• سه شنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 966-12790-5
  • خبرنگار : 15220
  • منبع خبر : ----

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی فریمان:

هدف ما تامین نیازهای مخاطبین شهرستان است

رئیس اداره کتابخانه شهرستان فریمان گفت: هدف ما در این نهاد تامین نیازهای مخاطبینی است که به
کتابخانه‌ها مراجعه می‌کنند، است.

محمد باقر قادری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: در واقع در حال حاضر یکی از اهدافی را که ما در حال پیگیری هستیم تامین نیازهای مخاطبین است چرا که هر فردی که به کتابخانه مراجعه می‌کند توقع دارد منابعی را که نیاز دارد در آن کتابخانه موجود باشد.

وی در خصوص بحث تامین نیازهای مخاطبین در ادامه عنوان کرد: ما برای این موضع مهم از ابتدای امسال با این هدفی تحت عنوان طرح اهدای کتاب را در شهرستان راه اندازی کردیم، این درحالی است که در سال‌های گذشته این طرح راه اندازی شده بوده، اما امسال با جدیت بیشتری هم در داخل و خارج از شهرستان و همچنین خارج از استان، به این موضوع پرداخته شد و بدین صورت است که ما کتاب‌هایی را از نهادهای مختلفی دریافت می‌کنیم و از این طریق حمایت شویم.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فریمان اضافه کرد: در مرحله اول این کار از انتشارات به نشر آستان قدس رضوی نزدیک به 3200  نسخه کتاب در فروردین ماه امسال دریافت کردیم که در قالب 350 عنوان بوده که بیشتر این کتاب‌ها با موضوعات علمی بوده‌اند.

قادری اظهار کرد: در قسمت دوم این موضوع با رایزنی‌هایی که با خانه کتاب تهران انجام دادیم 3000 نسخه کتاب هم در اردیبهشت ماه امسال از این نهاد دریافت کردیم که بیشتر این کتاب‌ها شامل موضوعاتی چون علمی، مذهبی، علوم عملی و علوم خاص بودند.

وی تصریح کرد: ما توانستیم با کتاب‌هایی که از خانه کتاب دریافت کردیم بخشی از کتاب‌های پزشکی و علمی را در کتابخانه تقویت کنیم، این در حالی است که کتابخانه‌های شهرستان فریمان تا قبل از این اتفاقات عملکرد ضعیفی داشت چرا که کتاب‌های بسیار کمی در این کتابخانه‌ها وجود داشت و ما با کمبود کتاب مواجه بودیم.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فریمان عنوان کرد: همچنین از این تعداد کتاب‌های اهدایی حدود 800 نسخه کتاب‌های کمک آموزشی بود و توانستیم با این کار نیازهای افرادی را که در حال ورود به دانشگاه هستند را تقویت کنیم تا تعداد مراجعین به این کتابخانه‌ها افزایش پیدا کند، از طرفی هم در بین کتاب‌ها، تعدادی را مختص مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از مدرسان شریف از خانه کتاب دریافت کردیم تا هم دانشجویانی که در حال ورود به این مقاطع هستند از این کتاب‌ها استفاده کنند که از این طریق توانستیم عضوهای بیشتری را به کتابخانه‌های شهرستان جذب و تقویت کنیم.

قادری اظهار کرد: در سومین مرحله در بحث مخاطبین نیز رایزنی‌هایی را با کتابخانه ملی تهران داشتیم که از محل هم ما در تاریخ چهارم شهریور ماه امسال در هفته دولت، تعداد 1000 نسخه کتاب دریافت کردیم که بیشتر این کتاب‌ها عناوینی چون رمان، روانشناسی و کمک آموزشی بودند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع از ابتدای امسال تا کنون بیش از هفت هزار و 200 نسخه کتاب از سه نهاد مختلف دریافت کردیم، همچنین کتاب‌هایی را هم شهروندان فریمانی به ما اهدا کردند و ما آن‌ها را در کتابخانه‌ها قرار دادیم که اگر محاسبه کنیم نزدیک به 10 هزار کتاب اهدایی در شهرستان دریافت کرده‌ایم که از این تعداد تنها 6 هزار کتاب در کتابخانه شهید مطهری فریمان ثبت و وارد مخزن شده است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فریمان با اشاره به کارهای دیگری که در این زمینه انجام شده است، تصریح کرد: البته فعالیت‌های زیادی هم در خصوص زیباسازی فضای کتابخانه‌ها در بخش کودک انجام شده است که از این میان می‌توان به فضا سازی به مساحت 50 متر با طراحی بسیار خاص و مناسب برای کودکان در نظر گرفتیم که با این کار توانستیم تا کنون نزدیک به 20 میلیون تومان این فضا را مجهز کنیم، این در حالی است که این بخش در حال فعالیت است.

قادری با بیان اینکه یکی از کارهای دیگری که انجام داده‌ایم این است که مسئله اقتصاد مقاومتی را در بخش انشعابات خود صرفه جویی  کنیم، اظهار کرد: با توجه به اینکه کتابخانه‌ها در گذشته تحت نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند و همچنین کتابخانه‌ شهید مطهری که در یک مجتمع فرهنگی واقع شده است؛ در بخش انشعابات آب، برق و گاز که در اشتراک بوده‌اند؛ در این صورت هزینه‌ها با توجه به اینکه تساعدی بالا می‌روند در یک اقدام جهادی و با مساعت فرمانداری، شهرداری و مسئولین وزارت آب برق و گاز شهرستان فریمان توانستیم کار تفکیک انشعابات را انجام دهیم که خوشبختانه صرفه جویی بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است و مبلغی بالغ بر 10 میلیون تومان از محل اعتبارات شهرستان هزینه کردیم.

وی در خصوص سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی عنوان کرد: در این زمینه هم از‌آبان ماه سال گذشته تا کنون نزدیک به 20 میلیون تومان از محل اعتبارات تا شهرستان فریمان هزینه شده است که دو کتابخانه واحد فریمان و قلندر آباد در این زمینه مشکلاتی را داشتند که کاملا حل شده و در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فریمان خاطرنشان کرد: نهاد کتابخانه‌ها دو سال است که با جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در بحث مسابقات کتابخانه‌ای همکاری می‌کنند که امسال هفتمین جشنواره رضوی است که از فروردین ماه آغاز به کار کرده است که خوشبختانه فریمان هم در این مسابقات حضور داشته است.

قادری ادامه داد: این مسابقات برای سه رده سنی کودکان تا 11 سال که بحث مسابقه نقاشی بود در خصوص قصه امام رضا(ع)، جوانان تا 18 سال که کتاب ماه قریب و بزرگسالان هم با کتاب‌های مهارت‌های زندگی، چهل چراغ بود که این کار در ساسر کشور آغاز شد که خوشبختانه شهرستان فریمان با توجه به اینکه زادگاه شهید مطهری است و صبغه فرهنگی هم دارد توانست با پنج هزارو177 نفر، رتبه اول استان خراسان رضوی را در این بخش از آن خود کند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی فریمان تاکید کرد: در بین کتابخانه‌های شهرستان اگر بخواهیم مقایسه کنیم کتابخانه شهید مطهری شهرستان فریمان با 4649 نفر توانست بعد از کتابخانه شهید مفتح مشهد رتبه دوم استانی را در بین 120 کتابخانه استان کسب کند.

وی خاطرنشان کرد: در واقع این موضوع یک جهش علمی بسیار خوبی بود که با همدلی و صمیمیتی که بین مسئولین کتابخانه‌های شهرستان وجود داشت و با همت فرمانداری و بخشداری‌های مرکزی قلندرآباد و همچنین همکاری بسیار خوبی که آموزش و پرورش در این خصوص داشته توانستیم در این حرکت علمی و فرهنگی که در واقع یک کار کشوری بود؛ رتبه بسیار خوبی را کسب کنیم.

قادری گفت: بعد از این مراسم نیز آیین اختتامیه آن هم در مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد و به هر یک از این شرکت کنندگان ما که نزدیک به 4800 کودک شرکت کردند جوایزی اهدا خواهد شد.

وی تصریح کرد: امید است بعد از بازگشایی مدارس در شهرستان فریمان بیش از 200 کلاس قصه گویی در مورد موضوع امام رضا(ع) که در واقع ترویج سیره رضوی برگزار خواهد شد که خوشبختانه همکاری بسیار خوبی از طرف مدیران آموزش و پرورش معلمین و سایر عزیزانی که در شهرستان در حال فعالیت هستند رقم خورده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: