• پنجشنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-6084-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق ایران:

تصور نشود آوردن فولاد به خراسان رضوی برگ برنده اقتصاد استان است

رئیس اتاق ایران با اشاره به مشکلات آبی کشور و استان عنوان کرد: امروز ما در خراسان رضوی در جهت توسعه فولاد کارهای زیادی شده ولی در جاهایی این صنعت توسعه یافته که برخی روستاها با تانکر آب دارند. ما فکر می کنیم بردن فولاد به استان برگ برنده ای برای اقتصاد استان است.

به گزارش ایسنا، منطقه خراسان غلامحسین شافعی امروز در نشست مشترک اعضای کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی با مجمع نمایندگان و اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد: آنچه که امروز در دفتر مطالعات کشاورزی و در مرکز ویژه آب اتاق ایران مدنظر قرار گرفته این است که اولویتی بالاتر از مسایل و مشکلات آب در کشور نیست. تصور می شود اگر این اولویت مورد توجه نباشد، سایر مشکلات بخش کشاورزی غیرممکن است برطرف شود.

وی ادامه داد: آنچه مسلم است این است که مشکل آب با سرعت ادامه دارد و تمرکز بر آب و محیط زیست اولیوت نخست ماست و به عنوان یک وظیفه ملی توسط همه مردم باید آن را مورد توجه قرار دهند. اتاق ایران نیز در این حوزه مطالعات گسترده ای داشته و آثار اجتماعی و هم زندگی مسالیمت آمیز بخش صنعت با این معضل را داشته است.

شافعی تصریح کرد: ما در استان و کشور با بحران رو به رو هستیم. حتی برخی استان هایی که فکر می کنیم پر آب است، با بجران مواجه هستند. بر این اساس اتاق ایران این مطالعات را ادامه داده و تفاهم نامه ای با وزارت نیرو امضا کرد که در راس آن تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی قرار گرفت. 

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه بهای آب کشور و توجه به استفاده مناسب از منابع آبی برای استفاده بخش خصوصی کمیته ای بین سازمان برنامه و بودجه، اتاق بازرگانی، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: قرار است این کمیته در روابط اقتصاد خارجی با سایر کشورها را بررسی کند و موضوع استفاده از روش های آبیاری را مورد توجه قرار دهد و از این تجربیات استفاده شود. همچنین اتاق ایران برای فرهنگ سازی در این حوزه خود را موظف به برگزاری جشن روز ملی آب با حضور متخصصین خارجی در ایران می داند.

وی با اشاره به مساله توسعه اقتصاد سبز گفت: در حال حاضر تشکل هایی در بخش خصوصی برای این منظور ایجاد شده و به نتایج مطلوبی هم رسیده ایم که اثرات آن در برخی کشورها مورد مطالعه قرار گرفته است و میزان اثربخشی آن در تولید ناخالص داخلی کشورها در بررسی قرار گرفته است.

شافعی افزود: افزایش بهره وری منابع، تولید بر مبنای مزیت های رقابتی در مناطق مختلف کشور، مطالعات منطقه ای که پیش از این نقطه کوری در همه بخش های ماست، افزایش ضریب خوداتکایی محوصلات کشاورزی، استفاده از علم و تکنولوژی روز و... از دیگر اولویت های ماست. امروز ما در خراسان رضوی در جهت توسعه فولاد کارهای زیادی شده ولی در جاهایی این صنعت توسعه یافته که برخی روستاها با تانکر آب دارند. ما فکر می کنیم بردن فولاد به استان برگ برنده ای برای اقتصاد استان است. 

رئیس اتاق ایران عنوان کرد: ما نباید دچار اشتباه مکرر در این زمینه شویم. اساسنامه و آیین نامه های شورای ملی زعفران به نمایندگان مجلس ارسال شود. در کمیسیون کشاورزی مجلس دو جلسه در این خصوص برگزار کردیم. این نخستین جلسه ما در این دوره با کمیسیون کشاورزی مجلس داریم. زعفران مایه افتخار صادرات کشور است و برای تغییر چگونگی صادرات آن مطالعات کافی صورت گرفته است. ما نباید با این قدمت و سابقه در حوزه زعفران اجازه دهیم هلندی ها برای پیاز زعفران در افغانستان کار کنند. خواستگاه زعفران دنیا ایران است.  

وی بیان کرد: ما در این زمینه آمادگی کامل داریم و تقاضا می کنیم پیشنهادات جدید مورد بررسی قرار گیرد و مجلس نیز کمک کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: