• دوشنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 966-2685-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

وزیر کشور در نشست خبری:

بنا داریم تغییر فرمانداران حداقلی باشد/دستور دادم حداقل 5 سال سن استانداران کاهش یابد

وزیر کشور گفت: بنا داریم تغییر فرمانداران حداقلی باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان عبدالرضا رحمانی فضلی امروز در نشست خبری که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به سیاست‌های دولت برای تغییر استانداران اظهار کرد: ما برای تغییر ارزیابی داریم که متناسب با آن تغییراتی را انجام خواهیم داد، بعد از انتخابات و پایان دوره 4 ساله در حال ارزیابی هستیم، برخی از همکاران درخواست بازنشستگی داده‌اند و برخی نیز خواهان همکاری در بخش های دیگر هستند، بنابراین ما هر چند تغییراتی که در حوزه استانداران خواهیم داشت بناست تا انتهای شهریور صورت گیرد.

وی ادامه داد: برای فرمانداران نیز این امر به تناسب ارزیابی ها و نگرش استانداران صورت خواهد پذیرفت و بنا داریم که تغییر فرمانداران در اقل باشد.

وزیر کشور با اشاره به عدم ابلاغ مجوز پدیده برای ساخت و سازها بیان کرد: این بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و دو سه مرتبه این مجوز در رفت و آمد بود، چراکه نگرانی‎هایی در این خصوص وجود داشت که باید وزارت خانه اعلام کند و ما نیز دنبال آن بودیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه ما در حوزه حمل و نقل داخلی و کمک به شهرداری ها کمک‌هایی به طرق مختلف انجام می‌دهیم، گفت:  این در قالب‌های مختلف بوده است،  برای کلان شهرها نیز اولویت ما مساله مترو بود و تا 2000 واگن به شورای اقتصاد وارد کرده ایم که امیدواریم امسال نیز تعدادی وارد شود، البته رویکرد اصلی ما راه اندازی خطوط مترو بوده است که شیراز و مشهد نیز در اولویت بودند، در حوزه تاکسی‌ها نیز 55 هزار تاکسی را تعویض کردیم که ادامه خواهد یافت، یکی دیگر از سیاست‌های ما هم نوسازی اتوبوس‌ها بوده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته کمک به اتوبوس‌رانی را به شهرهای پرجمعیت کمتر توسعه یافته معطوف کردیم و بیش از 330 دستگاه برای آن‌ها تعیین کردیم، این مساله برای شهرهای بزرگ تمرکز بر سرعت بخشی به طرح‌های مترو از طریق کمک به انتشار اوراق مشارکت است، در مشهد نیز سال گذشته 100 دستگاه اتوبوس از طریق تسهیلات ارزان قیمت وارد کردیم.

وزیر کشور در خصوص حضور بانوان در زده‌های مدیریتی این وزارتخانه گفت:  ما در دولت قبل، در وزارت کشور 51 نفر از معاونین استانداری را از بانوان داشته‌ایم، در این دوره نیز تلاش می کنیم و این را به همه استانداران اعلام کرده‌ایم که در حوزه معاونین و بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها از حضور بانوان استفاده کنند.

وی ادامه داد: در این 4 سال سرمایه‌گذاری شده  و تلاش می کنیم یک معاون وزیر در حوزه ستادی از زنان داشته باشیم و در حوزه استان‌ها نیز استفاده کینم.

وزیر کشور اضافه کرد: حاشیه نشینی جزء وظایف وزارت راه‌وشهرسازی است ولی در قالب طرح ساماندهی آسیب‌های اجتماعی یکی از اولویت‌ها مساله حاشیه نشینی بود.

رحمانی‌فضلی با اشاره به اینکه قاچاق کالا و ارز در دولت یازدهم توفیقات خوبی داشته و حداقل کاهش را در این دوره داشته ایم که تا 35 تا 40 درصد بوده است، افزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اصلاح قوانین و مقررات خوب عمل کرده‌اند و هم در موضوع ضابطه‌مند کردن حمل کالا خیلی خوب عمل شده و در انبارها نیز نظام کنترل دقیق ایجاد شده است. همچنین دو مصوبه برای ساماندهی بازارچه‌های مرزی و همچنین کوله‌بران داشته‌ایم  و دستمزدی حداقل ماهی 500 هزار تومان برای آن ها دیده شده است.

وزیر کشور با بیان اینکه موضوع اشتغال در وزارت کشور با نقشی هماهنگ کننده توسط استانداران و فرمانداران دنبال می‌شود، گفت: ما حداقل سالی یک میلیون و 200 هزار نفر به بازار اشتغال مان وارد می‌شود که باید برای یک میلون نفر آنها 700 هزار میلیارد تومان برای کار آنها هزینه شود، ما تجربه 650 هزار اشتغال را در سال گذشته داشته‌ایم که امیدواریم یک میلیون ایجاد شود، در دولت نیز وزارت اقتصاد و دارایی مامور شده تا در این حوزه کار کند و این دغدغه اصلی مردم ماست.

وی اظهار کرد: دولت هیچگاه به مباحث ملی مبتنی بر گرایشات سیاسی نگاه نمی کند. دولت باید برای همه مردم مجری‌گری کند، دولت متولی و موظف است برای مردم کار کند. نگاه دولت کاملا عادلانه و از منظر خدمات رسانی است، یقینا هر کمکی که در دولت قبل به شهرداری‌ها شده به نسبت امکانات بوده و مسایل سیاسی در آن دخیل نیست.

وزیر کشور با بیان اینکه بحران آب نیازمند پاسخگویی متولی آب است، خاطرنشان کرد: من عضو شورای عالی آب هستم و ما در دولت یازدهم 8 تا 10 مرتبه این شورا را تشکیل دادیم. علی رغم همه خشکسالی‌ها تصمیماتی که گرفته شد، منجر به بحران آب نشد. با این حال در حوزه تغییر شیوه‌های کشت، وزارت کشاورزی فعالیت‌های خوبی داشت و دولت 80 درصد منابع را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار داد، در حوزه آب‌های مرزی دولت با کمک مقام معظم رهبری رقم خوبی برای این منظور در نظر گرفت و تنها پروژه‌هایی که صددرصد تخصیص را دارد، همین مساله سدهاست.

وی ادامه داد: ما در یک منطقه بیابانی و نیمه بیابانی قرار داریم، باید مکان‌یابی صنایع به گونه‌ای باشد که موضوع آن در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه 24 میلیون رای به معنای تفکیک قائل شدن بین مردم نیست، گفت:  دولت، دولت 80 میلیونی است، باید در انتخاب مدیران کسانی انتخاب شوند که برنامه دولت را قبول داشته باشند و مشی دولت اعتدال است و در این مشی جناح مد نظر نیست، دکتر روحانی وزرای خود را بر همین مبنا انتخاب کرده است،  باید با مشی اعتدالی همه مورد توجه باشند و تقسیم بندی مردم کار درستی نیست و دولت، دولت همه است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اعتقاد به جوان‌گرایی مساله‌ای کاملا روشن است، افزود: منتهی برای مشاغل مختلف باید به تناسب ظرفیت و نوع کار به این مساله نگاه شود، در این دوره دستور داده‌ام حداقل 5 سال سن استانداران کاهش یابد و در بین فرمانداران از بازنشستگان استفاده نشود، طرحی به دکتر روحانی در این خصوص داده‌ایم ولی وزارت کشور مدیران خاص خود را می خواهد.

وی گفت: متاسفانه روند انتخاب مدیران وزرات کشور همیشه از بیرون به وزارت کشور رفته‌اند، این موجب شده ما در کادرسازی بخش دار، فرماندار و استاندار دچار خلا شویم. بین 70 تا 80 درصد فرمانداران و استانداران ما از بیرون وزارت کشور بودند و الان این نسبت برعکس شده و به نیروهای درون وزارت کشور اعتماد کرده‌ایم که این جواب داده است، منتها سن‌ها بالاتر است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: ما تقاضا کردیم در هر استانی به طور متوسط حدود 100 نفر نیرو جذب کنیم که از کف فوق لیسانس باشند و رشته‌های مرتبط با وزارت کشور با گرایش‌های اعتدالی باشد تا ظرف چند سال، نسل جدیدی برای وزارت کشور تربیت کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: