• پنجشنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-4487-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

سالروز ناپدید شدن مسیح لبنان؛

یک مدرس دانشگاه:
امام موسی صدر، مولد فضای تعاملی درمیان ادیان بود

یک مدرس دانشگاه گفت: امام موسی صدر مولد فضای تعامل، گفت‌وگو و مراوده با ادیان متفاوت بود.

حسن جمشیدی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، درخصوص شخصیت و راز ماندگاری اندیشه‌های امام موسی صدر به مناسبت سالروز ناپدید شدن این شخصیت برجسته شیعه، اظهار کرد: بخشی از اندیشه و تفکر امام موسی‌صدر ناشی از تعامل با جامعه بود و ویژگی ایشان این بود که در کشوری مانند لبنان با ادیان و گروه‌های متفاوت برخورد داشته‌است.

وی با اشاره به کارکردهای حوزه‌های علمیه در پاسخگویی به نیازهای جامعه افزود: برخی افراد با ورود به حوزه علمیه، آماده پاسخگویی به نیازهای جامعه می‌شوند، برخی وارد تبلیغ دین شده و در قلمرو شیعه شروع به ترویج دین کرده، به دین عمق و تداوم می‌بخشند و همچنین بخشی وارد گفت‌وگو با دیگر مذاهب همچون حنفی و شافعی می‌شوند.

جمشیدی ادامه داد: پس از جریان جمال‌الدین اسدآبادی، در اوضاع و احوال حوزه‌های علمیه نیز تغییراتی رخ داد و تنها ضرورت تبلیغ دین و دفاع از شیعه مطرح نبود؛ بلکه مراوده و گفت‌وگو با دیگر ادیان مطرح شد و امام موسی‌صدر ایجاد‌کننده چنین فضای تعاملی در میان ادیان در لبنان بود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: ایشان یک شخصیت باسواد و تحصیل‌کرده در حوزه بود که هم به زبان مسیحیان و یهودیان لبنانی آشنا بود و هم شامه خاصی داشت که موجب پذیرش از طرف آنان می‌شد و شاید بتوان گفت علت ترور و یا دزدیده‌ شدن امام موسی‌صدر، همین مسئله و وجود این ویژگی در ایشان باشد.

جمشیدی با تاکید بر این که امام‌ موسی‌صدر از معدود علمایی است که توانسته فضای تعاملی میان ادیان را ایجاد کند، گفت: این شخصیت بسیار در بین مسیحیان لبنان نفوذ داشت و به همان نسبت که شیعیان و مسلمانان در آن‌جا به ایشان علاقه‌مند بودند. در پیروان دیگر ادیان نیز چنین علاقه‌ای به چشم می‌خورد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون ما در جامعه در یک فضای سیاسی زندگی می‌کنیم که در آن رئیس جمهور متعلق به یک دین و مجلس متعلق به ادیان گوناگون است و بنابراین حل‌وفصل و تعامل در این‌جا مطرح است.

این مدرس دانشگاه افزود: امام‌ موسی صدر از معدود چهره‌های موفق در عرصه تعاملی با ادیان است و همچنین شهید بهشتی نیز از شخصیت‌هایی است که می‌توان گفت از این‌ لحاظ با ایشان هم‌طراز است.

وی با اشاره به آیات «اذْهَبَا إِلَىٰ فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَىٰ فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى» تصریح کرد: در قرآن نیز خداوند به موسی و هارون در نرم سخن گفتن با فرعون سفارش کرده و این مهارتی است که خدواند در وجود امام موسی‌صدر نهاده‌است.

جمشیدی پیرامون ماندگاری اندیشه‌های امام موسی صدر با وجود گذشت سال‌ها در میان جامعه و جوانان خاطرنشان کرد: شخصیتی مانند ایشان، لایه‌هایی از دین را کنار می‌زند که دیگران نسبت به آن بی‌توجه بوده‌اند و در حالی که بسیاری از افراد هرگز دیگر ادیان را قبول ندارند، امام موسی‌صدر وارد تعامل با آنان شده و این سبب ماندگاری اندیشه‌های ایشان است. 

وی با بیان این که ایشان این تعامل را وظیفه خود می‌دانست، ادامه داد: امام‌ موسی‌صدر به سراغ بخش‌هایی از احکام دین می‌رود که تابحال محفوظ بوده و آن را احیا و وارد جامعه می‌کند.

جمشیدی افزود: امام موسی‌صدر از ذهن باز و آزاداندیشی برخوردار بوده، به طوری‌که از میان این گفت‌وگوها و تعاملات، اطلاعاتی جدید برای خود به‌دست می‌آورد و بنابراین ایشان در لبنان به‌دنبال تغییر جامعه با اندیشه خود نبوده‌؛ بلکه با ویژگی آزاداندیشی به‌دنبال تغییر در خود و جامعه است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: آنچه بیش از همه در کار امام موسی‌صدر به‌چشم می‌خورد، رفع تنش و کدورت با دیگر ادیان و فرق است و درحقیقت ایشان به‌دنبال ایجاد صلح و صفا در مجموعه دین‌مداران بوده‌است.

جمشیدی اضافه کرد: آنچه برای ایشان حائز اهمیت بوده، بحث اخلاق است؛ یعنی با چارچوبی اخلاقی، گشاده‌رویی و تحمل اخلاقی یکدیگر، انسان‌ها می‌توانند در کنار هم تعامل کرده و زندگی کنند و این شیوه و متدی است که ایشان برخلاف بسیاری از افراد در پیش می‌گیرد.

وی در تکمیل سخنان خود افزود: در حقیقت امام موسی‌صدر به‌جای راه قهر و خشونت، گفت‌وگو و نرمش را در پیش گرفته و این اصل شیوه‌ای است که ایشان در آن موفق بوده‌است؛ به‌ طوری‌که این اندیشه امام‌ موسی‌صدر، خود یک راهبرد و استراتژی و یک نگاه کامل دینی در حوزه تئوری و نظر است و اگر بخواهیم با دنیا تعامل کنیم، راهی جز درپیش گرفتن این اندیشه‌ها نداریم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: