• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-3887-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

نصب اولین کاشی ماندگار خراسان رضوی در منزل عثمان محمد پرست

اولین کاشی ماندگار خراسان رضوی در راستای حفظ میراث ناملموس کشور از سوی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بر  سر در منزل عثمان محمد پرست نصب شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی،محمد رحیم رهنما، مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی صبح امروز چهارشنبه 8شهریور ماه در مراسم نصب کاشی ماندگار بر سر در منزل استاد موسیقی نوازی عثمان محمد پرست اظهار کرد: نصب اولین کاشی ماندگار از ابتکارات سازمان میراث فرهنگی  است که به منظور حفظ افتخار آفرینان سرزمینمان فراهم شده است و هدف از این اقدام گرامی داشت افراد شاخص در رشتهه ای مختلف به منظور حفظ میراث ناملموس کشورمان است.

وی افزود:غروز آفرینی کشورما به وجود مشاهیر علمی، فرهنگی، تاریخی است و بانصب کاشی ماندگار یاد این عزیزان را گرامی خواهیم داشت و جایگاه این عزیزان را در سطح مناطق و محلات به عنوان میراث ناملموس حفظ خواهیم کرد.

رهنما تصریح کرد: با همکاری ارداره ارشاد اسلامی مشاهیر و هنرمندان را شناسایی و نسبت به بزرگداشت نام و یاد این افراد کاشی ماندگاری را سر در منزل آنان نصب خواهیم کرد. در همین راستا استاد عثمان محمد پرست دو تار نواز موسیقی مقامیبر خواسته از خطه خواف که مدتی در بستر بیماری است به عنوان اولین هنرمند برجسته و افتخار افرین استان خراسان رضوی با نصب کاشی ماندگار بر سر در منزلش ماندگار می‌شود.

وی افزود:امیدواریم بتوانیم با کمک مسئولین  و دیگر نهادهای فرهنگی هنری به معرفی و ثبت میراث ناملموس کشورمان بپردازیم. مشاهیر و هنرمندان ما توانایی معنوی زیادی دارند و در امر زبان زد هستند و امیدواریم بتوانیم جایگاه و نقش این افراد را در استان خراسان رضوی ماندگار کنیم.

سعید سرابی، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در ادامه این مراسم گفت: اتفاق مبارکی است اگر چه نمادین اما شآن و جایگاه و منزلت هنرمندان بسیار قابل اهمیت است استاد عثمان محمد پرست غیر از شخصیت هنری که دارد انسانی فرزانه است که در حرکت های اجتماعی نیز همواره حضور دارد  و مدارس زیادی در کشور به نگاه بلند این استاد و استفاده از ارزش های هنری تبدیل به جریانی اجتماعی شده است.

وی افزود: ابتکار طرح کاشی ماندگار بسیار ارزشمند است واینکه این ماندگاری از منزل استاد عثمان محمد پرست آغاز شده است نیز خود ابتکار ارزنده ای است چرا که استاد افتخار جریان و پایگاه های هنری خراسان و میراث دار نسل بزرگ موسیقی مقامی خراسان و کشور است.

سرابی تصریح کرد: هر چند عثمان محمد پرست را در دیگر کشورها به نام عثمان خوافی می‌شناسند اما فرصت خوبی  است تا شورای شهر اهتمام ویژه ای در این راستا داشته باشند و جریان‌های هنری که داشته‌های فرهنگی شهر ما هستند را حمایت کنند.

وی افزود: امیدواریم این راه ادامه پیدا کند و از همت میراث فرهنگی در راستای حفظ میراث ماندگار شهر مشهد  قدردانی می کنیم.

استاد عثمان محمد پرست هنرمند دو تار نواز خراسانی که مدتی است در بستر بیماری است نیز گفت: 90سال سن دارم و از زمانی که به یاد دارم تار می‌زدم  پدرم در خواف دامدار بود اما من توانستم از طریق تار و نوازندگی به بسیاری از کشورهای دنیا دعوت شوم.

وی افزود:هر چه دارم از لطف و کرم خداوند است و گرنه لیاقت این همه الطاف و بزرگواری را ندارم من خدمتگزار تمامی مردم ایران زمین هستم امروز صدایم پر از گریه است از مردم می‌خواهم ما هنرمندان را فراموش نکنند.

استاد عثمان محمد پرست دوتار نواز موسیقی مقامی آثار مطرح و معروفی دارد که مهمترین آن‌ها مقام نوایی از اشعار طبیب اصفهانی است و با پنجه هنرمندش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های این دیار اجرا‌های گوناگونی را آفریده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: