• سه شنبه ۷ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 966-4086-5
  • خبرنگار : 15113
  • منبع خبر : ----

تشخیص سرطان پانکراس با سلفی

سرطان پانکراس در مراحل اولیه قابل شناسایی نیست، به همین دلیل دانشمندان ابزار تشخیصی منحصر به فردی در قالب اپلیکیشن گوشی هوشمند ساخته‌اند، به‌طوری‌که قسمت سفیدی چشم را برای بررسی علائم اولیه بیماری اسکن می‌کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از نیواطلس، از آنجایی که تشخیص این سرطان در مراحل اولیه بسیار دشوار است و بیماران مبتلا به سرطان پانکراس اغلب پس از پیشرفت آن متوجه بیماری خود می‌شوند شناسایی علائم اولیه بسیار حیاتی است. یکی از علائم اولیه سرطان لوزالمعده زردی است که به دلیل ماده بیلی روبین در خون،  پوست و چشم زردرنگ می‌شوند.

اما بیلی روبین از علائم دیگر بیماری‌ها  نیز بوده و برای شناسایی سرطان لوزالمعده از آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون و ادرار نیز استفاده می‌کنند، اما این فناوری‌ها  فقط مختص برخی از کشورها است.

دستگاه جدید ارائه شده با نام BiliScreen با استفاده از دوربین گوشی هوشمند به همراه الگوریتم‌های رایانه‌ای  سطوح بالای بیلی‌روبین در قسمت سفید چشم که اسکلرا نام دارد را بررسی می‌کند. میزان بیلی‌روبین در بزرگسالان در چشم نسبت به پوست بیشتر است و محققان امیدوارند با استفاده از BiliScreen تغییرات در سفیدی چشم را قبل از بروز علائم پیشرفته سرطان شناسایی کنند.

سرپرست این تحقیق Shwetak Patel  اظهار کرد: چشم‌ها دروازه بدن هستند و اشک‌ها میزان گلوکز بدن و اسکلرا میزان بیلی‌روبین خون شما را بازگو می‌کنند.

اپلیکیشن BiliScreen با جعبه ترکیبی خاص برای کنترل و قرار گرفتن در معرض نور و صفحه شیشه‌ای برای کالیبراسیون رنگ استفاده می‌شود. نتایج نشان داد میزان دقت این روش 89.7 درصد در مقایسه با آزمایش خون معمولی است.

در این روش دوربین و فلش تصویری از چشم گرفته شده و سپس نرم‌افزار بینایی رایانه‌ای اسکلرا را جداسازی کرده و نرم‌افزار گوشی طول موج نور بازتابی جذب شده توسط اسکلرا  را ارزیابی و با استفاده از الگوریتم‌های رایانه‌ای میزان بیلی‌روبین را مشخص می‌کند.

هدف این گروه پیشرفت این روش با حذف جعبه تشخیصی و صفحات شیشه‌ای است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: