، اما ارتباطی که مدنظر داشتیم حاصل نشد؛ درعین حال امیدواریم بتوانیم از امکانات شهرداری استفاده کنیم و همکاری بهتری داشته‌باشیم.

وی افزود: با آموزش و پرورش و فنی و حرفه‌ای نیز همکاری‌های خوبی داشتیم و در صدد گسترش تعاملات هستیم؛ همچنین در بحث استانداردسازی، با اداره استاندارد کارهای زیادی را آغاز کردیم که البته علاقه‌مند هستیم تا استانداردهای بین‌المللی در این خصوص بالا رود.

سلطانی پیرامون همکاری‌های انجام‌شده با بخش خصوصی گفت: پروژه‌های خوبی با بخش خصوصی داشته‌ایم؛ ضمن این‌که پروژه پردیس را، که یک پروژه چندمنظوره آموزش، تولید، فروش و نمایشگاه و همچنین یک پروژ ه بزرگ اشتغال‌زایی است، به‌زودی افتتاح خواهیم کرد.

مسئول دبیرخانه شهر جهانی سنگ‌های قیمتی اضافه کرد: نمایشگاه دائمی گوهرسنگ‌ها در موزه بزرگ خراسان نیز با همکاری بخش خصوصی بوده؛ همچنین درخصوص نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز با بخش خصوصی درحال تعامل هستیم؛ ضمن این‌که از سوی بسیاری از برج‌های خصوصی از جمله برج کوه نور، پیشنهادهایی داشته‌ایم مبنی براین که طبقاتی از این برج‌ها در اختیار ما قرار گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: