• پنجشنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-7614-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

کارگردان مستندهای بی‌مرز با حجاب مطرح کرد؛

باز شدن درهای استادیوم به روی زنان مطالبه‌ای کاذب است

کارگردان مستندهای بی‌مرز با حجاب گفت: یک‌باره تصمیم گرفته می‌شود درهای استادیوم به روی زنان باز شود درحالی که هیچ کس آن را مطالبه نکرده است. آیا واقعا اولین مطالبه جوانان ما این است؟ این موضوع ایجاد مطالبات کاذب در کشور به اسم دفاع از حقوق زن است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شیدا نیکوروین شامگاه گذشته در همایش رسانه‌ها و آژانس‌های بین‌المللی و تغییر سبک زندگی که در دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار کرد: غربی‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از آن‌جا که جای پای خود را در منطقه از دست دادند، متوجه شدند که راه حلی جز جنگ ندارند؛ بنابراین جنگ تحمیلی را ایجاد کردند. 

وی افزود: پس از آن، مایکل لدین از بزرگ‌ترین طراحان انقلاب مخملی و براندازی‌های نرم تأکید کرد که پس از بررسی‌های زیاد، به این نتیجه رسیده‌ایم که چون انقلاب اسلامی از بطن توده‌های مردم برخواسته است، باید همان توده‌ها را در مقابل نظام قرار دهیم و با ایجاد نارضایتی و بدبینی در مردم نسبت به مسئولان و ناکارآمد نشان دادن آن‌ها، می‌توانیم در برابر انقلاب فائق آییم.

نیکوروین ادامه داد: بدبینی، تجمل‌گرایی، اعتیاد و... نشان می‌دهد که متاسفانه در حال حاضر درصد زیادی از این موضوع در جامعه ما محقق شده است.

زنان، تمام جامعه هستند

تهیه‌کننده مستند بی‌مرز با حجاب تصریح کرد: زنان به‌لحاظ آماری نیمی از جامعه هستند اما به لحاظ آثار مترتب بر حضور هدفمندشان در جامعه، همه‌ی جامعه هستند.

نیکوروین با اشاره به اینکه «در گذشته کتاب‌هایی که جریان فمینیسم آکادمیک را در خارج کشور نقد می‌کرد، اجازه ورود به کشور را نداشتند»، یادآور شد: یکی از این کتاب‌ها کتاب فمینیسم و جنگ علیه خانواده است که بسیار علمی و دانشگاهی جریان فمینیسم را در غرب نقد می‌کند. فمینیسم در ترازوی نقد و دروغ‌هایی که زنان باور می‌کنند از دیگر کتاب‌ها در این حوزه هستند.

وی افزود: همچنین کتاب در اثر تفرقه سقوط خواهیم کرد می‌گوید به این دلیل که زنان در جامعه غربی و آمریکایی به نقش اجتماعی خود توجهی ندارند و آن را رها کرده‌اند، این جامعه با خطر حمله‌های نظامی روبه‌رو خواهد شد. نویسنده کتاب عنوان می‌کند اگر مادران نقش اجتماعی مادری خود را به‌خوبی ایفا نکنند، دیگر مادری وجود نخواهد داشت که به فرزندش بگوید برو از وطنت دفاع کن. در نتیجه، دیگر سرباز خوبی در آمریکا وجود نخواهد داشت و درها برای حمله باز می‌شود.

غربی‌های می‌خواهند زنان ازدواج نکنند

کارگردان مستند بی‌مرز با حجاب خاطرنشان کرد: به قول مایکل لدین، اگر قرار باشد موج بدبینی و نارضایتی
 را ارائه دهیم، زنان بهترین گروه هستند؛ زیرا نیمی از جامعه از نظر آمار اما به لحاظ آثار مترتب بر حضور هدفمندشان در جامعه، همه‌ی جامعه هستند. نگاه غربی‌ها برای غلبه بر انقلاب ما این است که یک گروه هدف یعنی زنان را انتخاب کنند که یا ازدواج نکنند یا اگر ازدواج می کنند، طلاق بگیرند.

نیکوروین با اشاره به درخواست طلاق یک زوج پس از گذشت هفت روز از ازدواج آن‌ها گفت: دلیل آن‌ها برای طلاق ظرف گل سبد ماشین عروس بوده است. چه اتفاقی افتاده که چیزهایی اولویت ما شده که تأثیری در بهبودی خانواده ندارد.

وی گفت: در روایات تربیتی داریم که از هر پنج مطالبه کودکانتان، سه مورد را هیچ‌وقت به آن‌ها ندهید، یکی را به سرعت بدهید که فرزندانتان بفهمند عاشقانه آن‌ها را دوست دارید و همچنین یکی از مطالبات را با فرصت و تأمل در اختیارشان بگذارید تا آستانه صبر آن‌ها برای رسیدن به مطالباتشان افزایش یابد.

تهیه کننده مستند بی‌مرز با حجاب بیان کرد: اگر قرار باشد جامعه‌ای داشته باشیم که با صعه صدر و خودکنترلی پیش برود، باید افراد جامعه این موضوع را از کودکی آموزش ببینند.

فمینیسم با اسلام تعارض دارد/  به جای فمینیسم بگوییم مدافعان حقوق حقه و شرعی زنان

نیکوروین در خصوص فمینیسم عنوان کرد: آموزه‌های فمینیستی با انگاره‌های آموزه‌های مذهبی و نه تنها اسلام تعارض دارد. فمینیسم با اسلام سازگاری ندارد. فمینیسم بر مبنای نگاه سکورال نگاشته شده است. ما در داخل کشور، در خصوص فمینیست یک معجونی داریم که اشتباه است. در خارج کشور فمینست‌ها می‌خواهند خشونت علیه زنان وجود نداشته باشد، حقوق زنان با مردها مساوی باشد و.. . در داخل کشور مدافعان حقوق زنان انگار که واژه کم آورده‌اند، اسم خود را فمینیست اسلامی گذاشته‌اند در حالی که فمینیسم با آموزه‌های اسلامی سازگاری ندارد .


وی افزود: فمینیسم اولین‌بار از هنگام اعتراض زنان در کارخانه‌ای برای دست‌مزد پایین در اروپا آغاز شد. فمینیسم آکادمی غربی با اسلام تعارض دارد. ما اسم خود را باید بگذاریم مدافعان حقوق حقه و شرعی زنان اما به ما می‌گویند فمینیست.

برخی فمینیست‌ها در داخل کشور به دنبال تغییر نظام هستند

کارگردان مستندهای بی‌مرز با حجاب خاطر نشان کرد: فمینیسم داخل کشور عاریه‌ای، سیاسی و.. است. برخی فمینیست‌ها در داخل کشور ما به دنبال تغییر نظام هستند.

نیکوروین با اشاره به پخش انیمیشن‌هایی با مفاهیم فمینیستی از رسانه ملی گفت: انگاره‌های فمینیستی را از کودکی به بچه‌ها آموزش می‌دهند؛ در حالی که فقه ما می‌گوید مردان باید نفقه زنان را بپردازند، اما در دانشگاه‌ها به دختران القا کردند که بگویند اولویت ما اشتغال است، نه مادر شدن. در حال حاضر درس خواندن هدفی برای کسب و کار بازاری است. مخالف کار کردن نیستیم، اما اولویت ما باید رسیدن به تکامل و ازدواج درست باشد.

کارگردان مستندهای بی‌مرز با حجاب یادآور شد: سال 86 هنگامی که روز زن به خدمت رهبری رسیدیم، فرموند من بارها تأکید کردم که متاسفانه هنوز خشونت علیه زنان را کم نداریم. مردان متدینی وجود دارند که یک جاهایی تدین آن‌ها کار نمی‌کند؛ جایی که می‌خواهند با زنان و جامعه خود تعامل کنند. ایشان در خصوص این مردان، بر تهذب و قانون تاکید کردند. یعنی باید به آن‌ها رفتارشان را یادآوری کنیم. اگر تهذیب اثری نداشت، به قانون متوصل شویم. این اشتباه است که از اول به قانون متوصل شویم. در کارگاه‌ها به دختران ما آموزش می‌دهند که برای کوچکترین مسأله به قانون و اجرای مهریه متوسل شوند.

سبک تفکر جامعه زنان را کنواسیون‌های بین‌المللی تغییر می‌دهند

وی با اشاره به اینکه «سبک تفکر جامعه زنان را کنواسیون‌های بین‌المللی تغییر می‌دهند»، در خصوص کنوانسیون رفع تبعیض از زنان خاطرنشان کرد: در کنواسیون‌های بین‌المللی ذکر می‌کنند که اگر رابطه آزاد با فردی با رضایت هر دو نفر باشد، هیچ‌کس حتی دستگاه قضا حق مداخله ندارد. این‌ها در متن کنوانسیون رفع تبعیض از زنان هم نوشته شده است. متنی که در زمان شاهنشاهی، ایران غیر اسلامی به آن ملحق نشد اما پس از انقلاب و روی کار آمدن جریان اصلاحات، خارجی‌ها شرایط را طوری فراهم کردند که برای ملحق شدن به کنواسیون‌های آب، غذا، بهداشت و مواد مخدر... باید کشورها به کنوانسیون رفع تبعیض از زنان ملحق شوند.

به ابطال 2030 اطمینان ندارم

نیکوروین با بیان اینکه «به اسم دفاع از حقوق زنان قراردهای بین‌المللی در کشور بسته شد»، گفت: این‌ها همان 2030 هستند. الان 2030 به شکل واضح و آشکار قرداد با دستگاه‌ها می‌بندند. اگرچه عنوان می‌شود که سند 2030 ملغی شده است، اما طرف مقابل نخواهد گذاشت این اتفاق بیافتد.

وی ادامه داد: 2030 رسماً ملغی شده، اما من شخصاً به این ابطال اطمینان ندارم؛ زیرا ما کنوانسیون رفع تبعیص علیه زنان را هم امضا نکردیم، اما تمام برنامه‌های آنان توسط ایادی داخلی‌شان در کشور محقق شد. تمام این‌ها برنامه‌ریزی شده بود. از این به بعد هم محقق خواهد شد.

آیا وسط برنامه ما در عاشورا و اربعین جای توریست است؟

کارگردان مستندهای بی‌مرز با حجاب عنوان کرد: در حال حاضر هم که در را باز گذاشته‌‌ایم تا توریست‌ها بیایند. در مکان‌هایی توریسم مشاهده می‌کنیم که توریست‌پذیر نیستند مثل کوه‌های بی‌بی شهربانو و... . آیا وسط برنامه ما در عاشورا و اربعین جای توریست است؟ چرا توریست‌ها در کشور ما انگشت‌نگاری نمی‌شوند، در حالی‌که ایرانی‌ها به هنگام ورود و خروج در کشورهای دیگر انگشت‌نگاری می‌شوند.

وی افزود: تمام این مداخله کردن‌ها و چنگ‌اندزی‌ها به خاطر این است که سازمان‌دهی در داخل کشور به وجود بیاید که بتواند مردم و جامعه زنان را به نارضایتی بکشاند. 2030 در واقع سند پرجسارت آشکاری بود که رسماً می‌خواست به دستگاه‌های ما ورود پیدا کند.

نیکوروین با اشاره به اینکه «قراردادهایی توسط سازمان‌ها و آژانس‌های بین‌المللی برای آموزش دادن به زنان در داخل کشور بسته شده است»، عنوان کرد: اعتبار یکی از قراردادها یک صد میلیون دلار است که زمان آن به اواخر دهه هفتاد برمی‌گردد. در ابتدا «یو ان دی پی» که بخش عمران سازمان ملل است به سازمان‌های بهزیستی، آموزش و پرورش و... عنوان کرد که برای شما در مراکز و روستاهای استان‌های مرزی فضا می‌سازم؛ زیرا هنگامی که قرار است درها برای حمله نظامی باز شود، در ابتدا باید خانواده‌هایی که در استان‌های مرزی زندگی می‌کنند را تغییر داد.

وی افزود: اگر آسیب اجتماعی در مناطق مرزی افزایش یابد، دفاع از مرزها با مشکلات بیش‌تری مواجه خواهد شد. هنگامی که فضا از نظر عمرانی ساخته می‌شد، تجهیز فضا را یونیسف انجام می‌داد و اجازه نمی‌داد خودمان تجهیز را انجام دهیم. آن‌ها می‌گفتند اگر نمی‌خواهید که ما تجهیز را انجام دهیم، باید پول فضایی را که ایجاد کرده‌ایم برگردانید، ما هم که پولی نداشتیم.

ورود متن‌های اورجینال فمینیستی با ایجاد رشته مطالعات زنان 

تهیه‌کننده مستندهای بی مرز با حجاب یادآور شد: در متن‌های آموزشی کودکان، آموزش رقص، شادمانی و... می‌دهند و جایی برای آموزش قرآن و نماز وجود ندارد. اگر حتی بگوییم رقص و شادی حلال بود، اما باز هم جایی برای آموزش قرآن و نماز وجود نداشت. یک صد میلیون دلار برای رشته مطالعه زنان در دانشگاه تهران هزینه شد تا تمام متن‌های اورجینال فمینیستی وارد کشور شود و این متن‌ها تحت عنوان رشته مطالعه زنان به دختران و زنان جامعه ما آموزش داده شود.

نیکوروین گفت: طرف مقابل حتی به روستاهای بی‌آب و علف ما می‌روند تا نخبه‌ها را شناسایی و جذب کنند.

حذف درس «کوکب‌خانوم زن باسلیقه‌ای است» و «بابا آب داد» برای افزایش تجردگرایی

وی عنوان کرد: قراردادهایی به اسم دفاع از حقوق زنان در داخل بهزیستی و مدارس بسته شد. در مدارس درس کوکب‌خانوم زن باسلیقه‌ای است و بابا آب داد حذف شد تا برای افزایش طلاق و تجردگرایی، کودکان از کودکی آموزش ببینند که فقط بابا آب نمی‌دهد بلکه مادران هم مسئولیت سرپرستی خانواده را باید در آینده بر عهده بگیرند.

اقتدار اقتصادی مردان شکسته شود، تکیه‌گاهی نداریم

کارگردان مستندهای بی‌مرز با حجاب اظهار کرد: قرار است اولین اولویت تمام افراد مساله اشتغال شود، هنگامی که این اتفاق رخ دهد، دیگر پدر به‌عنوان موتور محرک اقتصادی در خانواده نداریم. اقتدار مردان در درون خانواده اگر شکسته شود، بزرگ‌ترین لطمه به قوامیت مردان در درون خانواده خواهد خورد. اگرچه تمام قوامیت مردان صرفاً از نظر اقتصادی نیست، اما اگر ما مردان خانواده را از موجودیت ساقط کنیم، دیگر تکیه‌گاهی در خانواده وجود نخواهد داشت؛ دختران با آسیب‌های جدی روبه‌رو خواهند شد و پسران ما حس مسوولیت و سرپرستی را آموزش نمی‌بینند.

وی بیان کرد: در دهه هفتاد، هنگامی که برای زنان روستایی آموزش می‌گذاشتند، می‌گفتند وظیفه شما کمک کردن به مردان در کشاورزی نسیت و به شوهرانتان بگویید مزد کارتان را بدهند. شاید پس از طرح این موضوع از جانب زنان، نیمی از مردان گذاشتند که زنانشان به کلاس بروند، اما چون این برنامه زیر نظر فرمانداری بود و اگر خانم‌ها به این کلاس‌های آموزشی نمی‌رفتند، آبی که مردم برای کشاورزی استفاده می‌کردند از آن‌ها گرفته می‌شد، همه‌ی مردها اجازه دادند که خانم‌ها به این کلاس‌های آموزشی ادامه دهند.

کارگردان مستندهای بی مرز با حجاب تصریح کرد: نتایج قراردادها را در کوچه و خیابان مشاهده می‌کنیم؛ تغییر نگرش افراد جامعه یک‌شبه اتفاق نیافتاده است.

باز شدن درهای استادیوم به روی زنان مطالبه‌ای کاذب است

نیکوروین عنوان کرد: اشکالی که در برنامه‌ریزی‌های کلان ما وجود دارد، به این دلیل است که اساساً متاسفانه دست‌اندرکاران خانم‌هایی را که متخصص حوزه زنان هستند، به‌عنوان مشاور قبول ندارند. به همین دلیل، یک‌باره تصمیم گرفته می‌شود درهای استادیوم به روی زنان باز شود درحالی که هیچ کس آن را مطالبه نکرده است. آیا واقعا اولین مطالبه جوانان ما این است؟ این موضوع ایجاد مطالبات کاذب در کشور به اسم دفاع از حقوق زن را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در دوران احمدی‌نژاد، معاونت امور زنان می‌خواست ساعت کار خانم‌ها را کاهش دهد، اما به این دلیل که اقدامی کارشناسی‌نشده بود با موج سیاسی روبه‌رو شد و فمینیست‌ها به خیابان ریختند و گفتند می‌خواهند با این کار زن‌ها را خانه‌نشین کنند. در حالی که در کشورهای دیگر الگوهای اشتغال از راه دور برای زنان مهیا شده است.

تهیه‌کننده مستندهای بی‌مرز با حجاب ادامه داد: دولت احمدی‌نژاد در مقابل این اعتراضات تسلیم شد و سپس عنوان کرد زنان بی‌سرپرست کاهش ساعت کار نداشته باشند تا حقوقشان کاسته نشود؛ در حالی‌که این تصمیم هم اشتباه بزرگی بود. فرزندان زنان سر پرست خانوار به حضور مادران در خانه نیاز دارند.


حقوق فردی زنان مانند حق استراحت و عبادت، نادیده گرفته می‌شود

نیکوروین خاطرنشان کرد: در برنامه کلان اقتصادی ما زنان در کجا جا دارند؟ بیمه زنان سرپرست خانوار کجاست؟ در دولت گذشته بی‌تدبیری زیاد شد؛ زیرا از خانم‌ها به‌عنوان مشاور و کارشناس کم‌تر بهره بردند. در این دولت، برعکس به‌خاطر اینکه اگر بیمه زنان خانه‌دار ایجاد شود، اشتغال زنان کاهش می‌یابد، این موضوع را رها کردند. شاهد افراط و تفریط در این زمینه هستیم. برنامه‌ریزی‌های کلان در رأس نظام اسلامی برای تحکیم بنیان خانواده باید به‌گونه‌ای انجام شود که حقوق فردی زنان هم دیده شود. حقوق فردی یعنی حق ورزش، حق استراحت، حق عبادت و... در حالی‌که ما بیش‌تر دنبال حقوق سیاسی، اجتماعی و... هستیم.

وی تصریح کرد: تمام دستگاه‌ها به صورت ناخواسته دست‌به‌دست هم داده‌اند تا خانواده مستحکم نشود.

تهیه‌کننده مستندهای بی‌مرز با حجاب بیان کرد: قانون لایحه حمایت از خانواده که آن را سیاسی کردند، قانون مترقی‌ای بود. یک مافیای مردانه پشت این لایحه وجود داشت. در این قانون برای اولین‌بار حقوق جنسی متقابل زن و مرد تصریح شده بود.

حوزه علمیه بهترین منبع برای استخراج حقوق زنان از سیره اهل بیت

نیکوروین یادآور شد: از آن‌جا که جامعه قانون‌گذار ما مردان هستند و کم‌تر به روایت و بخش‌های سیره اهل بیت که در آن‌ها حقوق زنان وجود دارد، توجه می‌شود. یکی از خلأهای قانونی در حوزه زنان این است که سیره عملی زندگی معصومان باید در قالب قانون به دست قانون‌گذار برسد و به‌عنوان الگو تبدیل به قانون شوند. حوزه علمیه باید به این موضوع توجه کند. حوزه علمیه اولین و بهترین منبع برای استخراج این بخش‌ها است.

وی ادامه داد: کار حوزه علمیه این است که با نگاه فراجنسیتی برای مسائل زنان و خانواده در فقه و سیره عملی ائمه غور و بدون تعصب آن‌ها را استخراج کرده و به قانون تبدیل کند.
سیره اهل بیت باید تبدیل به قانون شود

نیکوروین گفت: شرع می‌گوید که سیره اهل بیت باید تبدیل به قانون شود که این موضوع انجام نمی‌شود. این‌ها همان خلأهای قانونی هستند. علمای ما به احادیث استناد می‌کنند که حاکم، ولیِّ کسی است که ولیّ ندارد؛ یعنی زن بی‌سرپرست را نباید دنبال کار فرستاد تا فرزندانش هم در خانه تنها بمانند.

تهیه‌کننده مستندهای بی‌مرز با حجاب خاطر نشان کرد: پیامبر از زن عطرفروش عطر می‌خرید و نمی‌گفت شما را چه به این کارها. ایشان با حضرت خدیجه که تاجر بزرگی بود، ازدواج کرد؛ در حالی‌که تعدادی از مردان با تجارت زنان مخالفت می‌کنند.

برابری جنسیتی ظلم به زنان است

نیکوروین خاطرنشان کرد: بیشتر رای‌هایی که زنان دادند، به‌خاطر شعار برابری جنسیتی بود. برابری جنسیتی اول از همه زنان را در آینده نزدیک کله‌پا می‌کند. برابری جنسیتی عین ظلم به زنان است.

وی افزود: برابری یعنی یک زن پس از زایمان به سر کار برود، اما عدالت می‌گوید باید بر مبنای خلق و تکوین زن با او رفتار شود، رفتار کنیم. برابری جنسیتی با قوانین اسلامی تعارض دارد؛ در نتیجه، نگاه فمینیستی با اسلام در تعارض است.

تصور نکنیم فرزند خود را به‌راحتی می‌توانیم در منزل خواهر خود بگذاریم

وی در خصوص فیلم «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند» خاطر نشان کرد: فیلم بسیار خوبی بود و بسیاری از مردم متوجه شدند باید نسبت به فرزندان خود حساس باشند، اما این فیلم ناگفته‌های زیادی دارد. چرا فقط راننده سرویس از سایر افراد استثنا شده است؟ چرا برادر، عمو و پسرخاله و... را استثنا نکرده‌ایم؟ چرا خانواده‌های ما تصور می‌کنند فرزندان خود را به راحتی می‌توانند در منزل خواهر خود بگذارند. باید این موارد هم در فیلم گفته می‌شد.

تهیه کننده مستندهای بی‌مرز با حجاب تصریح کرد: چرا تصور می‌کنیم این اتفاقات فقط بین دو جنس رخ می‌دهد؟ در حال حاضر بین دختربچه‌ها و پسربچه‌ها اتفاقات مگو در حال رخ دادن است.

مشکلات با افزایش حضور خانگی زنان حل می‌شود

وی با طرح این پرسش که «چرا خط قرمزهای اسلام را فقط برای زنان می‌بینیم؟»، گفت: این خط قرمزها برای هر دو جنس هستند.

نیکوروین در خصوص را ه‌حل موضوعات مطرح شده در این همایش گفت: اگر یک نسل بگذرد، مشکل حل می‌شود؛ به‌شرطی که در نسل فعلی حداقل 70 درصد دختران تصمیم بگیرند لزوماً پس از فارغ‌التحصیلی نباید شاغل شوند یا شاغل باشند، اما حضور خانگی آن‌ها نسبت به حضور اجتماعی بیشتر باشد.

وی گفت: همچنین باید پسران توجیه شوند که باید با حمایت مدبرانه و همه‌جانبه انفاق و سرپرستی خانواده را به‌خوبی انجام دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: