• چهارشنبه ۸ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 966-3985-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح مطرح کرد

چهار برنامه پنج ساله پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی

 رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح گفت: اقدامات پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی به شکل منظم و برنامه محور در قالب برنامه‌های پنج ساله از سال 77 آغاز شد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت الاسلام کاظم بهرامی امروز هشتم شهریورماه، در همایش سراسری مدیران سازمان قضایی نیروهای مسلح در مشهد، اظهار کرد: هر ساله همایش‌های سازمان قضایی در کنار مضجع ملکوتی حضرت ثامن (ع) برگزار می‌شود. خروجی این همایش‌ها قوانین، مقررات و فعالیت‌های مورد نیاز سازمان قضایی است که در اینجا نهایی می‌شود. قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، قانون آیین دادرسی و بسیاری از امور همین‌جا مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی افزود: همایش امسال در خصوص پیشگیری از وقوع جرم و عنوان همایش «بایسته های برنامه پنجم پیشگیری از وقوع جرم» است. 

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به پیشینه پیشگیری در سازمان قضایی، عنوان کرد: سازمان قضایی بعد از جنگ با فراغتی که نیروهای مسلح پیدا کردند مقوله پیشگیری را آغاز کرد. البته در آن زمان در سازمان قضایی و سازمان‌های نیروهای مسلح ساختاری تحت عنوان پیشگیری از وقوع جرم نبود. از سال 72 به تدریج فعالیت‌های سازمان شکل گرفتند.

بهرامی با بیان اینکه تا پایان سال جاری چهار برنامه پنج ساله را پشت سر خواهیم گذاشت، تصریح کرد: برنامه نخست از سال 77 تا 81 بر آسیب شناسی متمرکز بود. در این خصوص 16 عنوان مجرمانه، شایع و بااهمیت، سبب شناسی شد و به کمک نیروهای مسلح در مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم علل، عوامل و انگیزه‌ها شناسایی، راهکارها پیدا و به نیروهای مسلح اعلام شد. ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان آن استقبال چشمگیری از این موضوع داشتند که اگر همکاری آن‌ها نبود این دستاوردها حاصل نمی‌شد.
 
وی افزود: در برنامه دوم پنج ساله از سال 82 تا 86 با این شعار که پیشگیری مقدم بر درمان و مجازات است، موضوع آسیب زدایی مطرح شد. آسیب‌هایی که در برنامه اول شناسایی شد سازمان قضایی در برنامه دوم درصدد از بین بردن آن ها برآمد. اکنون در بحث پیشگیری، قوه قضاییه به تنهایی عمل می‌کند اما با تمام این کمبودها، برنامه‌ها پیش رفت. اگر تمام دستگاه‌ها همکاری می‌کردند اکنون در کاهش جرایم مرفق‌تر بودیم. 

رئیس سازمان قصایی نیروهای مسلح در خصوص برنامه سوم، عنوان کرد: این برنامه از سال 87 تا 91 با این شعار که پیش‌بینی مقدم بر پیشگیری است، مطرح شد. این برنامه با نیم نگاهی به دو برنامه اول و دوم و تجربیات به دست آمده پیش رفت.
 
بهرامی با بیان اینکه برنامه دوم از سال 92 تا 96 است و تا پایان امسال به اتمام می رسد، خاطرنشان کرد: این برنامه تحت عنوان راهکارها مطرح شد یعنی راهکارهای به دست آمده چگونه اجرایی شوند. در این پنج سال به دنبال این موضوع بودیم. نیروهای مسلح مقتدرانه وارد موضوع شدند و ستاد کل نیز بسیار همکاری کرد به خصوص در دوران اخیر بعد از روی کار آمدن سردار باقری همکاری بسیار جدی تر شد و تا حدود زیادی نیز موفق بود.
 
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح افزود: تاکنون 657 مجمع استانی برگزار شده که با 31‌ مجمعی که در نیمه دوم سال جاری برگزار خواهد شد، به 688 مجمع می‌رسد. این 657 مجمع، خروجی برنامه های پنج ساله است. به طور میانگین هرساله 6500 نفر از فرماندهان و مسئولین ارشد نیروهای مسلح در شوراها و مجامع استانی شرکت می‌کنند. 

بهرامی با بیان اینکه این مجامع حدود 11 خروجی داشته اند، عنوان کرد: مجمع اخیر همایش بایسته‌های برنامه پنجم است که مختص پیشگیری از وقوع جرم است. چهار کمیسیون برگزار شده و 21 عنوان کلی از آن به دست آمده است که راهکارهای این عناوین در تهران، شهرستان‌ها و استان‌ها بررسی می‌شود و برنامه پنجم پیشگیری از وقوع جرم در طول پنج سال تدوین و به استان‌ها و ستاد کل ابلاغ خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: