• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 966-2191-5
  • خبرنگار : 15099
  • منبع خبر : ----

در گفت‌وگو با رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری مشهد مطرح شد:

اگر صدور مجوز ساخت هتل در مشهد متوقف شود!

یک سوم واحدهای اقامتی کشور در مشهد قرار دارد و همواره اتحادیه‌های واحدهای اقامتی در طی چند سال اخیر عنوان می‌کنند که با مشکل خالی بودن ظرفیت واحدهای خود مواجه هستند و ساخت بی‌رویه واحد اقامتی در این شهر نگران‌کننده است.

احمد دیناری، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: اگر فرض کنیم سازمان میراث فرهنگی سه سال مجوز ایجاد هتل و یا واحد اقامتی را متوقف کند باز هم مشکل این حوزه حل نخواهد شد، زیرا مشکل حوزه اقامت در مشهد به فعالیت واحدهای اقامتی غیررسمی مانند زائرسراها و اسکان در مدارس برمی‌گردد.

وی ادامه داد: با وجود واحدهای اقامتی رسمی می‌توان گفت که ایجاد واحد اقامتی در مشهد ضرورت دارد، اما وجود واحدهای غیررسمی ما را در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت واحد اقامتی در مشهد نیاز است یا خیر، دچار تردید می‌کند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد با بیان اینکه یک سوم واحدهای اقامتی در مشهد است، اظهار کرد: این واحدهای اقامتی شامل هتل‌، هتل‌آپارتمان و مهمانپذیر است، در واقع 17 درصد هتل‌های کشور، 52 درصد هتل‎آپارتمان‌ها و 28 درصد میهمان‌پذیرهای کشور در مشهد واقع شده‌ است.


وی با اشاره به واحدهای اقامتی رسمی در مشهد گفت: ظرفیت اشغال واحدهای رسمی مشهد حدود 90 هزار نفر در هر شب است، واحدهای اقامتی غیررسمی شامل واحدهای اقامتی ارگان‌های دولتی، آموزش و پرورش و ... است که در ایام خاص اقدام به پذیرش مسافر می‎کنند و حدود 60 هزار نفر را در هر شب اسکان می‌دهند. همچنین باید به حسینیه‌ها نیز اشاره کرد که برخی هیات‌های مذهبی در ایام عزاداری از شهرستان‌‎ها به مشهد سفر می‌کنند و در این اماکن اقامت دارند.

دیناری به زائرسراهای دولتی اشاره کرد و افزود: سازمان‌های دولتی و غیردولتی یا مستقیم اقدام به ایجاد واحد اقامتی در مشهد می‌کنند و یا به طور غیرمستقیم با شرکت‌های خصوصی قرارداد می‌بندند.  این واحدها اقامتی ادعا می‎کنند که صرفا به پرسنل خود خدمات اقامتی می‌دهند.

وی با بیان اینکه طبق برآورد انجام شده در حال حاضر 400 زائرسرای وابسته به بخش دولتی در مشهد وجود دارد، بیان کرد: بسیاری از این واحدها مالیات پرداخت نمی‌کنند و تعداد آنها نیز دو برابر واحدهای رسمی در مشهد است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد یادآورشد: باید به منازل یا خانه‌مسافرها اشاره کرد که خدمات اقامتی ارائه می‌کنند، همچنین ساخت زائرشهر توسط‌ آستان قدس و زائرسراهای ارزان قیمت توسط بنیاد امام رضا(ع) در هر استان اخیرا صورت گرفته است.


وی عنوان کرد: پیشنهاد می‌کنم اتحادیه واحدهای اقامتی مشهد با سازمان‌های پژوهشی همچون جهاددانشگاهی همکاری داشته باشند و طرح‌های راهبردی تحت عنوان امکان‌سنجی "ایجاد و توسعه واحدهای اقامتی در مشهد" برای افق 5 ساله تهیه کنند تا وضعیت این حوزه سامان یابد.

دیناری تاکید کرد: واحدهای اقامتی غیر رسمی نباید مانعی بر سر راه ایجاد واحدهای اقامتی رسمی باشد، همچنین واحدهای اقامتی رسمی برای افزایش ماندگاری مسافر و اقامت خود باید از بازاریابی سنتی خارج شود و با شرکت در نمایشگاه‌ها، استفادها از ابزارهای انگیزاننده و ارائه تخفیف‌ها میزان اقامت مسافر را افزایش دهند.

وی یادآور شد: اگر یک سوم واحدهای اقامتی را در مشهد نمی داشتیم نمی توانستیم سالانه میزبان 25 میلیون زائر و مسافر باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: