• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-4984-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

استاندار:

سقف تعیین شده درآمدهای استان فراتر از ظرفیت‌های خراسان رضوی است

استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: نکته مهم در خصوص درآمدهای استان این است که هر سال گفته می شود اگر درآمدهای استان از سقفی که دارد، بالاتر رود، می توان از این مازاد درآمد برای استان هزینه کرد اما در چند سال اخیر خصوصا از سال 93 به این سمت جهش های سقف مازاد درآمد استان خیلی فراتر از ظرفیت های استانی بوده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان علیرضا رشیدیان در آیین اتمام و بهره برداری از طرح استقرار سامانه پرداخت الکترونیکی از طریق بانکواره اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در حوزه تحقق برنامه های کشور و جلوگیری از ریخت و پاش ها بی مورد گام برداریم. آنچه امروز کلید می خورد، در جهت شفاف سازی و سرعت بخشیدن به نظام مالی و سرعت پرداخت هاست. نظام بودجه ریزی کشور فراز و نشیب های زیادی داشته و از آن روش های سنتی که بر مبنای هزینه بود، تحولات زیادی در سال جاری داشت و قرار بر این شده نظام بودجه ریزی بر مبنای ارزش فعالیت و خدمات هر سازمان و قیمت گذاری آن، به صورت مدیریت منطقه ای جایگزین شود.

وی ادامه داد: امیدواریم آنچه وزارت اقتصاد و دارایی پیگیری می کرده، محقق شود. در این سال ها این وزارتخانه و خزانه کل کشور اقدامات زیادی مبتنی بر تفکر علمی و متناسب با نیاز کشور برای شفاف سازی گردش مالی و تسریع امور حرکت کرده است. این پروژه شفاف سازی و هوشمندسازی عملیات مالی دولت نیز امیدواریم بتواند هوشمندسازی کرده و انضباط مالی را ایجاد کند و سرعت لازم را ایجاد کند تا نتایج خوبی در راستای اهداف نظام و انقلاب داشته باشد.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: نکته مهم در خصوص درآمدهای استان این است که هر سال گفته می شود اگر درآمدهای استان از سقفی که دارد، بالاتر رود، می توان از این مازاد درآمد برای استان هزینه کرد اما در چند سال اخیر خصوصا از سال 93 به این سمت جهش های سقف مازاد درآمد استان خیلی فراتر از ظرفیت های استانی بوده است. از دیگر سو دولت به دنبال ایجاد اشتغال بوده و ما دنبال ایجاد فضایی برای انگیزه بخشی به بخش خصوصی هستیم و ما دنبال این هستیم در حوزه درآمدها و مالیات ها به گونه ای عمل کنیم که بخش خصوصی انگیزه بیشتری داشته باشد.

رشیدیان با بیان اینکه ما در این چند سال اخیر به آن سقف مورد نظر درآمدی نرسیده ایم، خاطرنشان کرد: که امیدواریم استان بتواند از این ظرفیت قانونی استفاده کند. ما در این چندساله 2 درصد افزایش درآمد داشته ایم ولی نسبت به آنچه مصوب شده، 29 درصد کاهش داشته ایم. ما سرمایه گذاری سنگینی در حوزه اشتغال سرمایه گذاری کرده ایم و بیش از 10 هزار و 500 میلیارد تومان در استان برای اشتغال سرمایه گذاری کرده ایم. همچنین قرار است در حوزه طرح تکاپو 320 میلیارد تومان، در حوزه گردشگری 5800 میلیارد تومان سرمیاه گذاری داشته ایم که باید برای تحقق همه این ها انعطاف هایی نشان داد.

استاندار خراسان رضوی گفت: این امر در درازمدت برای واحدهایی که ایجاد می شود، می توانند درآمد کشور را افزایش دهند ولی باید در کوتاه مدت با این ها تعامل کرد چون نوپا هستند تا شرایط برای آن ها فراهم شود. این سقفی که برای ما مشخص شده مسلما ما نمی توانیم به آن برسیم که نیازمند تجدید نظر است تا انگیزه ای در استان نیز در حوزه درآمدی پیش آید.

وی اضافه کرد: می دانیم آنچه که هدف دولت است، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است که این امر جز با شفافیت ایجاد نخواهد شد ولی باید شرایط مختلف اجتماعی و تولید در نظر گرفته شود.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به راه اندازی و فعالیت اتاق گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان، عنوان کرد: در سال گذشته بانک های استان همکاری خوبی با بخش های خصوصی داشتند که نتیجه عملی آن رشد در تولید و اشتغال بوده به طوری که ما با 8 درصد جمعیت کشور، 16 درصد اشتغال کشور را بر عهده گرفتیم که اگر سرمای سال پیش نبود، این میزان بیشتر می شد. سال گذشته بیش از 860 میلیارد تومان از این محل به ما خسارت وارد شد. 

رشیدیان بیان کرد: ما در رابطه با ظرفیت های بند «و» تبصره 5 سال گذشته حدود 50 میلیارد ریال را برای تهاتر بدهی های بین بخش خصوصی و دولت استفاده کردیم و امسال نیز 330 میلیارد ریال از این ظرفیت استفاده شده است که ما از این جهت جزو استان های پیشتاز هستیم. به هر حال اوراق هزینه کرد از زمان آینده است که باید به نحوی دنبال شود که در آینده دچار مشکل نشویم. در حوزه اسناد خزانه نیز جذب 86 درصدی حدود 1900 میلیارد در استان جذب کردیم. 

وی افزود: البته در مورد برخی موارد مانند سکوک استان ظرفیت استفاده بیشتری دارد. پروژه های عمرانی استان نیازمند توجه بیشتر برای تامین نقدینگی است. اوراق کمک خوبی است ولی برخی ردیف ها مانند ارتقای شاخص های اقتصادی خصوصا در حوزه کمک های فنی اعتباری برای استان نمی توان با اوراق کار کرد که باید نقدینگی آن تامین شود. با گذشت 6 ماه از سال بخشی از آن تامین شده که بخش اعظم آن هنوز در جریان ابلاغ و تخصیص است. 

استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: این استان این ظرفیت را دارد که در صورت تخصیص به موقع نقدینگی در توسعه کشور نقش آفرینی بیشتری کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: